ЗЕЦ СЕ ОПОРАВЉА, ЛОВИЋЕ СЕ И СРНЕ Обављено пролећно бројање дивљачи у Руменки
Првог мартовског дана руменачки ловци су обавили редовно пролећно бројање дивљачи – зечје и срнеће.
Након осам година, бројање је обављено на потезу „Ченејски салаши“, а са раније обављеним бројањем пређена је површина од око 650 хектара. Бројке су охрабрујуће...
„Избројали смо 138 зечева на овој површини, што је потврдило тренд да се популација зеца последњих година опоравља“, каже председник Ловачког друштва „Руменка“ (које је део ЛУ „Нови Сад“) Александар Војновић.
Како каже, солидна је ситуација и са срнећом дивљачи - избројано је 92 грла. Додуше, пре пар година имали су имали око 130 јединки, али је пад броја срна логична последица околности које су се дешавале у ловишту, а то је пре свега изградња пруге између Новог Сада и Суботице.
„У том делу остали смо без бројних ремиза и све врсте племените дивљачи су трпеле због тога, па тренутно у том делу уочавамо само предаторе. Ипак, и тај део терена се полако опоравља, вегетација се враћа и све поприма некадашњу форму. Минуле сезоне нисно ловили срнећу дивљач како је не би додатно узнемиравали, а током хладних зимских дана смо изнели 20 бала детелине и око 600 килограма анималне соли. Но, ове године планирамо одстрел неколико грла – једног „јаког“ срндаћа и неколико шкартова, како би делом попунили буџет за функционисање Друштва“, навео Војновић.
Јесенас, Руменчани су имали два изласка на зеца који су успешно завршени – одсртрељено је четрдесетак комада, у складу са бројем ловаца који су у лов изашли. Очекују берићетне јесење ловове на ову дивљач, али и на фазане, с обзиром да планирају да прошире капацитет фазанерије.
„Прошле године смо пустили 500 комада „пред пушку“, али већ наредног викенда крећемо да правимо још једну волијеру. Уколико успемо до јесени оно што смо замислили, ловићемо и преко 800 фазана у сезони“, нада се Војновић.