Варуфакис: Грчка направила грешке у преговорима
Бивши грчки министар финансија Јанис Варуфакис је у интервјуу за америчку телевизијску мрежу Си-Ен-Ен (ЦНН) признао да је Грчка начинила грешке у преговорима о пакету помоћи,
али је кредиторима поново приписао кривицу за грчке проблеме.
"Направили смо грешке, нема сумње у погледу тога, и остајем при томе да сам одговоран за један број тих грешака", изјавио је Варуфакис за Си-Ен-Ен, у првом међународном телевизијском интервјуу откако је почетком овог месеца поднео оставку.
"Истина је да веома моћна 'тројка' кредитора није била заинтересована за постизање разумног, часног, узајамно корисног споразума", рекао је он, алудирајући на Међународни монетарни фонд, Европску централну банку и Европску комисију.
"Сматрам да ће дубља инспекција открити истину коју говорим, а то је да су кредитори пре били заинтересовани за понижавање и свргавање ове владе, него за постизање споразума који би им, на пример, осигурао повраћај већег дела средстава. Веома је тешко за мене, ма колико год ја то желео, да преузмем одговорност за политику због које сам поднео оставку", изјавио је Варуфакис.
Чак и економисти који деле саосећање према грчким проблемима, попут Нобеловца за економију Пола Кругмана, недавно су изразили незадовољство због начина на који влада у Атини решава кризу.
"Невероватно, али они су мислили да једноставно могу да затраже боље услове, а истовремено нису имали никакав резервни план. То је невероватно", рекао је Кругман у интервјуу за америчку мрежу Си-Ен-Ен.
Кругман је више пута изјавио да је петогодишња криза у Грчкој показала да немилосрдне мере штедње, које су наметнуте Грчкој и другим чланицама еврозоне које су добиле пакете помоћи, не спасавају привреду у рецесији, већ је доводе у још горе стање.
"Зато изгледа да сам преценио компетентност грчке владе", рекао је чувени амерички економиста и колумниста "Њујорк тајмса" и позвао Грке да устану и одупру се још оштријим мерама штедње.
Варуфакис је изјавио да се у потпуности слаже са Кругманом, "ма колико год то шокантно звучало".
"Није истина да нисмо имали резервни план. Имали смо га. Ми у министарству финансија смо га креирали, на захтев премијера, који нам је наложио да то учинимо, чак и пре нашег доласка у министарство финансија. Наравно да су резервни планови увек по дефиницији пуни несавршености, јер морају бити чувани унутар веома малог круга људи", казао је бивши грчки министар.
Како је додао, у том плану се није говорило о изласку Грчке из еврозоне, већ о оснивању "евро-деноминоване валуте", односно штампању сопствене, привремене валуте, која би била везана за вредност евра.
"Истина је да резервни план није добио 'зелено светло', што је био један од кључних разлога зашто сам поднео оставку", открио је Варуфакис.
(Танјуг)