Кон: Струка и државни врх сагласни по питању ублажавања мера

БЕОГРАД: „Струка и државни врх су сагласни по питању ублажавања мера”, изјавио је данас епидемилог Предраг Кон.
kon
Фото: Tanjug (Zoran Žestić)

На питање новинара да ли је струка заобиђена у одлуци власти да "релаксира" мере против ширења короне, Кон је рекао да несагласноти нема и да отварање занатних радњи, скраћење полицијског часа на сат времена и шетње пензионера три пута недељено струка не доживљава као “релаксацију” мера.

Кон је рекао да ће се временом мере још више ублажавати јер је, објашњава, “враћање у живот императив”.

“Постепено попуштање мера струка је одмах прихватила, а и што се струке тиче ми не доживљавамо да је било шта грађанима дато тиме што су почеле да раде неке занатске радње. Најбитније је да смо кренули са попуштањем мера према старијима, шетња три пута недељно је рационално попуштање”, рекао је Кон.

Подсећа да мере које су ублажене и даље не подразумевају окупљање грађана и апеловао на све предузетнике да користе заштитну опрему и дезинфекциона средстава.

“Друга ствар ће бити враћање јавног превоза, вртића, школа… Ми живот морамо да враћамо, то је императив, јер задржавање мера подразумева не само економско слабљење, већ и слабљење читавог друштва и пада одређеног елана животне радости”, рекао је Кон.

Оцењује да су мере дале ефекте и навео да је полицијски час освестио људе да је важно поштовати мере и слушати струку, иначе бисмо у веома кратком времену имали, каже Кон, око 100 мртвих.

Мало вероватно да ће вирус нестати, пребацује се на југ

„Мало је вероватно да ће корона вирус током лета нестати, јер се пребацује на земље јужне хемисфере, указао је епидемиолог др Предраг Кон и додао да последња упозорења Светске здравствене организације управо зато схвата као процену те организације да епидемија није на заласку, већ се наставља.

Кон је, каже, лично, тако схватио упозорење СЗО земљама које су почеле да попуштају мере да је то преурањено.

Додаје и да је велико питање колико ће бити велики потенцијал тог вируса не само ове, већ и наредне године.

Кон је рекао и да у СЗО нису баш до краја јасно објаснили због чега имају тај став, али да је кључно питање колико је свака земља појединачно спремна да открива вирус и да ради на његовом сузбијању и да је управо то суштина става СЗО.

Такође, колико је свака земља спремна да сагледа и процени ситуацију, рекао је он и додао да нису у једнакој опасности земље које већ имају искуство са короном, као оне које на јужној хемисфери тек долазе у контакст са тим вирусом.

"Ако се посматра глобално, јасно је зашто долази таква изјава, када се пребацује вирус на јужну хемисферу, где државе имају далеко мање здравствене капацитете и зато је логично да се са том изјавом подиже тензија и приправност таквих здравствених система", додао је Кон.

Ова ситуација ће трајати још најмање месец дана...

„Епидемији није крај све док Светска здравствена организација не прогласи крај пандемије”, рекао је данас епидемиолог др Предраг Кон.

Такође, све док вирус циркулише и док откривамо нове заражене потребне су нам и привремене болнице.

"Привремене болнице су потребне јер ћемо и даље откривати позитивне на Ковид 19", рекао је др Предраг Кон, на питање колико је пацијената до сада отпуштено из привремених болница и до када ће оне бити потребне.

Како је рекао, ова ситуација ће трајати најмање још месец дана.

"Својевремено сам говорио да је за очекивати да ће трајати десет до 12 недеља с тим што то не значи да је након тога све завршено", рекао је Кон.

Додао је да нас на то упозорава и Светска здравствена организација - да није завршено док год вирус и даље циркулише.

"Ми ћемо моћи да попуштамо и скидамо мере, али проглашена епидемија у Србији остаје. Чекаћемо све док Светска здравствена организација не објави да је пандемија завршена, а на то ћемо богами доста чекати јер вирус иде на јужну хемисферу, а да ли ће да се врати то ћемо да видимо", додао је Кон.

Истина је, каже, да се из привремених болница отпушта све више оболелих од новог корона вируса.

Рекао је да је огроман број оних који немају никакве или имају благе симптоме и додао да се управо те особе смештају у привремене болнице.

"Ми повећавамо тестирање и још више ћемо га повећавати и полако проширујемо индикације…све више ћемо тестирати и све више стезати обруч око вируса. То је циљ, а истовремено капацитети болница ће се ослобађати и људи полако враћати у нормалан живот", рекао је Кон.

Укидање ванредног кад будемо без смртних исхода

„Када не будемо имали пацијенте на респиратору и дане без смртних исхода тада ћемо моћи да кажемо да смо “слављеници” у борби против вируса корона”, изјавио је данас епидемилог Предраг Кон.

Одговарајући на питање медија када ће бити отворене границе, Кон каже да ће управо од таквих дана зависити укидање ванредног стања, а самим тим и отварање граница.

“Отварање граница је везано за одлуку о укидању ванредног стања, то ће држава одлучити, бар ја то тако тумачим”, рекао је Кон.

Оцењује да је ситуација у нашој земљи све боља, без обзира што се, наводи, ти бројеви тренутно не виде.

“У последња 24 сата откривено је 260 нових случајева заражених вирусом корона, а тестирано је 3.543. То је солидна ситуација и даље ће то падати, падаће и бројеви пацијената на респиратору. Међутим, докле год постоји могућност повратка вируса, морамо бити максимално опрезни”, каже Кон.

Поновио је свој став да је ове године безбедније летовати у Србији и додао да је са тим његовим ставом сагласна већина његових колега.

“Лично, када говорим о себи, најбезбедније се осећам код куће и то су моја схватања која видим да многе колеге прихватају. Неке земље имају и званичну политику да се не иде на летовање. У сваком случају, то није опција која је неоправдана”, рекао је Кон.

Упитан како ће изгледати лето у Србији и шта ће бити са отварањем базена и Аде Циганлије, Кон одговара да ће њихово отварање зависити од епидемилошке ситуације у земљи.

“Имамо мирну ситуацију, дозвољаваћемо све оно што се дозвољава у нормалним условима, без обзира што вирус може да тиња. И вирус грипа тиња преко лета, али нико не спроводи никаве посебне мере”, указао је Кон.

Одлуке о мерама се доносе на основу статистике…

Кон је изјавио данас да се одлуке о увођењу, односно попуштању мера доносе на основу статистичких података у вези са корона вирусом, али да се у обзир узимају у празници, будући да је то време када људи имају већу потребу да се окупљају и друже.

“Обзиром да смо Васкрс прошли, много ће зависити какво ћемо стање имати пред првомајске празнике, јер ће људи имати велику потребу да се друже. Ми бисмо могли да забранимо окупљања и укинемо све полицијске часове, али нисмо баш сигурни да би забрана окупљања била апсолутно поштована”, рекао је Кон одговарајући на питања новинара на конференцији у Палати Србија.

Циљ је, каже, само један, а то је заштита живота.

“Када је струка у питању, одлучиваћемо на основу статистике и сопствене савести”, додао је он.

Мораће вртићи, бар за самохране родитеље

Епидемиолог Кон сматра да ће вртићи морати да почну да раде, бар за самохране родитеље, након што се попусте мере и људи врате на посао.

Кон је, упитан шта да раде самохрани родитељи који морају да почну да раде са децом уи доби за вртић, казао је да је и раније за време пандемије свињског грипа било тако.

„То ми се чини да је једино рационално решење, али нисмо још увек одлучивали о томе. Биће највероватније отворени вртићи за самохране родитеље. Другачијег решења не видим, јер не могу да иду код баке и деке“, објаснио је он.

EUR/RSD 117.1216
Најновије вести