Нови Сад лидер српског школског спорта

Град Нови Сад један је од ретких у држави који може да се похвали да велику пажњу посвећује омладини и спорту, посебно у школском, у коме је понео ласкаво признање – лидера.
Član Gradskog veća za sport i omladinu Ognjen Cvjetićanin Foto: J. Galić
Фото: Члан Градског већа за спорт и омладину Огњен Цвјетићанин Фото: Ј. Галић

То се најбоље види по издвајању за омладину и спорт, која за текућу годину износи 4,95 одсто градског буџета.

“Из године у годину издвајање Града за спорт и помладину се повећава, а безмало пет одсто је значајно у односу на друге градове у Србији”, каже за “Дневник” члан Градског већа за спорт и омладину Огњен Цвјетићанин.”Од тога око 2,33 одсто иде на спортске годишње програме, што је импозантно, око 100 милиона динара издвајамо за термине клубовима већим делом у Спенсу, потом у Футогу, Сланој бари и у Петроварадину.

Ту треба додати и 30 милиона које смо уложили на замену плочица на базену Сајмишта, инфраструктуру сала, лед расвету као и нове кошеве према ФИБА стандардима у великој дворани Спенса. На повећање буџета за део који се односи на омладину утицало је и то што је Нови Сад Омладинска престоница Европе следеће године. Жеља нам је да се представимо у што бољем светлу, у пуном сјају, и да максимално помогнемо да се реализују неопходни пројекти које од нас захтева Европски омладински парламент.“

Према Цвјетићаниновим речима Нови Сад води рачуна о свим спортовима, истина неки више доприносе бољем представљању и промоцији града попут оних из “Војводинине” породице као што су одбојкашки и рукометаши, али и фудбалери.


Атлетска дворана на Југовићеву

Дугогодишњи сан да војвођанска престоница добије атлетску дворану могао би до краја ове године постане јава према речима Огњена Цвјетићанина.„Атлетски стадион правиће се у насељу Југовићево, код касарне. Биће то велелепна атлетска дворана по свим светским стандардима, тако да ће моћи да се одржавају велика европска и светска такмичења. Већ је направљен пројекат, урађене су све потребне консултације са урбанистима, а према неким проценама капацитет дворане биће до 5.000 гледалаца“, најављује Цвјетићанин.


„Школски спорт је нешто што нам је приоритет већ три године, ту је и рекреативни спорт у оноликој мери у којој се јављају на конкурсе, као и клубови са инвалидитетом. Драго нам је што смо први у Србији имлементирали пројекат и у ШОСО “Милан Петровић” за децу са посебним потребама, чиме смо показали и хуманитарну црту. Увели смо и бесплатан yудо у школе.“

У односу на претходну годину за годишње програме 323 спортске организације за такмичења и манифестације од посебног значаја за град издвојено је 212.700.000 динара, што је за 12 милиона више него претходне године.

„Зна се да су комуналне делатности, здравствена и социјална делатност нешто што је приоритет, а одмах иза су спорт и култура. Нови Сад је у самом врху издвајања за спорт. Примера ради у многим земљама западне Европе не постоји посебан ресор који се бави спортским клубовима, док им је врхунски спорт преусмерен на Олимпијски комитет.

У нашој земљи је још увек задржано то да се клупски спорт дотира и субвенционише, иако више немамо привредне гиганте као некада, када смо у граду имали само неколико спортских грана, а у целој Југославији 30 организација. Сада имате више од 100 организација, преко 600 спортских удружења и сви они очекују да им град реши финансирање, а не на основи њихових менаyерских способности. Када би град престао да субвенционише клубове око 90 одсто њих би се угасило“, уверен је Цвјетићанин.

Фото: Школски спорт у Степановићчеву Фото: Дневник.ср/Ф. Бакић

Бесплатан програм “Спорт у школе”, који у име Управе за спорт и омладину спроводи градски Савез за школски спорт, је манифестација којом се Нови Сад поноси, ове године се организује трећи пут. Како каже Цвјетићанин ефекти у прве две године пројекта су испунили њихова очекивања и оно што је најважније у потпуности је заживео у свим градским и приградским школама, а од ове године и у Лединцима и Ченеју.

„Захваљујући истрајности и жељи да успемо превазишли смо проблем с којима смо се суочавали на почетку. Успели смо да омасовимо и вратимо децу у школске сале, које су због њих првенствено саграђене. Захваљујући градској Уредби уторак и четвртак су дани посвећени школском спорту, тада је забрањено да школе издају сале клубовима и рекреативцима. Занимљиво је то да се наш Пројекат више примио у приградским насељима, пошто тамошња деца немају прилику да се баве разним гранама спорта.

Овим смо помогли и родитељима који имају двоје-троје деце да не морају да плаћају скупе чланарине, да одвозе децу на тренинге, већ то време могу да квалитетније да искористе. Ту је и здравствено-социолошки аспекат, где децу усмеравамо да задовоље основне човекове потребе за кретањем и одвојимо их од виртуелног света. Деца се више друже, уче да побеђују и губе“, сматра члан Градског већа за спорт и омладину.


Дечја школска олимпијада

На крају следеће школске године, како је најавио Цвјетићанин, планирају да организују фестивал – смотру на којој би се промовисао пројекат и видео резултат рада, односно допринос школа његовом развоју.„Око 10.000 деце је прошле године изашло на школска такмичења. Смотра би имала шири значај, где бисмо имали увид у оно што смо урадили и како се пројекат имплементирао у школе и међу децу. То би било као нешто што већ организујемо, као што су вртићијада или попут смотре соколског друштва. Ово би била нека врста новосадске Дечје школске олимпијаде, на којој би се представиле све новосадске школе, њих 37“,  открио је Огњен Цвјетићанин.


Године 2019. Нови Сад биће Омладинска престоница Европе, па у том смеру све се ради како би се и спорт младих (8-18 година) укључио у садржаје програма.

„Кроз разне конкурсе и програме млади могу да се баве и укључе у пројекте, а један од њих је спорт и здравље. У сарадњи са Факултетом спорта и физичког васпитања, те Покрајинским секретаријатом за науку и образовање појачали смо универзитетски школски спорт. Имамо и велику помоћ од Стефана Стојачића који се бави омладинском политиком и укључио се у рад ОПЕНС-ових акција и пројеката. Бићемо домаћини и гејминг такмичења, популарног у целом свету, на коме ће учествовати око 3.000 такмичара у компјутерским вештинама и играма. Град је за омладину ове године издвојио 50 милиона динара, колико су Република (30 милиона) и Покрајина (20) издвојили заедно за програме омладинске престонице“, истиче Цвјетићанин.

Нови Сад ће, уз подршку Покрајинског секретаријата за спорт ин омладину, од 17. до 21 маја бити домаћин Спортске олимпијаде школске омладине Војводине (СОШОВ), на којој ће се надметати скоро 6.000 учесника. Председник Организационог одбора је Владимир Батез, а потпредседникнаш саговорник.

„Већ смо припремили све што је потребно да се одржи овако велико такмичење, као и смештај учесника. Ово ће бити нова популаризација школског спорта у граду и његовог омасовљења“,  рекао је Огњен Цвјетићанин, уз напомену да ће се у Новом Саду ове године одржати многа такмичења попут СП у мачевању, ЕП у каратеу, ЕП кадета у кошарци, самбо првенство, Светска одбјкашка лига, као И квалификациони меч за СП у кошарци Србија – Немачка.

 Јово Галић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести