Ко су били људи који су променили ток историје?

100 година од присаједињења војвођанских области Краљевини Србији
Velika_narodna_skupstina-NStojanovic
Фото: Dnevnik.rs

„Дошло је време да Срби, Буњевци и остали Словени у Бачкој, Банату и Барањи одлуче слободно, по својој вољи у којој држави желе да живе. Тога ради састаће се у Новом Саду 25. новембра у 11 часова Народна Скупштина”.Цитат је из „Српског листа” у Новом Саду од пре сто година, којим су после пропасти Аустроугарске монархије позивани људи из Бачке, Баната и Барање да учествују у великом догађају у тадашњем новосадском „Гранд хотелу” у строгом центру града који је касније променио ток историје на овим просторима. 

По прогласу објављеном 17. новембра 1918. право гласа на Великој народној скупштини имали су Срби, Буњевци и остали Словени оба пола с навршених двадесет година. Делегати Велике народне скупштине, међу којима је било и седам жена: Милица Томић, Мара Малагурски, Анастазија Манојловић, Марија Јовановић, Олга Станковић, Катица Рајчић и Манда Сударевић, бирани су по општинама, по један посланик на хиљаду грађана, а изабрани су на јавним зборовима. Изабрано је 757 делегата, од којих 578 Срба, 62 Словака, 21 Русин, шест Немаца, три Шокца, два Хрвата и један Мађар.

Велика народна скупштина није само прогласила присаједињење Бачке, Баната и Барање Краљевини Србији него је донела и одлуку о формирању покрајинске управе, владе и скупштине

Био је то и остао најзначајнији историјски догађај, не само за данашњу Војводину него и за целу Србију јер је тих 757 делегата из 211 општина Бачке, Баната и Барање једногласно донело одлуку о присаједињењу тих области Краљевини Србији. Дан раније је то учинио и Срем на Великом народном збору у Руми. Због историјског значаја Велике народне скупштине у Новом Саду, 25. новембар је недавно одлуком Скупштине Војводине утврђен као један од најзначајнијих датума за историју Покрајине. Он ће, осим 15. маја, 10. децембра и празника националних мањина које живе у Војводини и чији језик је у службеној употреби, сваке године бити свечано обележен пригодним манифестацијама и доделом покрајинских награда и признања заслужним установама и појединцима.  


Позив потомцима да заједно обновимо сећање

„Дневник” је посредством Покрајинске владе и Музеја Војводине, дошао до оригиналног списка делегата, који објављује у намери да јавност има увид у тај документ, а с друге стране, у нади да ће се јавити потомци тих људи који су променили ток историје на овим просторима. Верујемо да би било занимљиво чути и причу потомака о својим прецима, а можда у породичном албуму чувају и њихове пожутеле фотографије које би биле драгоцене за Музеј присаједињења који се уређује у Новом Саду и биће отворен 25. новембра. Музеј прикупља грађу за ту сталну поставку и свака помоћ би му добро дошла.   


Директор Музеја Војводине историчар др Драго Његован раније је рекао за наш лист да је увек постојао неко ко је негирао да је Војводина део Србије, али да је историја увек потврђивала да јесте.  

„Чини ми се да је данас Војводина један од тврђих стубова српске државе“, оценио је Његован.

Осим важне одлуке о присаједињењу, како је навео, Велика народна скупштина је усвојила и два битна принципа. Један се тиче школства и гласи „језик ученика – језик наставе”, а други „језик суда – језик странке”. То су принципи који важе и данас. Велика народна скупштина није само прогласила присаједињење Бачке, Баната и Барање Краљевини Србији него је донела и одлуку о формирању покрајинске управе (владе и скупштине) у тим регионима. Тадашња Покрајинска влада је званично названа Народна управа за Банат, Бачку и Барању, а за њеног председника изабран је др Јован Лалошевић, док је покрајинска скупштина званично названа Велики народни савет, за чијег је председника изабран др Славко Милетић.  

Ко су били ти људи који су донели тако важне одлуке и принципе на којима се темељи и данашња Војводина?

Е. Марјанов

Фото: Велика народна скупштина донела је две одлуке Фото: музејска грађа/Дневник.рс

ПОСЛАНИЦИ ВЕЛИКЕ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ СРБА, БУЊЕВАЦА И ОСТАЛИХ СЛОВЕНА У БАНАТУ, БАЧКОЈ И БАРАЊИ (НОВИ САД 12/25. НОВЕМБАР 1918):

ДЕЛЕГАЦИЈА ИЗ СРЕМА:

Јован И. Радивојевић (Рума)

Емилијан Грбић (Рума)

Влада Савић (Каменица)

Милан Костић (Ириг)

ПОСЛАНИЦИ ИЗ БАНАТА:

АЛИБУНАР:

Др Мартин Филипон

СЛОВАЧКИ АРАДАЦ:

Александар Јароши

Јан Јановски

Јан Зеленак

СРПСКИ АРАДАЦ:

Др Паја Грчић

Васа Попов

Душан Ердељан

БАНАТСКО АРАНЂЕЛОВО:

Василије Жеравица

Живојин Цвејин

БАНАТСКА СУБОТИЦА:

Јоца Иванов

БАНАТСКА ДУБИЦА:

Богдан Новаков

БАНАТСКА ПАЛАНКА:

Жарко Обренов

Рада Стојановић

Милорад Ђорђевић

БАНАТСКИ БРЕСТОВАЦ:

Вељко Поштић

Душан Радуловић

БАНАТСКО НОВО СЕЛО:

Коста Танасевић

Јован Продановић

БАРАНДА:

Живан Витолић

Константин Стануловић

БАВАНИШТЕ:

Др Тома Павловић

Велимир Никашиновић

Пера Николић

Георгије Јовановић

Вељко Димић

Ђока Ромаков

Пера Милорадовић

Богдан Х. Стојановић

БАШАИД:

Иван Жигић

Светозар Трлаић

Мита Биримац

Добрица Армацки

БЕЛА ЦРКВА:

Љубиша Мичин

Душан Покорни

БЕЛОБРЕШКА (после разграничења припала  Румунији):

Илија Унић

Коста Павловић

БОРЧА:

Петар Максин

Максим Милин

БОКА:

Мита Васић

Милан Јефтић

Болдижар Матановић

БОТОШ:

Никола Караш

Светислав Димић

Душан Димић

БОЧАР:

Веселин Главашки

ВАРЈАШ (припао Румунији):

Добромир Лазин

Светозар Теодоровић

ВАТИН:

Јоца Кешански

ВЕЛИКИ СЕНМИКЛУШ (припао  Румунији):

Петар Агрима

Коста Бранков

ВЕЛИКО СРЕДИШТЕ:

Душан Максимов

Милош Ђуков

ВЛАЈКОВАЦ:

Милутин Гавриловић

ВРАЧЕВ ГАЈ:

Светозар Милетић

Иван Нешић

Стеван Стајић

Ђока Марковић

ВРШАЦ:

Божидар Поповић

Др Светислав Михајловић

Милан Златанић

Војин Бркић

Мита Клицин

Ђорђе Мојсин

Др Славко Милетић

Мата Матејић

Александар А. Гергеч

ГАД (припао Румунији):

Љубомир Милојков

Мита Албуљев

ГАЈ:

Пера Суботић

Тима Милетић

ДЕНТА (припао Румунији)

Јован Продановић

ДЕЛИБЛАТО:

Др Илија Ивачковић

Душан Ритопечки

Никола Лазаров

ДЕСКА (припала Мађарској):

Петар Шећеров

Славољуб Рус

ДИЊАШ (припао Румунији)

Ноја Мирков

Светозар Команов

ДИВИЧ (припао Румунији):

Коста Живановић

Младен Голубовић

Ђока Буркић

Јоца Станојевић

ДОБРИЦА:

Јоца Ракиџић

Александар Кочоба

Живојин Касапиновић

ДОЛОВО:  

Михајло Ракић

Васа Поповић

Коста Лукић

Сава Радивојев

Светозар Живојиновић

Милан Новаковић

ДУПЉАЈА:

Јоца Паунковић

Сава Којадинов

Глиша Ника

Пера Станисављевић

ЂАЛА:

Душан Чудић

Јова Уверић

Јова Илијин

ЂИР (припао Румунији):

Светозар Богосављевић

ЕЛЕМИР:

Светозар Лакатуш

Чеда Цукић

Живко Гладић

Жива Еремић

ЖИТИШТЕ:

Тома Бечејац

ЗАГАЈИЦА:

Драгутин Станковић

Душан Јаковљев

Др Јован Вулетић

ЗЛАТИЦА (припала Румунији):

Сава Фратој

Душан Жигум

ЗРЕЊАНИН:

Бранко А. Јовановић

Жива Анђелов

Др Емил Гаврила

Живко Ж. Терзин

Жарко Стакић

Сава Радованчев

Др Андрија Васић

Др Славко Жупански

Божа Јовановић

ИЛАНЏА:

Парта Грујић

Игњат Попов

Милан Бугарин

ИЂОШ:

Сава Николић

Григорије Кузмановић

Душан Бројчин

ИДВОР:

Жика Стевановић

Љуба Живанов

ИВАНДА (припала Румунији):

Чеда Бузар

ИЗБИШТЕ:

Велимир Сперњак

Васа Бранков

Шандор Павлов

Богосав Бељин

ЈАРКОВАЦ:

Емил Петровић

Ђока Прокин

Душан Чонић

ЈАСЕНОВО:

Жива Јанкулов

Кузман Марковић

Чедомир Радојев

Петар Перчинов

Никола Пасуљ

МОДОШ (ЈАША ТОМИЋ):

Др Ђока Павловић

Иван Алексић

КАЛУЂЕРОВО:

Милан Пауновић

Живојин Роман

КЕЧА (припала Румунији):

Лаза Арађан

Боривој Грбић

КИКИНДА:

Др Сава Путник

Ђорђе Грујић

Др Миливој Кенђелац

Стојан Јакшић

Светозар Удицки

Коста Шелић

Аркадије Гајски

Милан мија Ранков

Пера Михајловић

Глиша Орад Недучин

Милош Рајков

Милош Будишин

Каменко Бранчић

Гавра Будишин

КНЕЗ (припао Румунији):

Милан Николић

КАЈТАСОВО:

Радислав Пауновић

КОВАЧИЦА:

Јан Буљик

Људевит Карловски

Јурај Микуш

Феро Буљик

Андреј Бобош

Феро Литавски

КОВИН:

Лаза Вишњички

Мила Јанић

КРУШЧИЦА:

Жива Шинжар

Лаза Златар

Лаза Михајлов

Ђорђе Димитријевић

КУМАНЕ:

Макса Мирилов

Бошко Тривуњагић

Младен Станчић

Каритон Мучалов

Иван Лападат

Радоје Стојић

Тима Димитријевић

КУСИЋ:

Владимир Павловић

Жива Андријић

Жива Белић

Милош Станојев

Лазар Шајић

Душан Томашевић

ЛЕСКОВИЦА (припала Румунији):

Пера Богић

Мита Нанчић

ЛУГОВЕТ (припао Румунији)

Светозар Томашевић

Душан Симовић

ЉУПКОВА (припала Румунији)

Коста Лукић

Др Сретко Шинжар

МАЛИ ЖАМ:

Милан Исаилов

МАЛИ БЕЧКЕРЕК (припао Румунији):

Душан Милин

Ника Панин

Мија Исаков мл.

МАРГИТА:  

Живко А. Бајазет

МАЧЕВИЋ (припао Румунији):

Сава Јовановић

Младен Јовановић

Милан Петков

Тома Јовановић

МЕЂА:

Бранко Милошевић

МЕЛЕНЦИ:

Бранко Радуловић

Иван Јанковић

Светозар Жарков

Стеван Жупански

Сава Рацић

Урош Лозанић

Милко Нешић

Цвета Немчев

Богдан Еремић

Миша Бенгин

МОКРИН:

Богдан Маленчић

Љупко Новаков

Живко Попов

Милош Челекетић

Јован Татаровић

Миливој Адамов

Јован Вртипрашки

Мита Марковић

МОЛИН:

Ђуро Сокол

МРАМОРАК:  

Милутин Грујић

НАЂФАЛА (припала Румунији)

Сава Ћосић

Миливој Петков

НЕМЕТ (припао Румунији)

Мика Михајлов

Реља Попов

НЕУЗИНА:

Паја Поповић

Марко Миливојчев

НОВИ БЕЧЕЈ:

Драгутин Вјатов

Вук Туцаков

Младен Васић

Богољуб Малешев

Звонимир Толмачев

Васа Главашки

Јоца Влајованов

Срећа Секулић

Иван Попов

Јоца Комшић

НОВИ КНЕЖЕВАЦ:

Јоаким Сувајџић

Светозар Станковић

Цветко Кнежевић

Стеван Димитријевић

НОВИ КОЗЈАК:

Богдан Дејановић

Шандор Лалић

НОВИ СЕНТ ИВАН (припао Мађарској)

Богдан Стојанов

НОВО МИЛОШЕВО:

Милорад Моток

Пера Димитријевић

Живан Макрин

Жива Будишин

Лаза Станаћев

Миливој В. јовановић

Теја Радновић

Душан Рацков

Стеван Цуцић

ОМОЉИЦА:

Др Ђорђе Пајић

Милан Ћирић

Душан Ђорин

ОПОВО:

Константин Kостић

Александар Микић

Миша Илић

Ђока Стејић

ОРАВИЦА (припала Румунији)

Мита Пвлов

Вaca Николић

ОРЕШАЦ:

Коста Михајловић

Мирослав Станков

ОРЛОВАТ:

Маша Радованчев

Душан Станић

Светозар Војиновић

Сава Радивојев

ОСТОЈИЋЕВО:

Глигорије Тима Јојић

ПАДЕЈ:

Василије Стакић

Сава Ђурђулов

ПАДИНА:

Јан Масарик

Ондреј Хеди

Др Душан Бошковић

Само Микуш

Михаило Трнчик

ПАНЧЕВО:

Марија К. Јовановић

Др Јован Богданов

Др Емил Богосављевић

Сава Суботић

Радован Ђуричић

Светозар Драгомировић

Сима Милутиновић

Данило Мајсторовић

Никола Величковић

Богдан Божанић

ПАРАЦ (припао Румунији):

Илија Рацић

ПАРТА:

Милан Годомиров

Дамјан Стојановић

ПАВЛИШ:

Пера Чејић

Богољуб Милошев

Рада Божић

ПЕРЛЕЗ:

Дина Мирчетић

Паја Немешић

Аца Татарски

Игња Топалов

ПЛОЧИЦА

Милан Радованов

ПОТПОРАЊ:

Светислав Брадваровић

РАДОЈЕВО:

Тома Маринков

Душан Стојановић

Влада Перин

Љубиша Јорговић

РАДИМНА (припала Румунији):

Исидор Јездимировић

Мита Лазаревић

РУДНА (припала Румунији)

Вељко Кићескул

Светозар Ј. Радован

САКУЛЕ:

Божидар Анкић

Чедомир Несторов

Михајло Стејић

САМОШ:

Драгомир Станчул

Рада Рајков

Димитрије Дроњак

САНАД:

Ђурађ Надрљански

Лазар Олушки

САРАВОЛА (припала Румунији):

Ђорђе Цвејић

Север Веселиновић

СЕФКЕРИН:

Живан Жегарац

Прока Стајић

Душан Тома

СИРИГ (припао Мађарској):

Душан Недељков

Вељко Милетин

СОКОЛОВАЦ (припао Румунији):

Која Ђуричић

Тоша Драшковић

Радослав Милосављевић

СРПСКА ПОЖЕЖЕНА (припала Румунији):

Војин Путник

Ђорђе Јањић

СРПСКА ЦРЊА:

Младен Краснић

Милан Штерин

Жива Станков

Драгољуб Грбић

СРПСКИ ИТЕБЕЈ:

Љубомир Рајић

Петар Шавачки

Милорад Мештеровић

Андрија Јосић

Стеван Јосић

Мирослав Стојић

СРПСКИ КРСТУР:

Др Добривој Николић

Груја Величков

Др Славко Шећеров

Стеван Симендић

СРПСКИ СЕНМАРТОН (припао Румунији):

Макса Мишковић

Павле Грубачки

СРПСКИ СЕНПЕТЕР (припао Румунији):

Димитрије Николајевић

Јова Лалинкаш

СРПСКИ ЧЕНЕЈ (припао Румунији):

Ђока Ћирић

Славко Илијин

СТАРА МОЛДАВА (припала Румунији):

Владимир Дакић

Стојан Апостоловић

Јован Журж

Војин Нешић

СТАРЧЕВО:

Др Никола Милутиновић

Мata Орешковић

Мита Петровић

СВИЊИЦА (припала Румунији):

Светислав Ристић

Др Срећко Шинжар

СУШКА (припала Румунији):

Миливој Павловић

ТАРАШ:

Вaca Достанић

Гена Берчек

ТЕМИШВАР (припао Румунији):

Илија Белеслијин

Христифор Сврчевић

Др Вaca Богданов

Слободан Костић

Ђура Терзин

ТОМАШЕВАЦ:

Јован Станковић

Илија Витомиров

Арса Илкић

УЉМА:

Вељко Попов

Алекса Топољанин

Светозар Ранков

Светозар Токин

ФАРКАЖДИН:

Стеван Станишић

Милентије Станков

ФЕЊ (припао y Румунији):

Иса Живков

ЦРЕПАЈА:

Др Мита Топаловачки

Љубомир илијевић

Лазар Илијевић

Марко Живковић

Тима Радованчев

Љубомир Ранимировић

ЦРНА БАРА:

Димитрије Тешић

ЦРВЕНА ЦРКВА:

Живан Радосављевић

Владимир Јовановић

Сава Бенгура

Велизар Петровић

ЧАКОВО (припало Румунији):

Јефта Пантић

ЧЕНТА:

Александар Станојловић

Милан Стојков

Милан Стејић

ЧОКА:

Лазар Арсикин

ПОСЛАНИЦИ ИЗ БАЧКЕ

АДА:

Арон Јаковљевић

Ненад Рајић

БАЈА (припала Мађарској):

Милутин Григоријевић

БАЈМОК:

Фрањо Грегуричевић

БАЈША:

Милан Лесковац

БАЧАЛМАШ (припао Мађарској):

Др Иван Абрамовић

Албе Тумбас

БАЧКА ПАЛАНКА:

Јеврем Милошев

Јаша Бозотски

Стеван Влајков

Љубиша Марцикић

Др Бранислав Увалић

БАЧКИ БРЕГ:

Илија Декић

Јосип Илић

БАЧКИ БРЕСТОВАЦ:

Миливој Каракашевић

БАЧКИ ПЕТРОВАЦ:

Јан Груњик

Самуел Штарке

Др Аугуст Рат

Јулиус Кубањи

Јан Мајера

Ондреј мраз

Јурај Бохуш

Јан Лехоцки

БАЧКО ДОБРО ПОЉЕ:

Георг шмит

Јозеф Бахер

Керестељ Сајберт

БАЧКО ГРАДИШТЕ:

Сима Козарски

Бранко Кирић

Паја Војновић

БАЧКО ПЕТРОВО СЕЛО:

Исидор Јаковљевић

Живан Јакшић

Миладин Вишковић

БЕГЕЧ:

Ђока Мутибарић

Јеврем Јефтић

БЕЧЕЈ:

Стеван Грчић

Паја Холин

Ђура Дорословачки

Шандор Џигурски

Др Душан Јојкић

Др Паја Мартиновић

Димитрије Хаднађев

БИКИЋ (припао Мађарској):

Јосо Вуковић - Ђидо

ВИЛОВО:

Милан Дамјанов

ВРБАС:

Јован Вучерић

Кристиан Штрелинг

Филип Реперт

Јанош Урбан

Аца Живкуцин

Милан Поповић

Јанко Гадњаји

ГАРДИНОВЦИ:

Тома Радукин

Јован Јоканић

ГЛОЖАН:

Самуел Костолањи

Јан Дуриш

Јан Пахач

ГОСПОЂИНЦИ:

Стеван Каћански

Никола Арсеновић

Секула Попов

Милан Ђукић

Јозеф Шмит

ДЕРОЊЕ:

Жрко Шикопарија

Јоца Давидовић

Панта Калић

ДЕСПОТОВО:

Тоша Гајић

Бранко Стефановић

ЂУРЂЕВО:

Др Ђорђе Дунђерски

Ђорђе Ђитков

Ђорђе Зличић

Ђорђе Илин

Андрија Киш-Адамов

Никола Хархаи

ЖАБАЉ:

Милош М. Папић

Др Александар Драчански

Ђока Илић

Сима Француз

Петар Сарајлић

Илија Плачкић

ЗМАЈЕВО:

Драгутин Чолаковић

Жарко Савин

КАЊИЖА:

Јефта Петровић

КАЋ:

Ђока Максић

Аца Стајић

Сава Радукин

КАЧМАР (припао у Мађарској):

Пајо Иштвановић

КИСАЧ:

Зоран Акшамовић

Павел Келемен

Ђура Гомбар

Михајло Фиљко

Владимир Мичатек

ДОЊИ КОВИЉ:  

Мита Обренов

Георгије Видицки

ГОРЊИ КОВИЉ:  

Др Иван Атанацковић

Лука Живанов

Огњен Максимовић

КУЦУРА:

Василиј Москањ

Јован Шанта

Андрија Киш

Јован Финдрик

Михаил Рик

КУЛА:

Петар Окановић

Димитрије Јуришић

Милан Букинац

Бранислав Буњевчев

КУЛПИН:

Ђока Дунђерски

ЛАЛИЋ:

Миливој Јовкић

Валент Јано Кушњер

ЛОК:

Сава Ненин

МАРТОНОШ:

Милан Милованов

Милан Вучић

МОЛ:

Душан Јосимовић

Петар Маријанов

Сава Дудајић

Александар Благојев

МОШОРИН:

Рада Петаков

Каменко томић

Вељко Јуришин

НАДАЉ:

Војислав Ковачевић

Каменко Чура

Милан Ракић

НОВИ САД:

Јаша Томић

Др Игњат Павлас

Аркадије Варађанин

Мита Ђорђевић

Коста П. Миросављевић

Душан Ц. Манашевић

Милан Радонић

Гига Латинчић

Пајо Могин - Ђорђев

Милош Дотлић

Живан Шилић

Марко Нешић

Милош Абрамовић

Милица Јаше Томића

Јован Храниловић

Др Милан Петровић

Душан Тушановић

Павле Татић

Др Лаза Марковић

Др Ђура Трипковић

Др Миладин Свињарев

Јоца Јовановић

Лаза П. Миросављевић

Душан Ц. Марковић

Ђорђе Велић

Богољуб Пресић

Др Александар Моч

Душан Лалошевић

Стеван Дотлић

Др Тихомир Остојић

Др Павле Јанковић

Др Радивој Стратимировић

Марко Вилић

Јован Војновић

Влада Стефановић

Др Радивој Каленић

Љуба Стефановић

Глиша Мирковић

Димитрије Кириловић

Милан Поповић

Коста Хаџи мл.

Младен Прешић

Коста Јорговић

Божидар Ковачић

Др Стеван Адамовић

Др Бранко Николић

Милан Ћирић

Др Жарко Стефановић

Милан А. Јовановић

Сима Машић

Љубомир Ђукић

Рацко Поповић

Др Миливој Ковачевић

Вaca Стајић

Др Тоша Гавански

Петар Сакач

Јосип Бертић

ОБРОВАЦ:

Младен Ђурошевић

ПАРАГЕ:

Прока Аничин

ПАЧИР:

Ђорђе Стефанов

Тодор Лазић

ПИВНИЦЕ:

Пера Црњански

Новак Челић

Ђура Славик

Јанко Валенчик

Михаило Шустер

РАТКОВО:

Бранислав Грба

РАВНО СЕЛО:

Орестије Павлов

Сима Гајин

РИЂИЦА:

Радован Михајловић

РУМЕНКА:

Стеван Сремац

РУСКИ КРСТУР:

Димитрије Планчак

Петар Шош

Михаил Папуга

Максим Киш

Иван Головић

САНТОВО (припало Мађарској):

Ђорђе Угришић

Тоша Цвркушић

Матија Велин

Јоза Балатинац

Ђуро Сокола

СЕЛЕНЧА:

Тодор Јано

Стеван Чапанда

Павел Частван

CEHTÁ:  

Јован Вујић

Милош Прекајски

СИЛБАШ:

Јаша Томић

Душан Мокић

Драгојло Пајић

Андраш Бенча

СИВАЦ:

Милош Рајић

Иса Поповић

Сава Плавшић

Иса Плавшић

Пера Ђурић Јоцанов

СОМБОР:

Стеван Маглић

Др Јоца Лалошевић

Др Миленко Петровић

Др Коста Поповић

Сима Павков

Никола Пелагић - Раданов

Миливој Каракашевић

Петар Коњовић

Божидар Борђошки

Павле Коњовић

Др Мартин Матић

Бено Бошњак

Тоника Бошњак

Пера Фиран

Шима Јозић

Карло Лозов

Стипан Јозић

Ђура Канурић

Милутин Гавриловић

СРБОБРАН:

Паја Добановачки

Лаза Вучков

Ђура Шијачић

Др Јанко Шијачић

Милан Каћански

Др Живко Продановић

Стеван Сивачки

Милан Тутуров

Стеван Гавански

Коста Курјачки

СТАНИШИЋ:

Сима Машић

СТАПАР:

Никола Станишић

Влада Лукић

Ђука Ковчин

Обрад Ивков

Сава Станојев

Давид Будишин

СУБОТИЦА:

Игња Арадски Гигин

Мита Арадски

Пера Бајић

Миливој Бешлин

Шимун Будинчевић

Благоје Бојић

Вељо Буљовчић

Тома Човић

Мате Длић

Коломан Ђурашев

Габор Ђелмиш

Петер Генеш

Војин Исаковић

Др Мирко Ивковић - Ивандекић

Иван Ивковић - Ивандекић

Мата Ишпановић

Бела Јурић

Бода Јурић

Марко Јурић

Обрад Крљаков

Стеван Крњајски - Јовић

Лајчо Копуновић

Мата Крњајски - Глођин

Влада Крњајски - Пушкашев

Др Јован Латинчић

Др Витомир Лудајић

Др Јован Манојловић

Таза Манојловић

Др Владислав Манојловић

Албе Малагурски

Бабијан Малагурски

Иван Малагурски

Мара Малагурска

Јошко Малагурски

Др Стипан Матијевић

Пера Марковић - Џелатов

Тома Миљачки - Матак

Шимун Милодановић

Јосип Мукић

Милан Мародић мл.

Др Радивој Миладиновић

Кала Олка

Бела Орчић

Др Бела Острогонац

Пера Огњанов

Мијо Прчић

Др Јован Петровић

Ђурица Пенџић

Ивша Пешут

Ђура Поповић

Иве Прчић

Др Јосо Прчић

Марко Протић

Шандор Рајчић

Катица Рајчић

Блашко Рајић

Тоша Сегединчев

Војислав Станковић

Олга Станковић

Бела Стантић - Јошков

Др Фрањо Сударевић

Манда Сударевић

Богдан Свирчевић

Душан Терзин

Лајчо Тумбас

Стипан Тумбас

Вецо Видаковић

Иван Војнић - Тунић

Др Стипан Војнић - Тунић

Грго Вуков

Mатија Mалагурски

Лазо Орчић

Андрија Чакић

Габор Човић

ТИТЕЛ:

Емил Степанов

Филип Прокин

Др Бошко Ђурђев

ТОВАРИШЕВО /мађ. Bácstóváros/

Станко Протић

Веља Милић

Франц Килбертус

Даша Чијачић

Стеван Јованов

ТУРИЈА:

Сергије Серемски

Милан Медаков

Лазар Милошчин

Паја Јојкић

ФУТОГ:

Стеван Бошњак

Сава Винокић

Др Душан Јелесић

ЧУРУГ:

Бранко Мандић

Војин Козарски

Кузман Чекић

Стеван Ненадов

Василије Стојадиновић

Јанко Перић

Др Сима Тапавица

Јован Весић

ШАЈКАШ:

Владислав Алексић

Војин Пауновић

ПОСЛАНИЦИ ИЗ БАРАЊЕ:

БЕЛИ МАНАСТИР:

Стеван Чарнојевић

БОЛМАН:

Мирко Бојанин

БРАЊИНА:

Стеван Михалџић

Стеван Поповић

БРЕМЕН:

Милан Костовић

Ђорђе Петровић

ДАРДА:

Теодор Чварковић

ЈАГОДЊАК:

Милутин Петровић

ЛИПОВА (припала Мађарској)

Милутин Мирковић

Јован Ердељан

МОХАЧ (припао Мађарској):

Јоца Панић

ПОПОВАЦ:

Стокан Урсић

Симо Дворнић

Стокан Мајшац

Стево Дворнић

Саво Миодраговић

Роман Станковић


ЈАВНИ  ПОЗИВ  ПОТОМЦИМА  ПОСЛАНИКА  ВЕЛИКЕ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ 1918. И ГРАЂАНИМА АП ВОЈВОДИНЕ

Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама и Музеј Војводине позивају грађане АП Војводине, а посебно потомке посланика Велике народне скупштине, која је одржана у Новом Саду 25. новембра 1918. године и на којој је донета историјска одлука о присаједињењу војвођанских области Краљевини Србији, да за потребе сталне поставке Музеја присаједињења 1918. чија припрема је у току, уступе фотографије, документе и друге предмете и биографске податке везане за живот и рад актера тог великог историјског догађаја.

Припрема сталне поставке и отварање Музеја присаједињења део су обележавања 100. годишњице догађаја који је означио дефинитивну и трајну смену двеју историсјких епоха. То је, уједно, и прилика да се - и за садашњу и за све будуће генерације - скине вишедеценијски заборав са имена и дела оних који су  25. новембра 1918. године имали и храбрости и мудрости да донесу судбоносне одлуке чију исравност је време недвосмислено потврдило. 

 

Контакт телефони: Зоран Вељановић 062 241 411;  Драго Његован 069 552 01 35;

Е-пошта: zoran.veljanovic@muzejvojvodine.org.rsdirektor@muzejvojvodine.org.rs;

 

Бата из Мокрина
05.12.2018 • 08:16
Откуд на списку Зрењанин ? У наведено време име града је било Велики Бечкерек а касније Петровград.
EUR/RSD 117.7410
Најновије вести