Кон: Никада ништа није прикривано од података

БЕОГРАД: Никада ништа није прикривано од података по питању вируса корона, све што је објављивано било је оно што је доступно, изјавио је данас епидемиолог др Предраг Кон.
Predrag Kon/Fonet/A. Barda
Фото: Фонет/А. Барда/Предраг Кон

"Што се тиче података који се овде саопштавају, они се добијају из Батута и то су меродавни подаци. Немам шта да додам. Битно је нагласити да никада није ништа прикривано од података, посебно због тога што се спекулише у јавности за потпуно одвојене начине праћење", рекао је Кон на прес конференцији.

Кон je изјавио данас да је податке о броју преминулих од Ковида-19 у Београду изнео на основу морталитетне статистике и да је реч само о процени која није апсолутна поуздана због чега је, како је нагласио, потребно урадити ревизију за сваку смрт од почетка епидемије.

Кон је на прес конференцији Кризног штаба навео да све што је о томе рекао “не излази из оквира онога што је рекао и министар Златибор Лончар”.

“Схватање министра да то није тачно, на то не могу ништа да кажем јер се ради само о проценама, зато су и потребне ревизије, то је суштина свега”, рекао је Кон на коментар новинара да је његова изјава да је троструко већи број преминулих од Ковида-19 опречна са наводима министра Лончара.

Кон је рекао да је процену изнео на основу морталитетне статистике што значи

да је упоређивао број смртних случајева у периоду од марта до јуна са, како каже, “укупном смртношћу раније”.

“Ту се јавља тај број који је већи од онога што је у актуелној ситуацији и реалном времену. Тај број се разликује, то значи да је врло могуће да је било знатно више смрти”, рекао је Кон.

Нагласио да се нешто што је само процена ни у ком случају не може односити и примењивати за целу Србију.

Кон је казао да је информатички систем помињао у контексту тога да у овом тренутку од њега много тога зависи због чега је, како каже, важно да информациони системи буду укључени у прикупљање података.

На констатацију да је рекао да лекари нису пријављивали смртне случајеве, Кон је казао да је то једно од могућих објашњена и да је зато потребна ревизија.

Када је реч о Београду, Кон каже да је забележен благи пораст броја заражених корона вирусом, али је ситуација и даље стабилна у главном граду, тако да је за сада повећана будност и приправност.

"Врло је озбиљно размишљање увек, када и којом приликом применити оштрије мере", рекао је Кон упитан да ли ће бити још неких оштријих мера, осим повећаних инспекцијских контрола.

Он је указао да се мора пратити и врло благи пораст хоспитализација и јављања у тријажне центре што је, каже, значајан сигнал, јер указује на то да се појављују и тежи случајеви.

Кон је изјавио да је поновно увођење ванредне ситуације у Трстенику мера која би требало да се примењује у свакој локалној самоуправи чим се примети скок броја заражених.

Одговарајући на питање новинара на конференцији Кризног штаба, Кон је истакао да чим се појави више нових случајева заразе важно брзо реаговати и одмах предузети мере.

Кон објашњава да је кључ у спречавању појаве могућих жаришта и ширења вируса брза реакција и пооштравање мера.

"Управо овим мерама које су уведене у Трстенику очекује се да ће се број заражених смањити", рекао је Кон и додао да је у последња 24 часа у Трстенику откривено два нова случаја заразе.

Кон указује да је и даље највећи број заражених у Београду.

На питање да ли је Трстеник "аларм" за остале локалне самоуправе, Кон је рекао да је "аларм" озбиљна реч, с обзиром да није исто као када имате два нова случаја или 20, али да јесте једна врста "буђења".

Министар здравља Златибор Лончар указао је да је на локалним самоуправама да реагују у "нултом моменту" и указао да када је у Крагујевцу примећено 50 одсто више броја прегледа у ковид амбулантама, да су истог дана пооштрене мере које су дале резултате.

"Данас у Крагујевцу имамо побољшању ситуацију", рекао је Лончар.

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести