НСЗ: У Србији 3% незапослених мање него прошле године
Национална служба запошљавања бележи пад незапослених у просеку за три одсто, у односу на исти период прошле године и сада их је на евиденцији 766.500.
"То је податак који радује", нагласио је директор НСЗ Зоран Мартиновић.
Он је у изјави за Танјуг рекао да је до смањења броја незапослених дошло у категоријама које се сматрају теже запошљивим - међу младима, особама без квалификације и особама које су на евиденцији дуже од годину дана, што се, како је рекао, сматра дугим периодом.
"Ако посматрамо младе до 30 година старости, у овом тренутку има их нешто мање од 200.000 на нашој евиденцији, што је за 6,3 одсто мање у односу на исти период претходне године", каже Мартиновић.
Он је додао да је у прва три месеца ове године запослено око 52.000 особа са евиденције, а да међу њима 39 одсто чине младих, до 30 година старости.
"То практично покажује да та популација заправо, лагано излази из тог статуса теже запошљивих у овој години", казао је Мартиновић.
Он је подсетио на чињеницу да све земље у региону имају високу стопу незапослености младих, нарочито узраста од 15 до 24 година.
"Ту смо постигли значајно смањење стопе незапослености те категорије младих, која је у ранијем периоду достизала и око 50 посто, сада је она негде око 42 одсто у Србији, у Хрватској је око 46 одсто, у другим земљама региона такође се креће између 40 и 50 одсто, тако да делимо исту судбину, када је у питању запошљавање младих", рекао је Мартиновић.
Како је казао, у земљама ЕУ стопа незапослености младих креће се између 20 и 25 одсто.
Годинама уназад, подсетио је, пракса је била да у зимским месецима број незапослених лица на евиденцији НСЗ расте, али да је у првом кварталу ове године тај број ипак мањи у односу на претходе године (први квартал године).
"Оно што је позитиван показатељ је да ипак имамо смањење броја незапослених лица, и имамо повећано запошљавање у односу на исти период прошле године. Очекујемо да се тај тренд настави, до краја године, поготову ако имамо у виду и буђење и долазак неких нових инвеститора који запошљавају", очекује Мартиновић.
Као пример је навео да је протекле недеље у Крупњу у новој фабрици текстила "Џинси" запослено 120 особа, управо из категорије младих до 30 година старости и да се најављује запошљавање још додатних 100 радника.
Додао је и да је након ступања на снагу новог закона о раду дошло до позитивних показатеља и промена на тржишту рада.
"Управо у тим летњим месецима након ступања закона на снагу дошло је до повећаног процента запошљавања лица са евиденције, што значи да ипак долазило до легализације радно правног статуса великог броја лица која су радила у сивој зони, а с друге стране, можемо да кажемо да се повећао и број незапослених на неодређено време", казао је директор НСЗ.
Истиче да се још увек по правилу, сва лица запошљавају на одређено време, али да се ипак повећава број оних који су примљени у радни однос на неодређено време.
Што се тиче подршке запошљавању, за мере активне политике запошљавања ове године опредељено је 2,8 милијарди, као и додатних 500 милиона за запошљавање особа са инвалидитетом.
Мартиновић је подсетио и да је крајем марта расписан јавни позив за програме самозапошљавања за 3.130 људи који имају намеру да покрену сопствени посао.
За будуће предузетнике предвиђено је по 160.000 динара, односно 200.000 динара за особе са инвалидитетом.
"Оно што је додатни квалитет ове мере је да се велики број лица која у овој години користе средства за самозапошљавање, у наредној години пријављују и за субвенције за отварање нових радних места, што значи да они унапређују своје пословање и повећавају број запослених управо у њиховим малим предузећима", рекао је Мартиновић.
(Танјуг)