ПОВРАТАК У ПРОШЛОСТ Како је растао Нови Сад

Директор Историјског архива града Новог Сада Петар Ђурђев каже да по ослобођењу 1918. године Нови Сад броји свега 35.000 становника, али почиње да се развија као важан економски и политички центар.
1
Фото: Историјски архив Града Новог Сада

Посебно место добија након преуређења државе – тада Нови Сад постаје политички и административни центар Дунавске бановине, која је 3. октобра 1929. године, пре 90 година, постала управна јединица Краљевине Југославије.

У оквиру изложбе „Нови Сад – седиште Дунавске бановине”, која се може погледати у Историјском архиву града Новог Сада, приказано је како је Нови Сад за време Дунавске бановине био важан административно-економски центар у Краљевини Југославији.

Међу девет бановина, Дунавска је била највећа после Савске. Простирала се на 28.160 квадрата и, по попису из 1931. године, имала 2,3 милиона становника. Обухватала је Војводину – Банат, Бачку и Барању, већи део Срема, целу Шумадију, Пожаревачку Мораву и Стиг. Од великих градова ван Војводине, у тој бановини били су и Крагујевац, Пожаревац и Смедерево. Првобитно су Шид и Сремска Митровица били укључени у Дринску бановину, али су после протеста припојени Дунавској, чије административно седиште је било у Банској палати.

Фото: Историјски архив Града Новог Сада

Лиманска пијаца на месту Железничке станице

– Физиономија града била је тотално је другачија у односу на то како изгледа сада – прича нам директор Историјског архива града Петар Ђурђев, и подсећа да је Булеваром цара Лазара пролазила пруга, а да је на месту данашњег „Кванташа” била градска клаоница. – На месту данашње Лиманске пијаце била је стара железничка станица, Радничка улица је добила назив пошто је ту била прва индустријска зона и прве фабрике, док је на месту данашњег Историјског архива била друга индустријска зона – прича Ђурђев.


Фото: Историјски архив Града Новог Сада

– У годинама након Првог светског рата, број грађана Новог Сада значајно расте. Досељавали су се највише осиромашени мештани околних села. Нови Сад је 1929. године имао 56.366 становника, а четири године након тога више од 70.000. Уз Београд, Нови Сад је једини град који је дуплирао своју популацију након ослобођеа 1918. године – прича Ђурђев. – С порастом становништва, расте и грађевинска делатност и Нови Сад поприма другачије лице. Граде се бројне стамбене зграде и од 1918. до 1933. године Нови Сад добија 33 троспратне зграде, 67 двоспратних и 141 једноспратну. Приземних зграда изграђено је 2.767, али и 50 фабрика, 452 радионице, 503 локала и радњи, 593 канцеларијска простора, 346 кафана и гостионица, 15 дворана, девет санаторијума, два биоскопа и пет капела.

Он истиче да су тада изграђени неки нови делови града – Ивањданско насеље, Велики и Мали Лиман, Шангај, Булевар, а Петроварадин је припојен Новом Саду 1929. године.

Како се развијао град, развијале су се и све области живота, број индустријских предузећа се триплира од 1918. до 1933. године те их је од дотадашњих 20, било 66. Развила се метална, текстилна и прехрамбена индсутрија, али и банкарство, па с њима и осигуравајућа друштва.


Фудбалске везе Јевреја и Срба

Занимљива је и прича  о градњи фудбалског стадиона, „Карађорђе”, а постојао је и стадион прекопута.

– Западна трибина стадиона „Војводине” је саграђена прва, а на изложби се могу видети и фотографије најбоље фудбалске генерације „Војводине” пред Други светски рат. Тада је најуспешнији фудбалски клуб био клуб новосадских Мађара „Ујвидек атлетикаи клуб” и био је трећи 1936. године на Државном првенству. Њихов стадион налазио се прекопута стадиона „Карађорђе”. По попису, Нови Сад је тада имао 16 фудбалских клубова – каже Ђурђев. – Ништа мање није интересантан ни клуб новосадских Јевреја „Јуда Макаби”, који је постојао 1924. године и занимљиво је да су „Јуда Макаби” и „Војводина” заједно изградили стадион „Карађорђе”, што показује везе између српске и јеврејске заједнице у Новом Саду између два светска рата.


Фото: Историјски архив Града Новог Сада

– Долази до снажног напретка појединих заната, најпре металургијских и зидарских, а због повећане потрошње меса, развио се и месарско-кобасичарски занат – каже Ђурђев. – Пошто је било све више аутомобила, развио се и ауто-механичарски занат, а стари занати по којима је Нови Сад био препознатљив: коларски, ћурчијски, свећарски, папучарски и сапунџијски, полако падају у заборав.

По његовим речима, Нови Сад је био важан трговачки центар, а извозило се жито, пшеница, кукуруз, баштовански производи, воће и поврће.

– За време Дунавске бановине Нови Сад постаје и центар извозне трговине стоком те су се извозили кожа, свињска маст, восак, кудеља, јаја, живина, хмељ. Након укидања прохибиције у САД, знатно расте извоз хмеља – прича Ђурђев. – Поставши седиште Дунавске бановине, Нови Сад доживљава врхунац политичког успона стварањем југословенске државе 1918. године. Долази и до територијалног проширења и 1929. године Петроварадин се прикључује Новом Саду. Разлози за припајање Петроварадина Новом Саду били су економски и национално-политички. И док је Нови Сад напредовао миграцијом, многа друга војвођанска места су назадовала. Нови Сад је за десет година удвостручио број становника, али је једва нешто више од трећине рођено у Новом Саду.

 М. Стакић

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести