КОНТИНУИТЕТ ПОДРШКЕ БУЊЕВЦИМА: У Новом Саду припадници свих националних мањина осећају се уваженим и равноправним
Од првог помена парохије Буњевци 1622. године у једном документу похрањеном у ватиканском архиву, па све до данас овај јужнословенски народ присутан је на подручју некадашње Угарске и подручја данашње северне српске покрајине Војводине. Буњевци значајно доприносе богатству и мултикултуралности Бачке, где су у највећој мери и сконцентрисани. Буњевци имају и посебну везу са Новим Садом, јер су управо у овом граду, 25. новембра 1918. године на Великој народној скупштини Буњевци, заједно са Србима, прогласили припајање, односно како се то данас често каже, присаједињење Бачке, Баната и Барање Краљевини Србији.
Вучевић као градоначелник давао отворену подршку Буњевцима
Да мултикултуралност и суживот у лепоти различитости нису само пуке синтагме показује и развој Новог Сада под градоначелником Милошем Вучевићем и његовим наследницима, или боље речено, настављачима његове успешне политике. Као и све друге националне заједнице у граду, и буњевачка је осетила значајне благодети промене политике која је започела доласком Вучевића на чело града. Буњевци су од Града Новог Сада, у време када је Милош Вучевић био његов градоначелник добили отворену и директну институционалну подршку. У граду је започета прослава једног од најзначајнијих буњевачких националних празника - дана Дужијанце, а осим самог обележавања Дужијанце, односно празника посвећеног завршетку жетве, буњевачка култура презентована читавој градској јавности.
Буњевци и данас свој национални празник обележавају уз подршку Новог Сада
Вучевић је 2021. године посетио и Буњевачку кућу која је у Новом Саду и отворена, те подржана средствима града и том приликом истакао како је Нови Сад уступањем ове куће дао конкретан допринос очувању буњевачког идентитета. Континуитет политике према Буњевцима видљив је и данас. Буњевци обележавају Дужијанцу уз велику подршку Града Новог Сада, а политика председника Србије Александра Вучића која и Буњевцима омогућава да слободно исказују свој идентитет део је ширег деловања којим се свим грађанима Србије дају могућности и услови за бољи и мирнији живот. Као стварни наследник и подржавалац те политике Милош Вучевић, скупа са својим сарадницима и наследницима на челу Новог Сада, водећи проактивну политику према свим народима који овде живе дао је немерљив значај и очувању буњевачке националне самобитности.
Борис Стојковски, историчар