„Зелене бригаде” крећу у чишћење јавних површина

Зелена странка оформила је Зелене бригаде које ће отпочети акцију чишћења игралишта, паркова, зелених површина између зграда и других јавних површина широм Србије, најавио је председник те странке и народни посланик Горан Чабради.
deponija, Dnevnik/Filip Bakić
Фото: Дневник/Филип Бакић

- Наша акција почиње данас у Новом Саду код породилишта, а затим настављамо у Београду и осталим градовима и местима у Србији – наводи Чабради.

Током акције, која ће трајати целе године, зелене бригаде ће уклањати отпад са јавних површина, а Чабради наводи да Зелена странка полази од тога да ни најорганизованије комуналне службе не могу очистити све површине које користе грађани, ако се не води рачуна о заједничкој хигијени.

- Желимо да покажемо како треба чувати, како се чувају заједнички простори изван улица и тротоара и да неодговорни однос заменимо одговорним приступом. Ово је прилика свакоме од нас да помогне својој заједници. Циљ нам да окупимо грађане и заједно учинимо нешто конкретно за добробит наше заједнице, не мораш волети политику, воли свој крај и учини нешто за њега – поручио је Чабради.  

Зелена странка која је иницирала изградњу савременог рециклажног центра, усклађеног с европским стандардима, подржава план Градске управе да се изгради регионална депонија и пречистач отпадних вода.

- Нови Сад је највећи град Војводине и економски је оправдано да се на његовој територији изгради систем за прикупљање и прераду смећа – сматра Слободан Цветковић, председник новосадског одбора Зелене странке – Сматрамо да решавање проблема са сметилиштима ургентно политичко и животно питање, а томе треба додати и да Нови Сад тренутно на отпаду изгуби око два милиона евра профита.


Отпад вредан 100 милиона евра

Зелена странка је изнела податак да је Нови Сад током претходних 35 година бацио отпад вредан око 100 милиона евра и уместо да тај новац врати, направио је еколошку бомбу од градске депоније смећа на коју се сваки дан баца 440 тона отпада.

- Зато Нови Сад мора хитно санирати депонију, реорганизовати ЈКП „Градска чистоћа“ и изградити савремени регионални рециклажни центар, који би могао доносити два милиона евра добити годишње – оцењује Зелена странка.


Зелена странка изражава очекивање да ће нова депонија бити изграђена у складу са решењима која су примењена у Аустрији и Немачкој и сматра да је концесија нејјефтинији и најсврсходнији модел како за грађане, тако и за град, јер такав вид инвестиције гарантује квалитет услуге. Концесија, како наводе, трајала би 10-15 година, након чега би систем остао у власништву града.  

- Потребно је расписати међународни тендер и одабрати понуђача који има искуство и опрему и нуди прихватљиву цену за општине од 15 до 20 евра по тони као и најповољније финансијске услове за град у смислу остављања дела профита- каже Цветковић – Такође смо мишљења да је свакодневно гомилање смећа и његово бацање на све стране поред развијене свести о погубном утицају на природу уједно и последица ниске ценовне политике. Да бисмо се према животној средини односили као најважнијем ресурсу од ког нам зависи квалитет живота, подизање цене представља важан параметар – оцењује Цветковић. 

Е. Марјанов

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести