Брнабић: Иновације да буду мотор развоја економије

БЕОГРАД: Премијерка Србије Ана Брнабић је отворила данас највећи форум инвестиција, иновација и предузетништва на Балкану "Belgrade Venture Forum" и поручила да је циљ владе да српска економија буде заснована на иновацијама како би имали одржив и динамичан раст.
Brnabić na "Belgrade Venture Forum" -u  Foto: Tanjug
Фото: Tanjug

Брнабић је рекла на шесто форуму, на коме учествује 30 иновативних предузетника из више од десет земаља који ће представити своје идеје пред више од 50 инвеститора, да је наш привредни развој сада заснован на инвестицијама, али и да су веома важне иновације и дигитализација.

Брнабић је рекла да је визија владе да се после тешких структурних реформи које је спровела претходна влада захваљујући чему је направљена макроекономска стабилност и фискалну консолидација да се направи раст на здравим основама, а то су повећање извоза и продуктивности, на чему треба да ради садашња влада.

"Боримо се у ргеиону за инвестиције пословном климом, субвенцијама и повољним пословним окружењем. Да би имали одрживи и динамичан раст морам ода се окренемо економији заснованој на иновацијама и то ова влада мора да уради. Нисам сигурна да ћемо моћи у овом мандату да завршимо, али бар да направимо искорак", нагласила је Брнабић.

Рекла је да је циљ дигитализација и образовање, као и иновације и већи фокус и инвестиције у науку, истраживање и развој, предузетништво и културиу.Учесници из целог света упознаће се са иновацијама, тржишним и технолошким трендовима.Најважније теме ће обухватити унапређење инвестирања, спортске, финансијске и агро технологије, као и раст пословања и унапређење електронске трговине. 

Брнабић је рекла да је важно да направимо кретивне генерације које умеју да аналитички размишљају и не плаше се да доносе долуке, нити да пробају и по цену да не успеју."Фантастично је да ми у Србији то већ имамо и то треба да препознамо и подржимо , на пример Институт Биосенс у Новом Саду, Нордеус, који су сами успели, затим Севен бриџис која је проглашена за међу 50 најпаметнијих у свету", нагласила је Брнабић.

Она је подсетила да су информатика и програмирање сада обавезан програм у основној школи у петом разреду.

Навела је да је за дигитализацију важна рефрома образовања, али да је важно и улагање у културу како би створили креативне генерације.

"Светски економски форум је препознао Србију као потенцијалног лидера када се ради о образовању. Ми то нисмо препознали и сада је Србија од стране тог форума укључена у групу земаља ''tactics'', а ту су Тајланд, Аргентина, Исланд, Чиле...".

Поменула је да су код нас за 20 одсто повећане квоте за упис на техничким факултетима, да је покренут програм за преквалификација за ИТ и друго.

Брнабић је рекла да је завршен Закон о е-пословању и да сада предстоји доношење подзаконских аката, како бисмо имали и е-потпис, 

е-плаћања и слично, а поменула је и радну групу за укидање печата и папирних фактура, јер, поновила је, не можемо са папирима, печатима и шалтерима у 21. век.

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж је рекао да су за ПКС важни прости примери ако се обраћамо људима који су дошли овде да инвестирају и младим људима и иновативним компанијама које су дошле да нађу свог инвеститора.

"Покушао сам да објасним кроз три примера - три компаније које су до сада, у претходниим годинама, биле овде, добијале инвеститоре, побеђивале на форуму, попут Билкона, која је једна од водећих апликација за менаџмент у грађевинарству, Агримон солушнс, која је сада, заиста, једна од водећих апликација у свету за снимање пољопривредних за сада из ваздуха и софтвера који то анализира", рекао је Чадеж.

Према његовим речима, за почетак је то била само једна интересантна идеја, а развила се у бизнис вредан стотине милиона евра и распрострањен по целом свету.

"То значи да су наши људи направили, осмислили нешто што се показало не само као конкурентно, већ као нешто што је заиста вредно успеха, помена од стране било ког иноватора у свету".

Чадеж је рекао да је највећи изазов ПКС управо да наше традиционалне индустрије, традиционалне чланице коморе, које имају велике производње у различитм секторима, приближи иноваторима, то јест онима који стварају нова решења.

"Јер, то није економија сутрашњице, то је економија данашњице и ми већ данас каснимо. Ако их не будемо привукли и ако их не будемо приближили једне другима и на томе радили сваки дан, ми губимо битку", нагласио је Чадеж.. 

Нестанак струје прекинуо говор премијерке: "Велики финиш"

Обраћање премијерке Ане Брнабић на данашњем отварању Белграде Вентуре Форума, прекинуо је, накратко, нестанак струје, а она се нашалила да ни то није лош начин да се политичарима скрене пажња да су одужили. 

Струја у сали у којој је одржан форум нестала је на пар секунди, па су се сви нашли у "мрклом мраку", а "утихнуо" је и микрофон, а када су се светла поново упалила зачуо се крај премијеркине реченице: 

"...и ово је велики финиш".

То је изазвало смех окупљених, а премијерка се, мада збуњена, снашла и рекла: 

"Извините што сам продужила мало, али ово је прави начин да прекинете људе који до јуче нису били политичари али делује да постају", и уз осмех отишла са бине. 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести