ОДРЖАНА ПРВА ЕДУКАЦИЈА О ЕНЕРГЕТСКОЈ ЕФИКАСНОСТИ Ево коме је намењена ова тема и због чега је значајна  

На Светски дан енергетске ефикасности у Основној школи „Васа Стајић“ у Новом Саду одржана је прва од 45 радионица у области енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије, које ће у наредном периоду бити одржане у 20 школа у Јужнобачком округу.
а
Фото: ГИЗ

Едукације су намењене ученицима осмог разреда основних школа, са циљем да се упознају са обновљивим изворима енергије и њиховом употребом и енергетском ефикасношћу, то јест мерама енергетске ефикасности и неопходношћу њихове примене. Едукацијама ће бити обухваћено око 1.200 ученика.

“Радионице ћетрајати сат и по времена, а бићеорганизованепојединачно за свако одељење осмог разреда у оквиру редовне наставе из предмета Техника и технологија. У току сат и по, колико траје радионица, највише пажње ће бити посвећено соларној енергији и системима за њену експлоатацију као и енергетској ефикасности и мерама за њено спровођење. Практични део радионица, који обухвата састављање макета електричних аутомобила са различитим типовима извора енергије, приказаће ће ученицима могућности примене соларних ћелија, кондензаторских батерија и водоничних горивних ћелија. Програм радионица смо осмислили тако да их информишемо и заинтересујемо за теме из ове области и да њихово размишљање о професијама у оквиру енергетског сектора усмеримо ка овој тематици“, објаснио је медијима који су присуствовали конференцији организованој уочи радионице проф. др Филип Кулић, редовни професор Факултета техничких наука у Новом Саду, координатор пројекта испред Удружења грађана Е-НЕРГИЈА.

Фото: ГИЗ

Директорка школе Снежана Бајат истакла је да ученици осмог разреда, који ће учествовати у радионицама, у оквиру редовне наставе усвајају основна сазнања из ове области, али да је веома задовољна што ће то знање проширити јер је у питању једна од најзначајнијих тема будућности.

На радионицама ће посебан фокус бити стављен на занимања у области енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије од којих су, како је рекао професор Кулић, поједина већ веома тражена, попут инсталатера соларних панела и оператораветроелектрана. „Декарбонизација није мода већ реалност, јер прелазак на обновљиве изворе енергије је неминовност. Едукације смо зато наменили ученицима осмог разреда, јер они у наредних неколико година бирају своја занимања и важно је да буду инфомисани о професијама које сада можда нису толико актуелне али ће тада бити, попут менаџера хидрогенских пумпи, специјалисте за летове на соларни погон, сервисера аутомобила на водоник и интелигентних возила“, рекао је Кулић.

Фото: ГИЗ

Едукације у области енергетске ефикасности и обновљивих извора енергијеза ученике осмог разреда се реализују у оквиру програма Немачке развојне сарадње, који спроводи DeutscheGesellschaftfürInternationaleZusammenarbeit (ГИЗ) у сарадњи са Министарством рударства и енергетике Републике Србије. У оквиру овог програма, како је објаснила Јелена Алексић из ГИЗ-а, спроводи се низ активности које подржавају енергетску транзицију у Србији ка обновљивим изворима енергије и примени енергетске ефикасности.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести