Победа и против Португала, „Орлови“ мајстори тај-брејка

Одбојкаши Србије забележили су четврту победу у Лиги нација и то четврту узастопну после пет одиграних сетова, а јуче су у лутрији тај-брејка савладали Португал. Био је ово и шести везани меч који је Србија одиграла у пет сетова, а до нове победе предводио ју је Божидар Вучићевић који је ушао у игру у другом сету и преотео светла рефлектора са 28 поена и нестварном успешношћу напада од 71 одсто (34-24).
1

Србија – Португал  3:2 (21:25, 25:15, 25:22, 30:32, 15:9)

(Од нашег специјалног извештача)

Ас сервис Кујунџића донео је Србији вођство 6:4 на почетку меча, али је уследила укупна серија 7:1 домаћих и преокрет, добар је у блоку Португалаца био Цветићанин, али игра Србије није била на високом нивоу. Водио је Португал 13:8, пришла је Србија после доброг блока и ас сервиса Ћировића до 13:11, али је уследила грешка првог судије из Шпаније, а после протеста наших играча, морало је да одбрани своју грешку жутим картоном. Мењао је Грбић дијагоналу, ушли су Јововић и Лубурић, а мало затим и Катић да стабилизује пријем сервиса, а на сервисе Кујунџића се Србије експресно вратила резултатски (16:18). Топио је наш тим заостатак и дошао до изједначења (20:20), али је лоша процена Кујунџића донела ас поен Цветићанину (његов девети у првом сету) и покренула серију Португала који су дошли до четири сет лопте. Ношени публиком искористили су другу и повели.

Наша постава претрпела је нове измене, на месту коректора шансу је добио Вучићевић који је против Бразила био сјајан, а то је одмах дало резултат. Повела је Србија 8:6, али је то тек био почетак, наставила се серија добрих блокова и бег на велику предност (14:8). Сервирао је Ћировић, блокирао Крсмановић, а Вучићевић и Кујунџић су се побринули за контре, али је тада домаћин био у подређеном положају и предност је веома брзо била двоцифрена (21:11). Мењао је Португал, али није успевао да нађе поставу која би се одупрла налету фаворита па је Србија лагано изједначила.

Поново се у „крађи“ нашао први судија на почетку трећег сета, али је то покренуло „Орлове“ који су сервисима Ћировића и Крсмановића преузели контролу над резултатом и већ на првом обавезном одмору имали осетну предност (8:4). Појачавао је Португал сервис, лагано и неприметно топио заостатак и изједначио (13:13), а у нашем табору је врхунски расположен био Божидар Вучићевић и играо готово симултанку с домаћином. Код резултата 20:20 на сцену су иступили примачи наше селекције Кујунџић и Ћировић и донели 22:20, а онда је блок Симића довео Србију на само два корака од вођства у сетовима (23:20). Асом Силве је домаћин пришао на 22:23, али напад Вучићевића и ас Симића завршили су посао у трећем сету.

Добар су били сервис и блок наших момака на почетку четвртог периода игре, па је поново предност износила четири поена на првом техничком тајм-ауту (8:4). Слабила је игра Португала, а Симић и Кујунџић су у неколико наврата заблистали и водили наш тим ка победи. Имала је Србија сигурних пет поена вишка (15:10), Португал је запретио и поново смањио заостатак на свега поен (17:18), компликујући ситуацију у завршници, а онда асом Фереире изједначио (19:19). Ушло се у игру поен за поен, домаћин је желео пети сет, а Србија прву победу вредну три бода. Имао је Португал најпре две сет лопте, затим Србија није искористила три меч лопте, а публика је уживала у спектаклу. Ипак, домаћи су искористили своју шесту сет лопту и изборили пети сет.

Боље је наша репрезентација почела коцкарски тај-брејк, са два ас сервиса Вучићевића стигла је до почетне предности 4:1, а онда ју је увећао на 9:4 сјајним нападима и за њега Португалци нису имали решење. У правом тренутку је Јововић одсервирао ас и довео „Орлове“ до велике предности (11:5) и на свега неколико корака до нове победе после пет сетова која је веома брзо дошла после добрих потеза Кујунџића и Вучићевића.

М. Ристић

ГОНДОМАР: Градска хала спортова, гледалаца: 4.200, судије: Фуентес (Шпанија), Раписарда (Италија).

СРБИЈА: Околић, Катић, Ћировић 12, Пековић (л), Крсмановић 13, Јововић 1, Кујунџић 16, Петковић 3, Симић 9, Лубурић 3, Мајсторовић (л), Тодоровић, Вучићевић 28, Мехић.

ПОРТУГАЛ: Скеира, Теишеира, Цветићанин 13, Переира (л), А. Фереира 16, М. Фереира 20, Виолаш 2, Симоеш 1, Ф. Мартинш 3, Куња 6, Л. Мартинш 10, Да Силва 11, Таварш 1, Фидалго (л).

Русија – Канада 3:1

Аустралија – Италија 1:3

Иран – Пољска 3:2

Бразил – Кина 3:0

САД – Немачка 3:1

Бугарска – Јапан 2:3