КУД „Петефи Шандор” талентом и трудом негује традицију Мађара у Будисави

Културни живот у Будисави траје откако је настало и село давне 1884. године.
д
Фото: Дневник/Ф. Бакић

Први читалачки круг основан је 1904, а Католичка библиотека и прво удружење љубитеља мађарске културе и уметности, које се звало „Католички Круг” („Katoliks Kör”) настали су 1909. године. Како се насеље развијало богатио се и културни живот мађарског становништва. Велику улогу у развоју имали су католички свештеници, сеоски учитељи, наставници и професори. Данас културну баштину негују и чувају чланови КУД „Петефи Шандор” кроз своје секције.

- Успешно ради драмско-рецитаторска секција за децу и омладину, дечја фолклорна секција, мешовити хор, секција ручног рада, играоница за децу, као и посебна секција о кувању - навела је за „Дневник” председница КУД „Петефи Шандор” Отилија Милановић. - Сваке године у септембру наше друштво организује Пројекат свечаног отварања нове сезоне у оквиру којег представљамо рад свих секција и уписујемо нове чланове.

Наша саговорница тврди да је тренутно активно сто чланова, који се окупљају на недељном нивоу тако да њихова матична кућа, Римокатоличка црквена сала, током седмице врви од шароликих дешавања.

Не смемо дозволити да нас темпо живота немилосрдно гања. Морамо дати простора традиционалним вредностима

- С поносом могу рећи да све наше секције вредно раде и бележе добре резултате - поверила нам је Отилија Милановић. - Наше полице краси низ захвалница, диплома, медаља и пехара, које освајају наши рецитатори, фолклорна група, мешовити хор, певачи солисти и многи други чланови. Гајимо побратимљене и пријатељске односе са градовима из Мађарске, као што су Чањтелек, Бакш и Гест. Узајамно се посећујемо и организујемо разна заједничка дружења у оквиру којих се и такмичимо, најчешће у кувању.

Фото: Дневник/Ф. Бакић

Она истиче за наш лист да се деца најрадије такмиче у певању и модерним плесовима на фестивалу Шулистар који КУД „Петефи Шандор” организује ове године већ 17. пут, те да двапут годишње организује Камп фолклора, током летњег и зимског периода. Осим ових манифестација чланови друштва задужени су и за организацију многобројних активности које окупљају све генерације у селу.

- Моја жеља је увек била да у рад друштва укључим поред сталних чланова и младе родитеље са децом и да сваки члан нађе себи неку занимацију кроз коју ће неговати таленат и своју креативност - поручила је Милановић. - Наша мисија је да се бодримо на такмичењима и будемо заједно на пробама, представама, путовањима, дружењима, да се веселимо и радујемо оствареним успесима и добрим залогајима. Не смемо дозволити да нас темпо живота немилосрдно гања. Морамо дати простора традиционалним вредностима, кроз игру и песму малим породичним дружењима и радостима за шта су све секције добра адреса, а врата Католичке црквене сале широм отворена.

А. Чегар

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести