Нови систем плаћања у Србији! ЈЕДАН КЛИК УМЕСТО ШАЛТЕРА Ево како све функционише
Грађани и привреда у Србији већ могу да користе систем еПлати за електронско плаћање такси и накнада у поступцима пред државним органима, без обавезе да накнадно достављају оверену уплатницу као доказ о извршеној уплати.
Како је саопштио НАЛЕД, систем је успоставила Канцеларија за информационе технологије и електронску управу, а тренутно омогућава електронско генерисање опште уплатнице коју корисник сам попуњава.
Поступак је једноставан – на порталу еПлати потребно је изабрати опцију „Општа уплатница“, унети податке о пружаоцу услуге, платиоцу, примаоцу, износу и сврси уплате, након чега систем аутоматски генерише јединствени позив на број.
После извршене уплате, институција која пружа услугу може сама да провери да ли је уплата евидентирана, па више није потребно достављати папирни доказ.
Према најавама, од 2027. године планирана је потпуна аутоматизација овог поступка. То значи да ће грађанин убудуће само изабрати услугу коју жели, а систем ће аутоматски приказати све податке неопходне за плаћање – коме се уплаћује, у ком износу и по ком основу.
Како истичу у НАЛЕД-у, овај систем требало би да поједностави административне процедуре, смањи одласке на шалтере и елиминише потребу за чувањем папирних уплатница. Истовремено, доприноси и већој безбедности, јер спречава злоупотребе које су се раније дешавале, попут вишеструког коришћења исте уплатнице или накнадног мењања износа на већ овереним уплатницама.