Пројекат Стубова знања: Млади блогери – чувари културе Србије

НОВИ САД: Удружење грађана „Стубови знања” реализовало је више пројеката за младе, а ових дана, уз подршку Републике Србије и Министарства омладине и спорта, започиње нови под називом „Млади блогери – чувари културе Србије”.
blogeri
Фото: Dnevnik.rs

Пројекат је окупио двадесетак ученика прве, треће и четврте године Средње електротехничке школе „Михајло Пупин”, а предавање на ту тему одржано је у петак у Омладинском клубу „ОПЕНС” у Кинеској четврти.

Будући млади блогери у оквиру пројекта обићи ће различите културне дестинације и на тим местима писати блогове, објашњава један од предавача, председник Удружења „Стубови знања”, професор српског језика и књижевности Батрић Ћаловић.

Како наводи, биће подељени у пет група и свака од њих писаће блогове на свој, креативан начин.

Сами ће изабрати тему и писати о ономе што њима буде занимљиво, додаје Ћаловић.

Током обуке ће се млади упознати с најбољим начином писања блогова уопште, нарочито о културним знаменитостима и знаменитим људима наше земље, а тим ће допринети и афирмацији културе Србије.

Током пет субота ученици ће обићи Нови Сад, Сремске Карловце, Фрушку гору и манастире Крушедол, Велику Ремету и Сремску Раваницу (Врдник), Сомбор и Београд.

Кроз појам блога, теорију и праксу, ученике води лиценцирани предавач о блоговима, професорка клавира и модераторка семинара Марија Ђокић.

Идеја је да се покрију четири града и манастири Фрушке горе, и да од сваког од тих сегмената направимо по један блог, наводи професорка Ђокић.

Према њеним речима, свака тема ће бити обрађена на што бољи начин.

Дали смо им идеје да пишу из разних углова, а основни циљ пројекта и јесте да се све то приближи њиховој генерацији. Блогове ће писати под нашим надзором, а на тај начин ће се поштовати приватност. Желимо да упознамо њихово изражавање, начин писања и да то све буде прилагођено циљној групи. Део семинара реализоваће се и путем интернета, да се ученицима не би одузимало време за остале обавезе, каже Ђокић.

Одзив ученика је изненађујући, потврђује и професорка српског језика и књижевности у Електротехничкој школи Александра Дуђак, која каже да се за семинар пријавио много већи број ученика у односу на могућности.

У тренутном школском систему с новим генерацијама ми смо, нажалост, у некој једносмерној улици, искрена је професорка Дуђак.

Ми децу, наводи саговорница, учимо и едукујемо на један начин, али у колизији смо јер је њихов свет и начин комуникације сасвим другачији.

Ово је пут ка заједничком налажењу, начин да ми, професори, њима приђемо и мислим да тако можемо да пробудимо њихову радозналост, закључује Дуђак.

По њеним речима, ученици одлазе у позориште и биоскоп, и увек је пажња усмерена на то да им се путем нових достигнућа приближи оно што уче.

Слика ипак говори више од хиљаду речи, а кад с тим повежу своје литерарне способности, биће то прави пут ка побуђивању њихове радозналости, сматра професорка Александра Дуђак.

Упознаће и видети оно што је већ око њих. Водимо их на екскурзије, упознају уметност и културе других народа, а најважније је да прво упознају своје. Ја бих се позвала на Исидору Секулић која је рекла „Свет хоће у свет”, поручује професорка.

Б. Павковић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести