ХАОС У ХРВАТСКОЈ! Далић разочаран у челнике Савеза, ОБЕЋАЛИ МУ ЈЕДНО, ПА ДОВЕЛИ ДРУГОГ СЕЛЕКТОРА
После девет година на клупи Хрватске, Златко Далић није отишао само због неуспеха на Светском првенству. Хрватски медији тврде да је трофејни селектор разочаран јер челници Савеза нису испоштовали договор о избору његовог наследника.
Неуспех на Мундијалу у Мексику, Kанади и САД, на којем је Хрватска испала у шеснаестини финала у драматичној утакмици од Португала није могао проћи без последица.
Преузео кривицу
Златко Далић (59) по повратку у Загреб одлучио је да оде са места селектора, преузевши сву одговорност на себе. Деловало је да би његова одлука могла да се промени. Чак је и бивши селектор и велики Далићев пријатељ Игор Штимац лобирао за тако нешто, али без успеха, показаће се касније. Чињеница је да фудбалери Хрватске на овом Светском првенству нису поновили успехе од пре два претходна мундијала, на којима су освајали медаље.
Иако је Златко Далић донео моралну одлуку и преузео сву кривицу за неуспех на себе, треба бити искрен до краја. Селектор Хрватске извукао је из репрезентације суву дреновину. Реално, најбољи фудбалер Лука Модрић је у петој деценији, Матео Kовачић и Иван Перишић су ветерани, остали млађи играчи имају квалитет, али је то далеко од онога виђеног у Kатару, или Русији.
Неизбрисив траг
Оставио је Златко Далић иза себе неизбрисив траг у претходних девет година. Имао огромну подршку домаће јавности, а док је био жив Мирослав Ћиро Блажевић и велики ветар од леђа од легенде фудбала у Хрватској. Нема чега да се стиди Златко Далић и са места селектора одлази уздигнута чела.
Али, ако је судити по писању медија из Хрватске и одређених информација из Загреба, делује да челници ФС Хрватске нису били до краја искрени према Златку Далићу. Увелико се спекулисало о имену његовог наследника претходних недељу дана. Некако је у први план путем медија избио Славен Билић који већ две године нема посао и који је био селектор од 2006. до 2012, али без већих успеха. У наредним данима требало би са Савезом да потпише уговор до 2028. године.
Нису га испоштовали
Тамошњи медији пишу да је Златко Далић разочаран у врх Савеза и челнике, конкретно председника Маријана Kустића. Зашто? Наиме, Златко Далић имао је договор са ФС Хрватске да у случају одлуке да оде, предложи име свог наследника. Веровао је Златко Далић да ће Маријан Kустић и остали челници слушати његову реч и прихватити предлог.
Био је спреман Златко Далић да предложи свог првог помоћника Ивицу Олића и био је убеђен да ће некадашњи фудбалер и репрезентативац, који му је помагао у стручном штабу бити његов наследник. Али... Делује да су већ одавно челници Савеза имали договор са Славеном Билићем и да су само чекали да Златко Далић оде.
Тешко искушење за наследника
У ФС Хрватске донели су одлуку да сада није право време за експерименте и тренере без искуства. Њихово оправдање зашто су избегли предлог Златка Далића је да су тражили и добили провереног стручњака, са којим ће се пласирати на Европско првенство 2028. године и задржати статус у А Лиги нација, такмичењу које почиње у септембру.
Никада досад ФС Хрватске није на место селектора именовао неког тренера који је већ био на том месту. Сада су одлучили да прекрше то неписано правило и поверење укажу Славену Билићу, који се на функцију враћа после 14 година.