ВРАТИЛИ ОЧЕВЕ У ПОРОЂАЈНУ САЛУ, ДОЗВОЉЕНЕ И ПОСЕТЕ: Ево шта треба за улаз у породилиште У ВИШЕГРАДКОЈ

Др Александар Стефановић, директор Клинике за гинекологију и акушерство Универзитетског клиничког центра Србије у Вишеградској каже  да су после три и по године поново дозвољене посете пацијенткињама на тој клиници, али и да је враћено присуство на порођају не само муж,а већ и блиске особе – сестре, мајке.
bebe
Фото: Dnevnik (arhiva)

После паузе због епидемије коронавируса, прво је Породилиште у Клиничко-болничком центру Звездара отворило врата за будуће очеве, који могу да присуствују порођају. Однедавно то је могуће и у Клиници "Народни фронт", а ту могућност од јесени најављује и Клиничко-болнички центар Земун.

Директор Клинике за гинекологију и акушерство УКЦС у Вишеградској др Александар Стефановић наводи за РТС да су вратили присуство на порођају не само мужа, него и блиских особа.

"Некад су то сестра, мајка итд. Тако да имамо посебан бокс у породилишту за то. Дакле, вратили смо то и то постоји, наравно уз одређену процедуру која је и раније постојала", каже др Стефановић.

Услов за тату, или било коју блиску особу, коју будућа мама одабере да буде уз њу док траје порођај, јесте да донесе копрокултуру, стерилне брисеве грла и носа.

На питање да ли особа која је присутна на порођају, мора да уради и пи-си-ар или антигенски тест на коронавирус одговара негативно.

"Ми смо се одлучили да ако ни остали пацијенти то не раде, дакле не радимо уколико нема неких симптома. Наравно, ако има онда је то већ нека друга ствар. Онда нема дозволу да дође", каже он.

Он истиче да у овом тренутку на клиници нема трудница нити беба позитивних на коронавирус.

"Код нас тренутно нема позитивних и тако је већ неколико недеља. Сваког понедељка шаљемо извештаје и статистику, ево баш данас је извештај да нема позитивних. Ни особља, ни трудница, ни беба", каже Стефановић.

Говорећи о броју рођених беба у Вишеградској, наводи да је за викенд рођено њих 29.

"Увек су мушкарци мало у већини. Тако је било и за половину године, сад се ближимо неком броју од 2.500 за пола године. Тако да се надам да ћемо или имати на нивоу претходне године, или бити мало у јачем, односно већем броју. Тако да, увек се ту крећемо, последњих година, око 62.000 у целој Србији", каже гост Дневника 1.

Директор Клинике за гинекологију и акушерство УКЦС у Вишеградској др Александар Стефановић наводи за РТС да су након три и по године поново дозвољене посете пацијенткињама.

"Пре десетак дана добили смо упутство из Министарства здравља и од Радне групе која сада води рачуна о ковиду или већ ономе што је остало од ковида, да посете могу да се обављају после заиста дуго, дуго времена. Ја мислим, више од три и по године није било посета. Ми смо у клиничком центру и на нашој клиници у Вишеградској заиста одмах реаговали и одмах увели посете. Према препоруци, то су посете једном до два пута недељно. Одлучили смо се за два пута, средом и недељом, један нерадни, један радни дан, у трајању од пола сата", каже Стефановић.

(РТС)

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести