Древни свитак торе дешифрован захваљујући технологији
ЈЕРУСАЛИМ: Захваљујућ савременој технологији, дешифрован је најстарији свитак Торе који је пронађен од свитака са Мртвог мора, јавили су у понедељак израелски и амерички научници.
Угљенисано парче пергамента из ВИ века пронађено је 1970. у пепелу некадашње синагоге у месту Еин Геди, на обалама Мртвог мора, али је његов садржај стручњацима до сада био недоступан.
"Захваљујући најмодернијој технологији могли смо да виртуелно одмотамо свитак стар око 1.500 година", изјавила је Пнина Шор из Израелске управе за антиквитете (ИАА). "После свитака са Мртвог мора, ово је најзначајније откриће писане библије", рекла је она новинарима.
"Када смо га пронашли, безуспешно смо покушавали да га прочитамо", казао је археолог Сефи Порат, један од чланова археолошког тима који је радио на ископинама у Еин Гедију 1970.
"Са тадашњом технологијом нисмо успели да сазнамо шта се у њему крило", додао је он.
Широк седам центиметара и налик парчету угља, пергеманет садржи првих осам стихова Књиге Левитске, треће књиге Старог Завета у којој су изнети законски прописи о обредима и свештеничкој служби као и прописи о приношењу жртава и ритуалном очишћењу, објаснила је Шор, директорка ИАА пројекта који се тичу свитака са Мртвог мора.
Чуван заједно са свицима са Мртвог мора у мрачним, климатизованим сефовима ИАА, пергамент је било немогуће прочитати све до прошле године када је израелска компанија Меркел Текнолоџиз понудила коришћење свог микро ЦТ скенера.
Добијени 3Д снимци су затим послати одсеку за компјутерску науку Универзитета у Кентакију који је прошле седмице објавио прве дигиталне слике сагорелог свитка.
Шор је убеђена да је цео свитак имао исписану комплетну Тору, јеврејску библију, али професор Брет Силс са Универзитета у Кентакију сматра да је превише рано да би се знало да ли се још који податак може извући из пергамента из Еин Гедија.
"Нисмо сигурни. То је велики технички изазов", рекао је он на конференцији за штампу која је пренета путем видео линка.
"Оно у шта смо, међутим, сигурни је да садржи још нешто", додао је Силс.
Шор је рекла да је пергамент попунио значајни празнину која је постојала између свитака са Мртвог мора, написаних пре више од 2.000 година и Кодекса из Алепа који датира из X веку.
Како преноси АФП, 870 свитака са Мртвог мора откривени су између 1947. и 1956. године у пећинама Кумран, надомак Мртвог мора.
Ови документи су написани у периоду од III века п.н.е. до 70. године, када су римске трупе уништиле Други јеврејски храм у Јерусалиму.
Кодекс из Алепа је, пак, написан у Галилеји у X веку, а назван је по сиријском граду у ком је чуван од краја XIV века па све до 1950-их година када је прошверцован у Израел.
(Танјуг)