ВОЗИО БИЦИКЛ 1.000 КИЛОМЕТАРА ЗА "СРУЦУЛЕНЦА" Милан Мићуновић прикупљао новац за децу са срчаном маном
Хуманитарни бициклистички караван Милана Мићуновића, посвећен деци са урођеним срчаним манама, успешно је завршен након седам дана вожње и готово 1.000 пређених километара.
Оно што је почело као жеља да се поново помогне некоме, прерасло је у причу о заједништву, породици, вери и подршци, која је током пута спојила лекаре, спортисте, децу, пријатеље и бројне грађане широм Србије.
Посебну тежину читавој причи даје чињеница да је ћерка његовог колеге Бојана Чолака рођена са срчаном маном и оперисана као беба у Дечјој болници у Тиршовој. Управо зато циљ акције био је подизање свести о деци са урођеним срчаним манама, али и прикупљање новца за унапређење услова лечења на одељењу кардиологије и кардиохирургије
Дечје болнице у Тиршовој у Београду.
– Желимо да покажемо да и та деца, уз сагласност лекара, могу да се баве спортом. Желимо и да њиховим породицама, посебно мајкама, поручимо да нису саме – истиче Мићуновић.
Караван је кренуо из Окружног затвора у Новом Саду, уз подршку колега и Управе за извршење кривичних санкција.
Током седам дана вожње пређено је око 990 километара, а рута је највећим делом пролазила кроз Србију, уз краћи део кроз Хрватску, након преласка преко Илока.
– Очекивања су ми најискреније испуњена. Логистички смо успели да испратимо све што смо планирали – каже Мићуновић.
Пратите своје снове
Порука коју жели да пошаље свима остала је иста као и на почетку ове хуманитарне приче.
– Пратите своје снове. Ако нешто довољно желите и ако сте дисциплиновани, живот ће сам наместити путеве. На нама је да пратимо знакове поред пута и верујемо да ће све доћи на своје онда када за то дође право време – поручује Милан Мићуновић.
Посебан део каравана биле су трибине и дружења са децом. У Башаиду и Бачу организовани су сусрети на којима је учествовало око 400 основаца, док су га у Сокобањи дочекали малишани који су боравили на рекреативној настави.
– Две ствари су ми остале посебно у срцу, а обе се своде на децу. У Башаиду, Бачу и Сокобањи имао сам прилику да се дружим са клинцима, а посебно емотивно било је упознавање наших „срцуленца“, деце која су оперисана у Тиршовој и која данас воде потпуно нормалан живот. Са поносом носе своје ожиљке – каже Мићуновић.
Хуманитарна мисија омогућила је да се у акцију укључе и нека од највећих имена српског бициклизма. Подршку су пружили четвороструки олимпијац Иван Стевић, вишеструки државни и балкански шампион Александар Роман, професионални бициклиста Вељко Стојнић, као и тренер Дејан Никитић.
– Тај спој хуманитарне приче и бициклизма омогућио ми је да окупим неке од наших најбољих бициклиста - истиче Мићуновић – Желели смо да деци покажемо да су сви они почели као клинци и да се уз много рада и одрицања могу остварити велики резултати. Спорт не доноси само медаље, већ и пријатељства, дисциплину, путовања и животне лекције
Током пута није изостала ни подршка непознатих људи. Једна ситуација из Чачка посебно му је остала у сећању.
– Имао сам проблем са бициклом и морао сам да одем у сервис. Момци су прекинули посао који су радили, одмах ми помогли и на крају нису желели ништа да наплате. То довољно говори какви су људи око нас – прича он.
Највећа подршка током свих седам дана биле су супруга и три ћерке.
– Биле су пресрећне када су ме загрлиле по повратку. Увек кажем да овакве ствари може скоро свако да извезе, али без подршке породице то није могуће. Њихова љубав и вера омогућили су ми да изнесем цео овај подухват – истиче Мићуновић.
Према досадашњим подацима, прикупљено је око 50.000 динара, док се коначни резултати очекују након обраде СМС донација.
– Сва средства намењена су унапређењу услова лечења на одељењу кардиологије и кардиохирургије Дечије болнице у Тиршовој – наглашава Мићуновић.