ГРЦИ ИСТРАЖУЈУ УЗРОКЕ ВЕЛИКИХ ПОЖАРА Ватра се ширила уз помоћ струје?
АТИНА: Грчка ватрогасна служба спроводи опсежну истрагу о узроцима три велика пожара који су у последња 24 сата избили у различитим деловима земље, са посебним фокусом на оштећења електричне мреже, саопштено је из надлежних служби.
У Дросопигију, истрага је усмерена на нисконапонски стуб са расветним телом који је идентификован као могући извор избијања пожара, пише лист Катимерини.
Ватрогасци су током ноћи обезбеђивали локацију, док су наредног дана заплењени кабл са могућим оштећењем и део расвете.
Именован је судски вештак који ће испитати да ли је дошло до кратког споја.
Локални сведок, који је први пријавио пожар, тврди да је дим приметио управо испод стуба, а наводно доступни видео-снимци потврђују његов исказ.
На острву Китира, пожар је избио око 150 метара јужно од локалне болнице, у ненасељеној области без пољопривредних активности.
Ватрогасна служба разматра могућност да су далеководи средњег напона изазвали пожар - један кабл је показао оштећења, а чека се долазак вештака, с обзиром да на острву нема локалног стручњака.
У области Хања, истрага је отворена против власника локалне кафане због сумње да је пожар кренуо од роштиља у близини села Теменија.
Иако су мештани успели да прво жариште локализују, убрзо је дошло до експлозије на стубу удаљеном 580 метара, што је изазвало нови пожар.
На Политехничком универзитету у Атини, пожар који је избио јуче у подножју планине Химет брзо је локализован захваљујући великом ангажовању - 11 хеликоптера, осам авиона и више десетина ватрогасаца.
Истрага о узроку је у току.