Обележен Светски дан борбе против дијабетеса

НОВИ САД: Светски дан борбе против дијабетеса обележен је на неколико места у Новом Саду, а запослени Дома здравља “Нови Сад” су на два пункта, у “Алба Универекспорту” и Главној аутобуској станици, били на располагању нашим суграђанима за превентивне прегледе и корисне савете.
dijabetes
Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Новосађани су, тако, могли да измере крвни притисак и шећер, висину и тежину и да добију здравствено-васпитни материјал који се тиче превенције шећерне болести, као и да добију упутства како да коригују телесну масу и избегну факторе ризика.

Поред старијих суграђана, ту прилику користили су и они нешто млађи, како би на време преконтролисали здравље.

На нашим превентивним активностима, нарочито када их организујемо у окружењу какво је супермаркет или аутобуска станица, буде и радно активног становништа и похвално је то што наши суграђани имају осећај да треба да се преконтролишу, објашњава патронажна сестра Дома здравља “Нови Сад” Кристина Недељковић.

Како је даље казала, поражавајуће је што се дешава да кроз превентивне акције откривамо и приличан број оних код којих постоје одступања.

Уколико су то старија лица, углавном се дешава да нису попили терапију пре него што су кренули у набавку, што је, наравно, недопустиво јер долази до поремећаја здравственог стања, односно скока притиска или нивоа шећера. Када су млађи у питању, многи нису раније ишли на контроле, сматрајући да код њих не постоји никакав поремећај, те се управо на оваквим прегледима проблем и установи. Они онда одлазе код изабраног лекара на даљу дијагностику, поручила је наша саговорница.


Све више оболелих

Светски дан дијабетеса обележава се 14. новембра у преко 160 земаља чланица Уједињених нација, под окриљем Међународне федерације.

Од ове болести у Србији болује приближно 710.000 особа. Активан живот, избалансирана исхрана богата поврћем и воћем, немасним месом и млечним прерађевинама, може бити корисна у спречавању, али и држању дијабетеса под контролом.


Код оних који су се одазвали на превентивни преглед, проблеми повишеног крвног притиска и шећера јуче су били најчеши, било је и гојазних, што је, али и оних код којих су, генерално, изражене лоше навике, као што су слаба физичка активност и неправилна исхрана, која подразумева намирнице пуне масноћа, шећера и мањак поврћа. 

Када је топлије време, онда се једе доста воћа, а неумереност доводи до дизања шећера, који се претвара у масноћу, док је зими проблем масна храна, напомиње медицинска сестра у Саветовалишту за дијабетес Дома здравља Јелена Бабић.

Према њеним речима, терапија помаже, али на пацијенту је да се придржава и савета.

Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Слушају они шта им причамо, али увек треба да будемо на опрезу и стално их подсећамо, поручује Бабић.

Како у борби против болести и појаве фактора ризика разговор са лекаром пуно помаже, Јелена је те позвала Новосађане да дођу у Саветовалиште за дијабетес које постоји у амбулантама у Улици Змај Огњена Вука и на Лиману IV, као и на предавања која Саветовалиште организује сваког уторка и среде од 17 часова.

Превентивни прегледи и саветовање организовано је и у холу Института за јавно здравље Војводине.

Поред тога, запослени у Саветовалишту за младе Дома здравља “Нови Сад”, заједно са Удружењем родитеља деце оболеле од дијабетеса "Плаво срце 021”, одржали су индивидуално саветовање о значају правилне исхране у ОШ “Ђорђе Натошевић”, док су о истој теми млађим основцима говорили вршњачки едукатори, ученици шестог разреда.

Д. Ристић

EUR/RSD 117.1119
Најновије вести