scattered clouds
28°C
06.08.2025.
Нови Сад
eur
117.1767
usd
101.3815
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОДИГРАН ЈЕ 29. ШАХОВСКИ ФЕСТИВАЛ „СЕЋАНСКА БИТКА“: Раул Клавери доминантан у Сенти

06.08.2025. 13:16 13:20
Извор:
Дневник
Raul Klaveri dominantan u Senti 2
Фото: Победник Раул Клавери и велемајстор Синиша Дражић, фото: Приватна архива

Код градића на обалама Тисе се, септембра 1691. године, одиграла битка која је обележила историју ових предела, али и самог континента.

У њој је чувени Еуген Савојски потукао надмоћну турску војску. Не чува само споменик у Сенти сећање на овај фундаментални догађај, већ и традиционални шаховски фестивал. Ове године се одиграо у хотелу „Фантастико“, од 24. до 31. јула, и то по 29. пут. Обухватао је мајсторски, аматерски, дечији турнир, као и два надметања у убрзаном, и чак три у брзопотезном шаху. Директор Фестивала је био новосадски велемајстор Синиша Дражић, а главни арбитар ФИДЕ судија Светлана Стојадинов. Организатори су били ШК „Пролетер“ из Чоке и ШК „Сента“. 

Мајсторски, односно „А“, турнир је привукао 45 играча из 12 федерација, од тога четири велемајстора, пет интермајстора, женског међународног мајстора, итд. Играло се девет кола по Швајцарском систему паровања. Након драматичне завршнице, прво место је освојио интермајстор из Аргентине Раул Клавери, који је имао нешто боље додатне критеријуме од другопласираног Вадхавана Ешана из Индије. Обојица су освојила по 6,5 поена. Интересантно је да су обојица изгубила само у првом колу. Њих је пратила група од пет такмичара са пола поена мање, у којој је најбољи скраћени Бухолц имао велемајстор из Монголије Гомбосурен Мункгал. Њега је нешто слабији финиш коштао и бољег пласмана. У тој групи се налази и најбољи домаћи шахиста ФИДЕ мајстор Андреј Љепић на шестом месту, као и најуспешнија шахисткиња женски ФИДЕ мајстор Бајанмунк Амин-Ердене из Монголије, као пета. 

Raul Klaveri dominantan u Senti 1
Фото: Детаљ из турнирске сале, фото: Приватна архива

Аматерски, „Б“, турнир је окупио 21. учесника из Србије, Мађарске, Турске и Монголије. Ту су били ФИДЕ мајстор и два женска ФИДЕ мајстора. Након одиграних осам кола, мађарски ФИДЕ мајстор Јанош Достан је потврдио улогу првог носиоца. Он је освојио турнир без пораза, и са само три ремија! Искусног Мађара је пратила млада турска шахисткиња, која је била највеће изненађење турнира, Сенем Гул Басари. Она се до краја борила за прво место, али није успела да победи у задњем колу, па ју је Достан претекао у фото-финишу. Трећи је био Монголац Монкбат Санчир са 5,5 поена. Најбољи домаћи такмичар је била ЖФМ Ирена Несторовић са пет поена. 

У конкуренцији пет играча са међународним титулама, прво место на првом турниру у убрзаном шаху је освојио новосадски велемајстор Синиша Дражић, који је имао шест поена из седам рунди, и није поражен, као и другопласирани интермајстор Раул Клавери. Међутим, бивши селектор репрезентације Србије је имао боље додатне критеријуме. Трећи је био шахиста из Сирије Мохамед Ал Салех са пет поена, као и најбоља шахисткиња Алена Волкова. 

Сјајни Аргентинац је наставио да показује своју класу, освојивши други рапид турнир, и то само са једним ремијем! Колико је био убедљив показује податак да је другопласирани Мохамед Ал Салех имао поен и по мање. Треће место је заузео Иван Кудрин, Рус који игра под заставом ФИДЕ.

Први брзопотезни турнир је освојио Алдар Индџиев (Русија), док су га пратили другопласирани интермајстор Зоран Рунић (Босна и Херцеговина), и трећи Тумурсук Идерџавклан (Монголија). ИМ Раул Клавери је победио на другом брзопотезном турниру, други је поново био ИМ Зоран Рунић, а трећи Монголац велемајстор Гомбосурен Мункгал. Трећи брзопотезни турнир је освојио наш интермајстор Иван Средојевић, испред ВМ Гомбосурена Мункгала и ИМ Раула Клаверија.

Турнир посвећен најмлађима је привукао чак 34 учесника! Симболичним повлачењем првог потеза га је отворио интермајстор из Сирије Сату Хусари. Одиграно је седам кола, по убрзаном темпу игре. Након неколико сати занимљивих борби на 64 поља, победила је шахисткиња из Индије, женски мајсторски кандидат Гунтака Амукта са 6,5 поена. Друго место је освојила женски мајсторски кандидат из Турске Сенем Гул Басари са пола поена мање од победнице. Раутела Садбав из Индије је била трећа. 

С. Костић

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар
ВЕЛИКИ ШАХОВСКИ ФЕСТИВАЛ У СЕНТИ: Девет турнира током фебруара
спорт

ВЕЛИКИ ШАХОВСКИ ФЕСТИВАЛ У СЕНТИ: Девет турнира током фебруара

22.01.2025. 15:59 16:01