Локална кућа сведок миграција

БЕЧЕЈ: Уместо свечаног отварања пред публиком, уз реч аутора Бранислава Милића, тамбураше и гастрономске специјалитетете, изложба Завода за заштиту споменика културе Зрењанин „Народно градитељство Мађара у средњем Банату“, због актуелне епидемиолошке ситуације, само је скромно најављена у Градском музеју Бечеја.
Kustos Gradskog muzeja Bečej Nemanja Karapandžić Foto.privatna arhiva
Фото: Кустос Градског музеја Бечеј Немања Карапанџић Фото.приватна архива

- Верујем да ће етнолошка изложба, имајући у виду да у Бечеју живи велики број Мађара, привући пажњу наших суграђана. Пошто нису могли да присуствују уобичајеном свечаном отварању, одлучили смо да наредних месец дана радимо цео дан, како би заинтересовани од 8 до 19 сати могли да је посете- сазнали смо од кустоса историчара Градског музеја Бечеј Немање Карапанyића.

Народно градитељство Мађара у средњем Банату представљено је на 33 паноа пригодним текстом и фотографијама, али и са шест макета типичних кућа, полуземуница и набијача с окућницом, које су израдили ученици трећег разреда зрењанинске Електротехничке школе „Никола Тесла“. Атрактивну изложбу прати и каталог у виду публикације на српском и мађарском језику илустрован бројним фотографијама у боји, што читавом пројекту, чију реализацију су помогли Министарство културе и информисања, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским зајединицама и Град Зрењанин, даје додатну вредност. Аутор изложбе и пратеће публикације етнолог Бранислав Милић, радио је раније у бечејској установи. По његовим речима, ово је прилика да се стручна и шира јавност, а посебно школска омладина, упознају с вредностима градитељског наслеђа мађарске националне заједнице у средњем Банату, а слично је и у осталим регијама које су насељене Мађарима. Управо из тог разлога је изложба, после премијерног издања почетком године у Народном музеју Зрењанин, пресељена у Бечеј и очекује се да настави путешествије по другим општинама севернобанатског и севернобачког округа.

- Пратећа публикација, поред општих карактеристика народног градитељства Мађара у селима средњег Баната, Банатском Двору, Белом Блату, Лукином Селу, Михајлову, Мужљи, Новом Бечеју, Новом Итебеју,  Новом Милошеву, Новој Црњи, Тоби, Торди и Хетину, садржи и поглавља везана за значај локалне куће у формирању колонистичке и традиционалне куће војвођанско-панонског типа, али и о пореклу Мађара, њиховом миграционом кретању и етногенези, доласку у Панонију и формирању државе, насељавању у Банату и Бачкој.

Због актуелне епидемиолошке ситуације везане за коронавирус, посете изложби су појединачне или у групама до десет посетилаца уз поштовање свих предвиђених превентивних мера заштите. 

В. Јанков

 

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести