СЕЗОНА БОСТАНА НА ИЗМАКУ  Лубенице још маме

Кад високе температуре притисну, хладне лубенице прави су мелем. Иако се бостанџије ове године не могу похвалити родом због кишног почетка лета, лубеница има толико да се продају и ван пијачних тезги, на разним местима у граду и ван њега.
Lubenice Foto:Dnevnik.rs/ S. Šušnjević
Фото: Лубенице Фото:Дневник.рс/ С. Шушњевић

У зависности од тога варира им и цена, па је килограм те зелене бундеве 45 динара на Лиману, а 40 на петљи Мишелук ка Сремској Каменици.

– Тренутно имамо сорту „топ ган” из Платичева, која расте до шест килограма и једна је од последњих која остаје – објашњава нам седамнаестогодишњи Филип Еделински који сваког дана, чак и недељом, продаје лубенице на окретници за градске аутобусе на Лиману 4. – Продаја иде доста добро. Сваки дан донесемо по две тоне лубенице. Можда ће већ крајем ове недеље кренути и последња сорта, која ће бити скупља. Продаваћемо је за 50-60 динара килограм.

Фото: Филип Еделински који сваког дана продаје лубенице на окретници за градске аутобусе на Лиману 4 Фото:Дневник.рс/ С. Шушњевић

Иако лубенице изгледају поприлично исто, продавци су прави професионалци који уз помоћ трикова увек пронађу најбољу кришку за своју муштерију. Звук и шара су пресудни, те тако оне које имају отвореније „стрије” значи да су зрелије, па самим тим и укусније. Ипак, најважније је да су све добре и здраве.

– Какав је укус наше лубенице? Морате га сами осетити... То је сласт која се не може описати речима – покушава да нам објасни Филип, коме није напорно да дане проводи напољу по врућини јер је, како каже, млад и може лепо да заради.


Женска имена

Лубенице данас имају свакакве називе. Продавци покушавају да пронађу објашњење зашто се оне зову како се зову, а један од њих каже да лубенице данас добијају имена по женама, па не може све ни да их запамти.


Међутим, продавцима није нимало лако да седе крај пута и чекају да неко од успутних пролазника стане и пазари. За расхлађивање је кључна вода и покоји сладолед, док им је лубеница свима „преко главе”. И добро друштво је веома важно јер, кад више њих дели исту муку, она се лакше да пребродити.

Фото: Понуда лубеница на Мишелуку  Фото:Дневник.рс/ С. Шушњевић

Све мање се може наићи на диње, а оне и које уочите на штандовима, углавном су мале и не толико слатке. Зову се „суперстар” јер имају шаре које подсећају на звезду. Килограм кошта 80 динара, а како се продавци шале, или ипак не, диње које се сада продају су идеалне за дијабетичаре.

Они који продају бостан ван града, жале се на то да им бизнис слабије иде, а и једва чекају да се сезона у потпуности заврши.

– Ове године је лубеница лоше родила и лошег је квалитета – жали се продавац који се представио као чика Пепа с Мишелука. – Лоше је време овог лета, али заради се који динар, мада ми је свега преко главе.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести