БГ Прајд: Шетња завршена без инцидената, почела журка

БЕОГРАД: Нешто више од хиљаду учесника београдског Прајда ушло је у парк Мањеж где управо почиње журка.
parada ponosa3, tanjug
Фото: ANJUG / ANDRIJA VUKELIC / bb

Уз многобројне извођаче, у забавном програму наступиће и кума овогодишњег Прајда, певачица Сара Јо.

Шетња учесника прајда прошла је без инцидената.

Нешто више од хиљаду људи прошетало је улицом Краља Милана, а учесници су у веселој атмосфери, без инцидената, играли уз хитове који су емитовани са разгласа на камиону.

Транспарент на којем пише "Не одричем се", што је слоган овогодишњег прајда, носили су, између осталог, глумица Мирјана Карановић, драмска списатељица Биљана Србљановић и кума прајда поп певачица Сара Јо.

Фото: ANJUG / ANDRIJA VUKELIC / bb

Сара Јо је непосредно пред почетак Прајда казала окупљенима да су у њеној породици увек владали вера у љубав и став.

"У љубав без вере, без рода, у слободну љубав и апсолутно исказивање свог става, ма какав он био. Данашњи Прајд охрабриће младе људе да живе своје животе слободно у Србији и да искажу себе на начин на који они то желе", казала је Сара Јо.

Она је додала да је ту да помогне да се разбију предрасуде и како више не би било деце која трпе вербално и физичко насиље, јер се у јавности изјашњавају као геј или лезбијка.

Мирјана Карановић је за Танјуг рекла да је на Прајд дошла како би подржала своје пројатеље у остварењу њиховог - циља да живе у заједници без страха.

Фото: ANJUG / ANDRIJA VUKELIC / bb

Марко Михаиловић из организације Прајда подсетио је на почетке ове манифестације у Београду, када су активисти претучени на улицама српске престонице.

"Морамо да се сетимо тих људи који су жртвовали много да би ми данас, већ шесту годину за редом, слободно шетали Београдом", истакао је Михаиловић.

Горан Милетић из организације Прајда каже да је циљ одржавања још једног прајда унапређење положаја ЛГБТ заједнице.

"Наши захтеви су сваке године исти - да се више ради на сузбијању насиља и дискриминације", рекао је Милетић и позвао тужилаштва, судске органе и полицију да у том смислу добро обављају свој посао.

Фото: ANJUG / ANDRIJA VUKELIC / bb

Од Владе и парламента, према његовим речима, очекују усвајање закона о регистрованом пратнерству и закона о родном идентитету.

Пре почетка београдског Прајда на углу улица Булевар краља Александра и Кнеза Милоша и блокирали саобраћај.

Припадници Жандармерије раздвојили су групу од неколико десетина људи који су блокирали раскрсницу, покушавасјући да спрече пролазак колоне Параде поноса.

У интервенцији полицијских снага приведено је између пет и десет особа које су протестовале, зато што су одбили да се помере са трасе Прајда, јавио је Танјугов извештач са лица места.

Троструки полицијски кордони поделили су учеснике протеста на две групације и рашчистили пролаз из Булевара краља Александра у Улицу кнеза Милоша, куда би требало да прође колона Прајда.

Брнабић: Србија креће у правом смеру, постајемо толерантнији

Организација Параде поноса важна је за Србију, поручила је данас премијерка Ана Брнабић и додала да је то дан када се поново шаљу поруке љубави, мира и толеранције, оних вредности које у нашој земљи треба чувати и промовисати.

"Мислим да се Србија креће у правом смеру и да наше друштво постаје толерантније", оценила је Брнабић уочи почетка Параде поноса.

Према њеним речима, и даље постоји много проблема са којима се припадници ЛГБТ популације сусрећу и сваким даном их сви помало решавамо.

Фото: ANJUG / ANDRIJA VUKELIC / bb

"И овај Прајд служи подизању свести и грађењу толеранције. Мени је важно да се о људским правима говори сваког дана, а данас на првом месту говоримо о правима ЛГБТ популације", рекла је Брнабић и додала да не смемо да живимо у друштву у којем се људи деле политички, по сексуалној оријентацији, вери...

Упитана о инцидентима током каравана Прајда у Новом Пазару и Ваљеву, Брнабић је казала да је сваки почетак тежак, а да је најбољи пут борбе за права ЛГБТ заједнице показан у Београду.

"Сваке године је све лакше и лакше је када имате владу која обезбеђује да сви имају једнаке услове", рекла је Брнабић.

На питање да ли ће закон о регистрованом партнерству и о родном идентитету који траже приипадници ЛГБТ бити усвојен, премијерка је казала да је за доношење било ког закона потребна већина у парламенту и подсетила да су о том закону говорили и док је она била министар државне управе и локалне самоуправе.

Каже да је држава са невладиним организацијама радила и нацрт закона о регистрованом партнерству.

"За Србију и за мене као председницу владе је важно да те законе нисам ја потезала, јер ја нисам премијерка ЛГБТ популације, већ припадница ЛГБТ, а премијерка сам свих грађана и борим се за права свих", рекла је Брнабић.

Она истиче да је посебно важно што није крила и што је од почетка признала да је лезбијка и каже да је и пре ње, и у време демократа, у власти било припадника ЛГБТ, али да се у то време нису борили за њихова права, док ти исти, додаје она, њој приговарају да не ради довољно за ЛГБТ заједницу.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести