На Водени понедељак момци траже девојке

БАЈМОК: Водени понедељак је јединствен обичај, који су изворно обележавали Буњевци. Како су се селили они су свој обичај носили са собом.
vodeni ponedeljak Grad Subotica
Фото: Град Суботица

Данас, је већ тадиција да на северу Бачке момци организовано иду другог дана Ускрса у „поливање“, а да их девојке ките зумбулима дарују шарена јаја и дочекују их са пићем и колачима. Водени понедељак некада је био и прилика да се зна у којој кући су девојке за удају. Марија Колар из Бајмока каже да у кући има три цуре, које су са нестрпљењем, али и зебњом чекале поливаче.

„Данас је све то модерније. У моје време било је скроз другачије, али је и сада леп овај обичај који се од заборава чува“,каже Марија која је и сама дочекивала поливаче.

Емина Михајловић је покушала да побегне поливачима, који су је на крају стигли. Она обајшњава да је задатак девојака да се сакрију и да им умакну, како знају и умеју. Након тога, девојке их дарију и обично се одигра коло. Уколико је неко од поливача симпатија, добије и најлепше јаје. Максим Чударко из Бајмока каже да трећу годину за редом иде организовано у поливање.

“Данас се више не иде масовно са фијакерима, музиком у ношњама. Обично иде нас неколико у поливање. Мој задатак као поливача је да уђем у кућу и да питам да ли можемо да поливамо цуре. Морамо још и да их нађемо, јер се углавном сакрију. Знају некада да и да беже, доста су брзе, па морамо да их стигнемо“, рекао је Максим.

Буњевци су предузели кораке да овај обичај заштите код УНЕСКО-а као нематеријалну баштину

Водени понедељак симболизује Васкрс, нови живот, пролеће, зачеће и радост. Како обичај не би пао у заборав значај и вредност обичаја се преноси са колена на колено. Председник БКЦ „Бајмок” Бранко Покорнић истиче да више од деценију организовано обележавају овај обичај. Покорнић истиче да је битно да се млади науче значају Воденог понедељка И да обичај потиче још библијског доба и паганских времена.

“Од онда па на овамо, како су се Буњевци селили они су тај обичај пренели са собом. Данас га упражњавају и други, јер сви народи који са нама живе, имају мешовите бракове и та деца која су одрасла пренела су на своје фамилије обичај поливања. Тако да сада поред Буњеваца и други народи практикују овај обичај. Ово је иначе буњевачки традиционални обичај који желимо да заштитимо код УНЕСКА као нематеријалну баштину и предузели смо све неопходне кораке да би то и урадили“, објаснио је Бранко Покорнић.

Према предању, поливање девојака је потекло из догађаја везаног за библијско време, када су жене, које су пронеле вест да је Исус ускрснуо, поливане хладном водом како би се ућуткале. Данас, обичај је тешко одржати, па момци са собом носе мале бочице парфема, да симболично поливају девојке.

С. Иршевић

 

 

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести