Кањижани се потрудили и вратили сјај добром, старом вашару

КАЊИЖА: Улагањем у обнову Вашаришта и додатним трудом у Кањижи су успели да врате сјај робно-сточном вашару, који је једно време изгубио на значају, иако је раније био незаобилазно место за трговање и окупљање људи.
vasar kanjiza, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Након пролећног и летњег вашара, Месна заједница Кањижа и ЈП „Комуналац“ су у недељу приредили јесењи вашар, који је по посети и вожњи коњским запрегама и фијакерима био као некада.

- Пуно нам је срце, јер у последњих десет и више година овај вашар је био најпосећенији. Томе су свакако допринели све богатија понуда излагача, али и манифестације које приређујемо у време одржавања вашара. Овог пута приредили смо први „Коњички сусрет“ где је дошао велики број узгајивача са запрегама, шпедитерима и фијакерима. На дефилеу сам избројао 117 коња, што одавно није виђено у Кањижи – задовољан је председник МЗ Кањижа Роберт Лацко.

За учеснике су уприличена разна такмичења, избор најлепшег фијакера, шпедитера и најлепших коња, а за посетиоце добра је била понуда печења, паприкаша и других гурманлука и посластица. Они су сматрају да је добро што се чува традиција вашара и да док је старих мајстора, паприкаша и чилаша, вашар одумрети неће, јер је право место за сусретање људи и добро расположење.

Занатско прављење метли од сирка некада је овде било веома распрострањено. Кањишка Метлара „Реформ“ је извозила метле широм Европе, нажалост упропашћена је у поступку транзиције, али мајстор Ференц Кришка већ више од шест деценија прави метле, па их нуди на вашару.

Фото: Dnevnik.rs

- Толико народа није било на вашару већ више од цеценије – каже Кришка. - Надам се да ће и убудуће понуда бити још богатија и људи долазити на вашаре. Осим мене још једна породица се бави израдом метли. Као пензионер радим на мало и по неку метлу продам на пијаци и вашару, да мало допуним кућни буyет, а и добро ми дође одржавање кондиције због здравља. Цео живот сам радио са сирком и метлама, па настављам док сам жив и здрав.

Мајстор Кришка указује да су сиркове метле биле потребне и пре једног века, а потребне су и данас, и уверен је да ће тако бити и наредних стотину година.

- Људи све више схватају да је боље користити сиркове метле од природног материјала уместо оних од пластике. Будућност је у кућним потрепштинама од природних материјала, а сирак се узгаја на нашим пољима – каже Кришка.

Дегустација палачинки које су се пекле на лицу места и колача од бундева била је хуманитанрог карактера, а прикупљени новац је намењен за потребе дневног боравка особа са посебним потребама „Светлосна барка“. Домаћице из Кањиже су разне колаче од бундева припремиле за такмичење. Прва награда за најбољу бундевару припала је Викторији Мари, друга Марији Кочиш и трећа Бетини Рекецки.

Фото: Dnevnik.rs

Организован је и избор најбоље ракије Кањиже. Крушковача Роберта Леринца добила је највише оцене жирија и прву награду. Друго место припало је Јожефу Нађу за кајсијевачу, а треће Ани Вереш за вишњевачу. Посетиоци који су дегустрирали палинке били су једнодушни да жири није погрешио, а Роберт Леринц је презадовољан је победом за крушковачу, али и што на вашару врви од посетилаца, где нуди своје рукотворине од дрвета.

- Од дрвета правим све од чачкалице, разних полица, па до кревета, цртам и резбарим у дрвету, тако да има разноврсне понуде за муштерије из целе Србије, а неки комад оде и у иностранство – каже Леринц.

На кањишком вашару било је понуде занатске робе мајстора чији занати одумиру, попут корпарског, четкарског, ћурчијског, ковачког и још неких старих ретких заната. Цвећари су изнели своју јесењу понуду, бомбонyије су такође биле заступљене са посластицама. 

Текст и фото: М. Митровић

 

(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Кањижа. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не

изражавају ставове Општине.)

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести