Ништа од најсавременије соларне енергане

НОВА ЦРЊА: По подацима Покрајинског секретаријата за енергетику, подручје општине Нова Црња располаже значајним потенцијалом обновљивих извора енергије. Најзначајнији обновљиви извори енергије на овом подручју су ветар и биомаса, а нису занемарљиви ни соларна енергија и геотермални извори.
Opština nikad nije saopštila zašto je propao projekat solarne energane Foto: J. Ivanović
Фото: Општина никад није саопштила зашто је пропао пројекат соларне енергане Фото: Ј. Ивановић

У Атласу ветрова утврђено је да просечни годишњи енергетски потенцијал ветра у области Нове Црње, на висини од 100 метара, износи 200 – 300 вати по квадратном метру, што је веома значајан потенцијал, који је могуће искористити. Подручје општине располаже и значајним потенцијалом биомасе која би могла да се директно користи у индивидуалним објектима и топланама, а такође би се могли производити брикети и пелети, или биогас.

У Соларном атласу је утврђено да се општина Нова Црња налази у зони са интензитетом сунчевог зрачења од око 1.500 киловат сати по метру квадратном годишње, што указује на могућност коришћења сунчеве енергије путем соларних колектора за припрему топле потрошне воде, како на јавним, тако и на индивидуалним објектима, а такође и примену фотонапонских модула за производњу електричне енергије.

Просечни потенцијал ветра у области Нове Црње, на висини од 100 метара, износи 200–300 вати по квадратном метру

У Геотермалном атласу се, с друге стране, може сагледати геотермални потенцијал на различитим дубинама тла за подручје општине. Међутим, иако располаже значајним потенцијалима извора обновљиве енергије, они нису искоришћени у овој малој општини.

Још пре осам година најављивано је да би у овој неразвијеној војвођанској општини могла почети изградња једне од најмодернијих соларних енергана. О овом, за Нову Црњу капиталном пословном подухвату, било је речи и на седници Скупштине општине, а председник општине Пера Миланков је у то време говорио да преговори са иностраним инвеститорима из Немачке и Италије трају већ неколико месеци и да су у завршној фази.

Како је тада саопштено, вредност инвестиције достигла би астрономских 800 милиона евра, а градња би трајала три године. Било је предвиђено отварање 400 радних места, а у склопу пројекта била би основана и грађевинска оператива са тросменским радом уз ангажовање 500 и 800 људи. Ипак, до реализације ове гринфилд инвестиције никада није дошло, а јавност је остала ускраћена за информацију где је запело и зашто пројекат, за који је казивано да је пред финалним договором, никада није спроведен у дело.

Излишно је и говорити колико би изградња ове енергане, али и коришћење других потенцијала обновљивих извора енергије, значило за новоцрњанску општину. Овдашња привреда је спала на најниже гране и сигурно је да би свако ново радно место мештанима итекако значило.

Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести