ПРЕЧАНСКА ЛЕКСИКА Лаје кера, тресе се бандера

Пас, најстарији човеков пријатељ и домаћа животиња с највише разлика међу расама (од тек десет центиметара и једва грама до метра висине и метера тежине, а свих боја) у Војводини се заједничким именом зове – кера.
2
Фото: pixabay.com

Или, вашка (вашке салашарске). Када је мали и сладак, пса, кера, овде ословљавају још и с кућуш, куче, кученце, штенац, штене, а када одрасте и постане помало или много досадан, онда је yукац, гаyа, yукела, yулов, керина, авлијанер, у најлепшем случају ДОЏ (домаћа обична џукела).

Човек, наводно, цени и воли свог најстаријег другара из животињског света, али га често и грди, туче, мучи, злоставља и на улици оставља (види се у сваком шору), мада га већ вековима користи као помагача у лову, чувара, товарну и запрежну животињу, шпијуна, гонича, као опасно оружје, за експерименте у медицини, лечење депресивних, водича слепих, а неретко га и – једе.

Процењено је да је на преласку у нови миленијум на Земљи било око 400 милиона потомака сивог канадског вука, од којег су настали сви пси. Најчувенији у историји човечанства је Лајка, мешанац сибирског хаскија и теријера, керуша која је 1957. отпутовала у свемир совјетским сателитом, тамо да остане и лаје на звезде. Но, и пре ње је било керова славних у филмском свету али и у „обичном” животу па у америчком граду Бафалу има споменик једној другој куји која је однела пакет лекова и спасла живот групи копача злата чак на Аљасци.

Једно село у Бачкој (случајно баш моје родно) стотинама година се звало по керу, Стари Кер, О Кер, док му људи, велики полтрони, нису променили име у човеково презиме, па надимак. Наводно, кад је једна група Срба досељеника у ове крајеве (здраво давно) нашла згодно место за настамбу крај Јегричке, ископала је дубоку рупу и у њу убацила керу, да им јави где је кад се буду враћали јер су хтели да провере још мало има ли нешто боље. Ваљда им је кера и учинила услугу, чим су се тамо настанили, али су после заборавили на њену жртву.

Најчешћа имена керова у Бачкој су изведна по њиховом изгледу, боји или дужини крзна, па се зову Зељов, Белов, Жућов, Гаров, Бундаш, односно Рибица, Жуја, Звездана, Зеља, Пегица… Ловци, пак, да покажу колико су им керови паметни и послушни, дају звучнија, странскија, имена, па држе псе који се одазивају на повик: Дон, Цезар, Ага, Лорд, односно Лола, Дијана, Цифра, Рита, Брита… Дакле, Лола – апорт! Из мађарског језика су позајмљена честа имена Ригов и Богар (риго је кос, а богар – буба) као и Фицко (тако се зову сви керови у Турији).

Колико људи воле керове а мрзе кучке, сведочи и то што и код нас као и у енглеском жене за које мисле да су покварене зову баш тако – кучка, односно бич (с кратким и, за разлику од биич, односно обала, плажа, што ваља знати ако разговарате с неком лепотицом што игра одбојку на песку).

Кинолози тврде да су најпаметнији керови они из легла педигрираног ирског колија, онда немачки овчари па пудлице и ротвајлери, мада бих се ја увек кладио на пулина.

Павле Малешев

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести