ДНЕВНИК на најисточнијој тачки Војводине; ПОГЛЕДАЈТЕ ГДЕ СЕ СУДАРАЈУ ПАНОНСКА НИЗИЈА И КАРПАТИ (ФОТО/ВИДЕО)

За посету најисточнијој тачки Војводине која се налази на крају села Калуђерово у општини Бела Црква, практично на самом граничном прелазу према Румунији, морате се придржавати оне мудрости која каже „важан је процес, а не резултат“, док би у нашем случају она гласила „важније је путовање него дестинација“.
1
Фото: Dnevnik.rs

Јер да бисте из Новог Сада стигли до најисточније тачке Војводине, треба прећи око 220 км што кроз банатске цик-цак путеве траје тачно три и по сата. 

Могло би се дискутовати о томе да ли овај „најдаљи Исток“ покрајине заслужује такву муку и потрошени бензин јер погранично место попут Калуђерова које на бирачким списку има свега 38 људи, сигурно се не може сматрати топ дестинацијом. 

Међутим, чак и тако малено место нашло је начина да остави свој траг у времену јер се први пут помиње још 1421. године, док се данас у овом селу могу видети и трагови бољих времена... 

Фото: Dnevnik.rs

Гранични прелаз у Калуђерову успостављен је седамдесетих година прошлог века и до данас важи за мање фреквентан прелаз јер се ка Румунији највише користи прелаз Ватина код Вршца. Међутим, почетком деведесетих доживљава „златно доба“  јер је у то време био главна линија шверца горива из Румуније па су годинама цело ово подручје звали „нафтна поља“.  У то време у Калуђерову је радило неколико кафана и ресторана у којима су се договарале и чекале испоруке горива о чему  данас сведоче запуштени локали и табле са њиховим називима. Данашња фреквенција кроз гранични прелаз ипак је довољна да у селу и даље постоје чак два ресторана и две продавнице.      

Селом које чини једна „главна“ улица са пар кратких попречних кракова доминира прилично велики храм Српске православне цркве саграђен 1868. године. У цркву нас је увео Душан, мајстор којег смо затекли  у поправкама на фасади цркве. Унутрашњост је добро очувана, а интересантно је да у цркви вероватно има више столица него што Калуђерово има становника.    

Фото: Dnevnik.rs

Осим повелике цркве, изненађујући за овако мало место су и врло озбиљни објекти фирме која се бави узгојем шампињона и која уз  гранични прелаз доприноси опстанку овог забаченог банатског села... 


Откуд планинска река у АПВ

  За разлику од најсеверније и најјужније тачке Војводине које се налазе у заштићеним природним подручјима „Суботичка пешчара“ и „Обедска бара“, најисточнија се не може тиме похвалити, али на само пар километара од ње се налази Предео посебних одлика „Караш- Нера“ јединствен и по томе што је Нера једина планинска река која протиче кроз Војводину где и завршава свој ток уливајући се у Дунав код Старе Паланке. Њена изворишта се налазе у румунским планинама Националног парка „Семеник“, а у 19. и почетком 20. века била је позната и по испирању злата којег и данас има у шљунку и песку који наноси.  


Фото: Dnevnik.rs

Када би се репортер „Дневника“ некако „докопао“ времеплова којим би се вратио 104 године уназад (пре првог разграничења са Румунијом) најисточнију тачку Војводине би тражио још неколико километара источније ( у данашњој Румунији) где су и данас претежно српска села попут Лесковице, Белобрешке, Чућића, а ту је „остало“ и неколико средњевековних манастира Српске православне цркве. Интересантно је и да су у Националном парку „Кањон Нере“ који се налази двадесетак километара од границе са Србијом, већина ренџера Срби који међутим слабије говоре наш језик... 

Сама најисточнија тачка Војводине која је уједно и гранични прелаз заиста не нуди много инспирације, али узимајући у обзир ону мудрост са почетка текста, овај крај наше покрајине дефинитивно вреди посетити јер шире подручје око Беле Цркве нуди толико природних разноврсности и „наталожене“ историје да га као туристички потенцијал морамо ставити „раме уз раме“ са Фрушком гором.

Наредне седмице ћемо „заокружити“ „Дневников“ серијал о крајњим тачкама Војводине, посетом најзападнијој коју ћемо морати потражити негде у мутном Дунаву...

Нико Перковић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести