clear sky
28°C
25.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НОВИ КОРАК КА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ Црна Гора затворила Поглавље 21

17.03.2026. 20:02 20:05
Пише:
Извор:
Телеграф.рс
crna gora pix
Фото: Pixabay.com

Црна Гора је на Међувладиној конференцији у Бриселу привремено затворила Поглавље 21, трансевропске мреже, у приступним преговорима са Европском унијом.

Европска комесарка за проширење Марта Кос је истакла да су се напоран рад и посвећеност Црне Горе исплатили.

„Ваше данашње достигнуће је инспирација за све земље у процесу приступања. Црна Гора је најнапреднија земља у процесу приступања ЕУ. Да не буде никакве забуне, моји драги пријатељи у Црној Гори, затварамо Поглавље 21, трансевропске мреже. Честитам свима у Црној Гори“, казала је Кос на конференцији за медије након Међувладине конференције у Бриселу.

Политика поглавља трансевропске мреже усмерена је на унапређење и развој саобраћајних, енергетских и телекомуникационих система у складу са европским стандардима.

Након затварања овог поглавља, Црној Гори преостаје да затвори још 19 од 33 поглавља како би заокружила процес придруживања Унији.

Кос је истакла да рачуна на посвећеност свих политичких актера како би се рад наставио без прекида. Навела је да је уверена да ће, уз снажну политичку вољу и посвећеност, Црна Гора наставити овим темпом.

„Ова комисија вас у потпуности подржава у одржавању тог замаха“, истакла је.

„Драги пријатељи, обећали смо да ћемо се ове године, током председавања, чешће састајати и веома ми је драго што то обећање испуњавамо. Ово је већ 14. привремено затворено поглавље у преговарачком процесу“, казао је премијер Црне Горе Милојко Спајић.

Истакао је да се привременим затварањем овог поглавља стварају услови за унапређење развоја транспортних, енергетских и телекомуникационих система у складу са европским стандардима.

„Инфраструктура значи повезивање људи, економија, прилика и идеја. У том смислу, данашњи корак представља много више од самих мрежа, то је значајан знак да се Црна Гора и њени грађани све више интегришу у ткиво Европске уније“, рекао је Спајић.

Он је честитао министарствима саобраћаја, европских послова и спољних послова, као и колегама и европским партнерима који су радили на остварењу овог резултата.

Телеграф

Извор:
Телеграф.рс
Пише:
Пошаљите коментар
Европска унија увела велике промене од 1. јануара ЈЕДНА ЗЕМЉА ПРЕШЛА НА ЕВРО, ДВЕ ДОБИЛЕ РОМИНГ БЕЗ НАПЛАТЕ
еу

Европска унија увела велике промене од 1. јануара ЈЕДНА ЗЕМЉА ПРЕШЛА НА ЕВРО, ДВЕ ДОБИЛЕ РОМИНГ БЕЗ НАПЛАТЕ

05.01.2026. 16:01 16:22