Велика штета у Војводини! ИСПАЉЕНО 677 ПРОТИВГРАДНИХ РАКЕТА Министарство реаговало: Последице невремена знаће се након процене штете
БЕОГРАД: Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде изразило је данас разумевање за забринутост пољопривредних произвођача због невремена које је претходних дана захватило делове Србије и наглашава да ће се о последицама знати тек након обиласка терена и процена надлежних служби.
Град је синоћ регистрован на више локација у Војводини, а у већини случајева није пријављена значајнија штета. Оштећења су за сада забележена у околини Бачке Тополе и Бачке Паланке, док ће потпунија слика бити позната након увида на терену.
Према информацијама Републичког хидрометеоролошког завода, противградна заштита је током јучерашњег дана била ангажована у складу са развојем временске ситуације.
Дејствовали су радарски центри Букуља, Петровац, Самош, Бајша и Фрушка гора преко мреже од укупно 115 лансирних станица, са којих је испаљено 677 противградних ракета, наводи се на сајту министарства и додаје да се у условима све чешћих временских екстрема, пољопривредна производња суочава са ризицима које није могуће у потпуности елиминисати.
Министарство пољопривреде обезбеђује подстицаје за осигурање пољопривредне производње у износу од 40 до 60 одсто вредности премије осигурања, док у појединим подручјима са израженијим ризицима подршка може достићи и до 70 одсто вредности премије.
Поред тога, бројне локалне самоуправе спроводе сопствене програме подршке и додатно суфинансирају полисе осигурања, тако да у појединим срединама укупан ниво подршке достиже и до 100 одсто вредности премије.
Министарство кроз мере инвестиционе подршке обезбеђује и средства за набавку и постављање противградних мрежа, при чему подстицаји износе од 50 до 65 одсто прихватљивих трошкова инвестиције, у зависности од подручја и услова конкурса.
"Пољопривреда данас више него икада подразумева не само производњу, већ и планирање ризика, примену савремених система заштите и прилагођавање све израженијим климатским изазовима. Министарство ће наставити да прати ситуацију на терену и о свим релевантним информацијама благовремено обавештавати јавност", кажу из министарства.
Јако невереме погодило је синоћ већи део Војводине, поготово делове Бачке и Баната.
У Бачкој Тополи гореле су њиве због варничења жица на далеководима.
Јака олуја после 20.30 стигла је и до Београда, а РХМЗ је издао хитно упозорење на падавине веће од 20 милиметара за кратко време, град и олујни ветар.