Оживљено сећање на Николу и Душана Котура

Књига „Пресуда на Колими” дугогодишњег новинара и уредника „Дневника” Љубе Вукмановића, у издању ове медијске куће, представљена је прексиноћ у свечаној сали Карловачке гимназије, у амбијенту у ком су главни ликови дела, Никола и Душан Котур, један као ђак, а други као професор провели део живота.
Ljuba Vukmanović, Radmila Gikić Petrović i Žarko Dimić Foto: Dnevnik.rs/ B. Lučić
Фото: Љуба Вукмановић, Радмила Гикић Петровић и Жарко Димић Фото: Дневник.рс/ Б. Лучић

Невелика по обиму, а велика по значају, како је рекао рецензент књиге др Жарко Димић, она је у Сремске Карловце вратила Николу и Душана Котура, које је вео заборава одавно прекрио.

„Била ми је част да будем први читалац овог рукописа“, рекао је Димић. „Фасцинирала ме је упорност Љубе Вукмановића у потрази за информацијама о Николи Котуру, али да није било тога, ми данас не бисмо знали више о њему од онога што је Теодора Петровић Мајица пре аутора забележила кратко у својим „Сећањима”.“

Пратећи судбину младог архитекте Николе Котура, који је задојен комунистичком идеологијом бивао осуђиван у домовини, а потом и у Русији, где је неко време радио, скончао на Колими у Сибиру 1938. године, Љуба Вукмановић је велику пажњу посветио и његовом оцу Душану, професору музике и диригенту хора у Карловачкој гимназији и Богословији.

Поредећи је са делом „Приче са Колиме” Варлама Шаламова, савременика и сапатника Николе Котура, које је послужило Љуби Вукмановићу као подстицај за истраживање судбине овог човека, главни и одговорни уредник издања др Радмила Гикић Петровић је рекла да је и ово Вукмановићево дело, сведочанство ужаса које су политички неистомишљеници тадашњег руског режима доживљавали на Колими. Рекла је да је рад с аутором био захтеван, јер он води рачуна о сваком детаљу, али је резултирао добром књигом која је посебно значајна за Карловчане.

Фото: Јелена Ратков Квочка чита одломке из књиге у свечаној сали Карловачке гимназије Фото: Дневник.рс/ Б. Лучић

Остављајући читаоцима да читајући дело откривају необично занимљиве детаље из живота двојице Карловчана, Љуба Вукмановић је напоменуо то да би требало уложити напор да светлост дана угледају  рукописи музичких дела Душана Котура, као најзначајнијег професора музике и историји Карловачке гимназије, који је по налогу патријарха Бранковића завршио конзерваторијум у Прагу.

Као увертира у прексиноћно сећање на сина и оца, послужило је певање гимназијског хора под управом диригента Растка Павлова, а њихове ликове читајући одломке из књиге осветлила је професорка гимназије др Јелена Ратков Квочка.

Прексиноћној промоцији присуствовале су две Рускиње које су стицајем околности пореклом из Колиме, из тог суровог сибирског предела, којем је, објашњавајући околности у којима је Никола Котур издржавао затворску казну, Љуба Вукмановић посветио део књиге.

З. Милосављевић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести