clear sky
36°C
28.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПОСЛЕ 25 ГОДИНА У БОКСУ МИЛАН КОЗОМАРА ОДЛАЗИ ИЗ ВОЈВОДИНЕ Из стечаја до врха Србије

28.06.2026. 15:21 15:26
Извор:
Дневник
Херцеговац
Фото: Privatna arhiva

Милан Козомара поднео је оставку на место директора Боксерског клуба Војводина и тиме затворио поглавље дуже од 25 година рада у боксу.

Одлука је донета уочи Изборне скупштине клуба, на којој ће бити изабрано ново руководство, али и формално потврђен крај једне ере у новосадском спорту. Када је преузимао клуб, Војводина је била пред стечајем, без такмичара и без јасне такмичарске перспективе. Данас, после више од деценије рада на челу клуба, исти тај колектив наступа у врху српског бокса, има стабилан систем, млађе селекције које доносе медаље и статус једног од најорганизованијих клубова у земљи.

 

Клуб је био пред стечајем, без такмичара и практично пред гашењем. То је био тренутак када је све морало да се гради испочетка - каже Козомара.

 

Његов пут у Војводини почео је као тренер млађих селекција, у време када су стасавали боксери попут Томислава Станковића, Гаше Караћа, Дејана Диздара и Стефана Зафировића. Тада се, како истиче, стварала база која ће касније постати ослонац клуба. Важну улогу у првом тиму имао је и Стеван Попов, тадашњи капитен, који је био један од носилаца генерације. 

 

После краћег периода рада ван клуба, уследио је повратак и почетак најтеже фазе – спасавања Војводине. Управо у том периоду, уз подршку тадашњег председника клуба Срђана Вукмировића и руководства, покренут је процес стабилизације, реорганизације и поновног формирања такмичарског погона. Посебан фокус стављен је на младе и развој женског бокса, где су се појавиле прве такмичарке које су донеле резултате, међу њима и Ана Бошњак.

 

Већ 2016. и 2017. године Војводина се враћа у сам врх српског бокса и осваја титуле вицешампиона Србије, потврђујући потпуни заокрет у раду клуба. Паралелно са клупским обавезама, Козомара је обављао и функцију спортског директора Војвођанског боксерског савеза, где је заједно са председником Срђаном Вукмировићем и Драганом Васиљевићем Дурунгом учествовао у формирању покрајинских селекција и развоју стручног кадра. Из тог система произашло је девет европских медаља кроз репрезентативне наступе боксера Србије, што је један од најважнијих резултата тог периода.

 

Највећи успех није медаља, него када од детета направите човека - истиче Козомара.

 

Зато је, каже, кроз све године рада посебан акценат био на образовању спортиста. Међу њима се издвајају Михаило Живковић, један од најуспешнијих студената у својој генерацији, као и Ана Бошњак, која је успешно спојила спорт и академски развој, данас успешна у области ветерине. Значајну улогу је имала и сарадња са Факултетом спорта и физичког васпитања, као и Тимса, где је бокс поново уведен у наставни процес, а Козомара био предавач и ментор, а студенти су праксу обављали управо у БК Војводина.

 

У наредним годинама клуб се стабилизује и постаје редован учесник домаћих и регионалних такмичења. Од 2022. године Војводина наступа и у Опен Балкан лиги, где бележи запажене резултате.  Круна такмичарског рада долази 2025. године, када клуб улази у плеј-оф Прве лиге Србије и осваја треће место, уз снажан допринос младих боксера попут Александра Цакића, Филипа Кањуке и Вука Беркловића, уз искуство Вељка Глигорића и Игора Рогића.

 

Поред спортских резултата, Козомара истиче и организациони напредак.

 

- Данас клуб има систем, стабилне услове и јасну структуру. То је можда и највећи резултат свих ових година - каже он.

 

Током његовог мандата организован је и међународни турнир „Момчило Савић“, а клуб је постао део регионалних такмичења са екипама из Србије, Хрватске, Македоније, Босне и Херцеговине, Албаније и Словеније.

 

За свој рад добио је звање заслужног тренера бокса Републике Србије.

- То признање не припада само мени. То је резултат рада свих људи у клубу, а посебно колеге Јована Ружића, који је био важан део тог пута - наглашава Козомара.

На крају, после четврт века у боксу, оставља клуб који је од ивице гашења стигао до стабилног система и врха домаћег спорта.

Војводину сам затекао у стечају, без такмичара и без будућности. Данас је остављам као клуб који има систем, младе људе и јасну перспективу. После 25 година време је за предах, али Војводина остаје део мог живота и верујем да ће наставити да расте - поручује Козомара.

 

Јово Галић

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар