Србија улази у пројекат нуклеарне будућности

БЕОГРАД: Највећи центар за нуклеарна истраживања у свету ЦЕРН требало би да добије нови акцелератор на чијој изградњи радиће и 50 најбољих младих научника Србије, у нашој земљи, у специјалном, за ову прилику изграђеном, образовно-иновационом центру Верокио, пише Спутњик.
nenad popovic, tanjug dimitrije goll
Фото: Nenad Popović, foto: Dimitrije Goll

На обали Дунава у Земуну, у кампусу Института за физику, у Србији ће заправо бити изграђен један од центара ЦЕРН-а, Европске организације за нуклеарна истраживања, у којој више од 15 хиљада највећих светских стручњака открива тајне универзума.

”Велики хадронски сударач“, постојећи акцелератор ЦЕРН-а, смештен под земљом испод територије Француске и Швајцарске, нашао је одговоре на највећа питања модерне науке, али може да ради још највише три године. 

Да би на време био изграђен нови, потребне су нове технологије, на којима ће радити и наши научници.

На пројектима ЦЕРН-а већ ради 30 научника из наше земље. То су стручњаци Института Винча, Физичког факултета, Природно-математичког факултета Новосадског универзитета, а највише их је са Института за физику, који ће бити центар места на коме ће наши научници дати допринос изградњи новог уређаја за убрзавање честица.

Министар задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић за Спутњик каже да је реч о револуционарном пројекту чије финансирање са око пет милиона евра обезбеђује Влада Републике Србије. 

Пројекат Верокио се суфинансира из средстава кредита Европске инвестиционе банке, а укупна вредност процењена је на пет милиона евра. Остатак обезбеђују међународни партнери, каже Поповић.

Он додаје да ће милион евра у пројекат уложити и сам Институт за физику, јер ће се Верокио налазити под његовим кровом. Новац ће бити утрошен на изградњу објеката Центра површине три хиљаде квадрата и објекта постројења за израду прототипова, а опремићемо и специјале кабинете, каже министар Поповић.

Циљ пројекта је да заједно са стратешким партнерима Института за физику, а то су водећи светски центри, као што су ЦЕРН или ИНФН, мрежа националних института Италије и ДЕСИ, највеће научно постројење Немачке, у сарадњи са нашом Истраживачком станицом Петница, повеже постојеће експертизе на пољу суперрачунарства. Реч је о моделирању комплексних система, прикупљању, визуализацији и анализи великих скупова података, развоју и примена нових неинванзивних система. Све те експертизе треба да се фокусирају на решавање конкретних проблема везаних за развој нових генерација акцелератора и детектора, објашњава Поповић.

Министар додаје да је почетак радова планиран у следећој години, чим буде завршен посао око потребне документације.    

Како је даље казао, пресудну улогу у овом делу сарадње могле да имају наше компаније које се баве информационим технологијама, јер оне имају највећи, у свету познат потенцијал.

Србија тренутно има статус придруженог члана ЦЕРН-а, што јој омогућава да користи сва права као и сталне чланице најпознатијег научног института у историји. 

У нашу земљу за десетак дана стижу представници ЦЕРН-а који ће о пројекту Вероикио разговарати са премијерком Аном Брнабић, јер Центар је један од седам приоритетних пројеката Србије у области науке и технолошког развоја, наводи Спутњик.

EUR/RSD 117.0683
Најновије вести