ЦЕЛОГ ЖИВОТА СМО ГРЕШИЛИ! Лекари открили шта се стварно дешава кад седимо прекрштених ногу
„Немој тако да седиш, болеће те колена“, „Добићеш проширене вене“, „Исправи се“ „Добићеш тромб” – реченице које смо готово сви слушали још као деца.
Толико пута да смо их прихватили као чињенице. Седети прекрштених ногу постало је синоним за „лоше држање“, нешто што би требало избегавати. Ипак, савремена истраживања показују да у тим упозорењима има много више навике него науке.
Тело није толико „крхко“ колико верујемо
За већину људи, седење прекрштених ногу не оштећује кичму, не „троши“ кукове и колена и не доводи до проширених вена. Оно што често погрешно тумачимо јесте нелагодност која се јавља након дужег седења. Када осетимо укоченост или притисак, склони смо да помислимо да нешто није у реду, а заправо је реч о сасвим нормалном сигналу тела да променимо положај.
Управо то потврђују и савремена истраживања, која показују да не постоји један „исправан“ положај седења, нити доказ да свакодневне навике попут прекрштања ногу саме по себи доводе до оштећења зглобова или кичме.
Како су настала правила о „правилном седењу“
Идеја о правилном седењу није настала само из угла медицине. Некада је усправно држање тела било знак дисциплине и доброг васпитања, па су се та правила временом претворила у нешто што звучи као здравствени савет. Уз то, лако је помешати пролазну нелагодност са трајним оштећењем, иако истраживања показују да не постоји један идеалан положај седења који одговара свима.
Шта је са леђима, куковима и коленима
Наше тело је много отпорније него што мислимо. Кукови и колена свакодневно подносе већа оптерећења када ходамо, пењемо се или носимо терет него док седимо. Седење прекрштених ногу може краткотрајно променити положај зглобова, али нема доказа да доводи до трајног оштећења или артритиса.
Да ли изазива проширене вене
Један од најчешћих страхова везан је за проширене вене, али ни ту нема потврде да положај седења игра кључну улогу. Овај проблем је много више повезан са генетиком, годинама, трудноћом и начином живота него са тим да ли седимо прекрштених ногу. Краткотрајне промене у циркулацији док седимо нису исто што и узрок болести.
Када ипак треба обратити пажњу
Постоје ситуације када лекари препоручују опрез, на пример након операција кука или код одређених здравствених проблема. Такође, свима нам је познат осећај утрнулости када предуго седимо у једном положају. То није знак оштећења, већ јасан сигнал тела да се померимо.
Најважније правило није положај, већ кретање
Ако постоји једно правило које има смисла, онда то није „како правилно седети“, већ да не седимо предуго у истом положају. Тело воли разноврсност – да мењамо положај, да устанемо, да се протегнемо. Зато, ако вам је удобно да седите прекрштених ногу, нема разлога да то избегавате. Много је важније да не останете тако сатима.
Јер на крају, најздравији положај није онај који је савршен – већ онај који не задржавамо предуго. Јер тело воли кретање а не статичност.