Фестивал дебитантског филма од 1. јула у Равном Селу

РАВНО СЕЛО: Овогодишњи Међународни фестивал дебитантског филма одржаће се од 1. до 4. јула у Равном Селу, саопштили су организатори манифестације.
film
Фото: Pixabay.com/ilustacija

Поред традиционалног главног и студентског фестивалског програма, овогодишња манифестација доноси и трећу селекцију под називом „Кратких 100 минута“, у оквиру које ће бити приказани документарци који су привукли пажњу јавности, а које је изабрао редитељ Игор Тохољ.

"Равно Село“ први пут траје четири дана и први пут има шест филмова у конкуренцији - пут кинематографија народа који су остварили значајан културни утицај у Србији значајно се шири“, изјавио је овим поводом гост селектор главног програма Драган Јеличић.

У главном фестивалском програму селектовани су следећи филмови: “Супердееп“ Арсенија Сухина, „Лихвар“ Немање Ћеранића, „Смотај и пали“ Адама Хобзика, „Припреме за заједнички живот на неодређено време“ Лили Хорват, „Потенцијални кандидат“ Ерџана Кесала и „Једини излаз“ Дарка Николића.

Програм "Кратких 100 минута“ чине остварења: „А сад се спушта вече“ Маје Новаковић, „Плава граница“ Ивана Милосављевића, "Комшије" Нерминке Емрић, A Tale of Two Sisters“ Jakuba Prysaka, “Tell Me More“ Martyne Peszko, „Бранка“ Бојана Воркапића, “Generation 238“ Нике Никанаве и „Продана“ Александре Несторов.

"Ова селекција кратких документарних филмова осветљава базичну филмску форму, помало скрајнуту у условима производње филмске индустрије данашњице - у том смислу је одлука оснивача фестивала да се уведе ова категорија и те како потребна“, изјавио је селектор „Кратких 100 минута“ Игор Тохољ.

Жири у саставу Вук Ршумовић, Сташа Копривица и председника Светозара Цветковића одлучиваће о добитницима фестивалских признања у пет категорија: „Златни клип“ за најбољег редитеља дебитанта, „Златни клип“ за најбољи филм по избору публике, плакета „Први метар“ за најбољи омладински филм и специјално признање за ђачки филм снимљен у Равном Селу.

О добитнику награде у петој категорији - „Златни клип“ за најбољи документарни филм - одлучиваће редитељ и продуцент Дејан Петровић.

У такмичарском програму за најбољи краткометражни омладински филм биће приказана остварења студената Академије уметности из Новог Сада, као и студената Факултета драмских уметности „Свети Кирил и Методиј“ из Скопља.

Новосадску селекцију чине: „Други човек“ Матеје Ђедовића, „Лажни аутостоп“ Тамаре Коштрешевић, „Муве без главе“ Милане Никић, „Шта долази пре смрти“ Наташе Стојшин, „Трагач“ Бојана Јосића, „Диши“ Иване Пејак и „Све је добро“ Ружице Ање Тадић.

Селекцији остварења студената из Скопља припадају: “Gen “Z“ Diary“ Борјана Стојкова, “Silence“ и “Twisted“ Батухана Ибрахима и „Zab“ Ајдина Исламија.

Пропратни програм манифестације чини и новосадска смотра младалачког филма „Филмић“, коју води глумица Лора Ђуровић уз подршку редитеља Горана Николића.

Поред тога, манифестацију ће свечано отворити концерт филмске музике на ком ће глумце и певаче пратити Новосадска филхармонија вођена маестром Микицом Јевтићем.

Фестивал се одржава уз подршку Покрајинског секретаријата за културу, Министарства културе Републике Србије, Града Врбаса и “Zillion filma“.

EUR/RSD 117.5653
Најновије вести