СП у Јапану: Одличне Српкиње поклекле од Норвежанки

Рукометашице Србије,и поред одличне игре, поражена су први пут на Светском првенству у Јапану.
РСС/Рукометашице Србије

Српкиње су одиграле сјајан меч, тактички на високом нивоу, против вишеструких светских и европских шампионки, Норвежанки, у првом полувремену су имале два гола предности, а у финишу меча напад за прилаз на само један гол минуса. После две победе и пораза, најбоље српске рукометашице ће у предстојећим дуелима са Холандијом (четвртак од 10 часова) и Словенијом (у петак од 7 сати) одлучивати о пласману у главну фазу такмичења.

Србија је одиграла тактички бриљантно прво полувреме без обзира што је после 30 минута Норвешка имала гол предности. Играле су изабранице Љубомира Обрадовића дисциплиновано и стрпљиво у нападу, без много грешака, са јасном идејом, а на голу је блистала Катарина Томашевић. Српкиње су у повеле са 1:0, међутим Норвешка је убрзо преокренула и стекла предност 4:2. Нису се Српкиње предавале у дуелу са најтрофејнијом женском рукометном селекцијом и са чртири везана гола први пут на мечу повеле са два гола разлике.

Србија је нападала широко, што јој је омогућавало да раширимо њихову зону, а чим нема густине, Цвијићева је дошла до изражаја. Такође И њихово најјаче оружћје контранапад успешно је спречена. Србија је сјајно играла у одбрани, где су се истицале Цвијић, Обрадовић и Поп-Лазић, евидентно је то да се Норвешка слабо сналазила код трансформације одбране из 6-0 у 5-1, чиме су успеле да их поремете. Све до резултата 11:9 Србија је стајала сјајно на терену, али је концентрација у завршници првог дела попустила и Норвежанке су са три узастопна гола вратиле предност, а Србија до краја меча више ниједном није имала вођство.

Играо је тим селектора Љубомира Обрадовића разноврсно у нападу, а опасност је претила са свих позиција и то је резултирало доминацијом скоро па до краја првог полувремена (11:9, 23.). У последњој фази првог дела, Марија Обрадовић добила је црвени картон, (после незаслуженог првог искључења), што је омогућило Норвежанкама да на одмор оду са предношћу.

Очекивало се да ће Норвешка наоштрено ући у друго полувреме и то се десило. Постизале су голове као од шале, још су имале и наклоњеност судија. У наставку Норвежанке као да су убациле у брзину више, али је Србија држала прикључак док је функционисала игра у нападу. У 42. минуту Норвешка је први пут стекла три гола вишка, а десетак минута пре краја било је пет голова предности (25:20). Разбранила се Сиље Солберг и распуцала искусна Стине Офтедал, које су биле главни разлози за предност Норвешке.

Фантастичном упорношћу Српкиње се нису предавале. После тајм-аута норвешке клупе (22:25) у 55. минуту, српски тим смањио је на два гола са колико се ушло (24:26) у 58. минут када је Катарина Томашевић одбранила седмерац. Имале су напад за само гол минуса. Немице, чији је критеријум у поједним моментима био чудан, досудиле су фаул у нападу Драгани Цвијић, иако је повучена за дрес са леђа, да би противнице на другој страни голом решиле питање победника.

Оно што је задовољавајуће јесте то да је Србија показала да може да се носи са свим,а, овога пута и са једном олд најбољих репрезентација на свету, са најјачом и најчвршћом одбраном на свету.

Ј. Галић

НорвешкаСрбија 28:25 (13:12)

КУМАМОТО: Аква дом, гледалаца: 2.000, судије: Кутлер и Мерц (немачка), седмерци: Норвешка 8 (4), Србија 5 (4), искључења: Норвешка 8, Србија 16 минута.

НОРВЕШКА: Арнцен 7 (2), Локе 2, Скогранд 2, Ваде 1, Офтедал 7 (2), Ауне 4, Сиље Солберг (13 одбрана, 1 седмерац), Братсет 1, Педерсен, Фауске, Хогдахл, Јакобсен, Бакеруд, Херем 4, Сана Солберг, Томас.

СРБИЈА: Рисовић (1 одбрана), Томашевић (11 одбрана, 4 седмерца), Радосављевић, Трифуновић, Штевин 1, Лавко 3 (1), Николић 4, Јањушевић, Којић, Поп Лазић, Радојевић 2, Обрадовић, Јововић, Стоиљковић 4, Лишчевић 6 (3), Цвијић 5.

Поносни на тим

Селектор Љубомир Обрадовић:

- У једној доброј представи на овом СП, победила је Норвешка. Честитам јој и желим успеха у даљем такмичењу.

Десни бек репрезентације Србије Јелена Лавко:

- Честитке Норвежанкама, тужна сам, али и поносна на свој тим да смо се овако бориле против репрезентације која је увек у врху. Њихов голман је био одличан, промашили смо неке зицере, надам се да ћемо то поправити.

Торир Хергеирсон, селектор репрезентације Норвешке:

- Честитке Српкињама на фантастичној борби. Увек се боре одлично, али ово је тренутно тим који игра најбољи напад на турниру. Играју веома дисциплиновано, паметне су, имају квалитет на свим позицијама. Знали смо да ће бити тешко. На срећу, победили смо, Сиље Солберг је била важна на голу, а све остало је било једнако на терену. Желим Србији срећу у наставку такмичења.

Ингвид Бакеруд:

- Била је ово борба за сваку лопту, јака одбрана на обе стране, оба тима су била добра. Имали смо одличну Сиље на голу и бориле смо се, срећна сам да смо освојили бодове.