Нова намена Стефанеуму и Светосавском дому

Свети архијерејски Синод Српске православне цркве крајем прошле године одлучио да зграду Светосавског дома уступи Српској академији наука и уметности за смештај архива, а да се у Стефанеуму формира музеј Карловачке митрополије
Svetosavski dom između dveju crkava projektovao Đorđe Tabaković Foto: Dnevnik.rs
Фото: Светосавски дом између двеју цркава пројектовао Ђорђе Табаковић Фото: Дневник.рс

Вест да је Свети архијерејски Синод Српске православне цркве крајем прошле године одлучио да зграду Светосавског дома уступи Српској академији наука и уметности за смештај архива, а да се у Стефанеуму формира музеј Карловачке митрополије, наишла је на опште одобравање у Сремским Карловцима јер је реч о објектима који годинама стоје празни.

У међувремену је одржано више састанака представника власти СПЦ, САНУ и других актера и формирана радна група која има обавезу да сачини пројектни задатак.Директор Покрајинског завода за заштиту споменика културе Зоран Вапа сматра да је то одличан потез СПЦ, и да је пред радном групом сложен посао.

Покрајинска влада је крајем априла донела одлуку о додели 3,5 милиона динара за израду пројекта адаптације Светосавског дома

– Када говоримо о Светосавском дому, који је дуго био седиште општинске администарције, познато је то да је ту зграду Ђорђе Табаковић 1938. пројектовао управо за потребе архива и библиотеке Карловачке митрополије, али на нама је сада да, у складу са свим захтевима савремене  архивистике, према метражи грађе коју морамо сместити, и узимајући у обзир и оно што сада архив поседује у згради Богословије Свети Арсеније за смештај докумената, припремимо документацију по којој ће се објекат реновирати – каже Зоран Вапа. – У том простору треба да буде и центар за дигитализацију, што је такође предмет пројектовања.

Фото: Светосавски дом између двеју цркава пројектовао Ђорђе Табаковић Фото: Дневник.рс

Како каже, зграда Светосавског дома је у добром стању, и ту неће морати да се предузимају већи грађевински захвати. Неопходно ће бити да се обезбеди приступ инвалидима, а највећи захват биће пројектовање и увођење грејања. Стефанеум пак, по Вапином мишљењу, очекују већи грађевински захвати.

Покрајинска влада је крајем априла донела одлуку о додели 3,5 милиона динара за израду пројекта адаптације Светосавског дома. По Вапином мишљењу, израда пројекта за музеј Карловачке митрополије, биће захтевнији задатак, уколико не превагне предлог да се у том простору ипак отвори нека високошколска установа, што је била давнашња идеја,  пошто је Митрополија у саставу имала епархије које су сада ван територије матичне државе и треба направити одабир експоната и добити сагласност надлежних архијереја за њихово преузимање.


Културна станица у Савезном центру за механизацију?

Директор Покрајинског завода за заштиту споменика природе Зоран Вапа каже да би некадашња зграда Савезног центра за механизацију могла бити седиште културне станице коју Фондација „Нови Сад 2021” планира да формира у Сремским Карловцима, који ће, заједно с Новим Садом и још две околне општине, носити титулу Европске престонице културе 2021. године. По његовом мишљењу, за неколико канцеларија у тој згради, могуће је да се пронађе места. Део простора, како каже, биће искоришћен за будући подземни пешачки пролаз ка Дунаву када  двоколосечна пруга буде прошла кроз Карловце. Напомиње и то да је у завршници идејни пројекат проширења пешачке зоне и да би у овој години јубилеја за Саборну цркву – 260 година од почетка градње – требало санирати капителе стубова који су оштећени.


Вапа каже да изради пројектног задатка претходе још неки кораци, као што је дефинисање осталих садржаја у будућем музеју. У њему треба да буде и инфо-пулт за верски туризам, а Вапа сматра да у том простору место треба да нађе и мала поставка фрушкогорских манастира.

– Преамбициозно би било да се оба пројекта реализују паралелно јер  захтевају велика улагања – каже Вапа. – Ако се прогласе приоритетима, могуће је то да ће бити финансирани из више извора. Ако ове године завршимо пројектну документацију, догодине бисмо могли да кренемо у рад на Светосавском дому. Уз тропаритетно финансирање радова на Светосавском дому могли бисмо крајем 2019. да преселимо грађу из садашњих неодговарајућих услова.

З. Милосављевић

EUR/RSD 117.1309
Најновије вести