НОВО СУЂЕЊЕ ЗБОГ МАРАДОНИНЕ СМРТИ Медицински тим општужен ЗА УБИСТВО
БУЕНОС АЈРЕС: Данас почиње ново суђење поводом смрти Дијега Марадоне, у којем је више чланова његовог медицинског тима оптужено за убиство из нехата, након што је претходни поступак поништен због процесних неправилности.
Суд у Сан Исидру, близу Буенос Ајреса, саслушаће сведочења скоро 100 сведока док буде судио Марадонином медицинском тиму због наводне немарности у смрти шампиона Светског првенства из 1986. године, док његов тим негира кривицу, преноси Ројтерс.
Тужиоци су на почетном суђењу тврдили да су медицински стручњаци прекршили протоколе лечења и да у дому у коме се Марадона опорављао од операције није било неопходне неге.
Судско веће је закључило да је његов медицински тим деловао на "непримерен, несавршен и безобзиран" начин, док је одбрана изнела тврдњу да је његова смрт била неизбежна с обзиром на његове дугогодишње здравствене проблеме.
Оптужени су психијатар Агустина Kосаков, неурохирург Леополдо Луке, психолог Kарлос Анхел Дијаз, лекар Ненси Едит Форлини, медицински техичар Рикардо Алмирон, главни техничар Маријано Ариел Перони и лекар Педро Пабло Ди Спањи. Осмој оптуженој медицинској сестри Дахијани Мадрид, судиће се одвојено пред поротом, али датум још увек није објављен.
Претходно суђење проглашено је неважећим када је једна од троје судија, Хулијета Макинтак, поднела оставку након што су се појавили снимци на којима даје интервју филмској екипи у ходницима суда и у својој канцеларији за документарни филм чиме је прекршила правила Суда.
Многи сведоци, међу којима су Марадонина деца и бивша супруга Kлаудија Виљафање, већ су сведочили. Уколико оптужени буду проглашени кривима, очекују их казне затвора од осам до 25 година.
Дијего Марадона је преминуо 25. новембра 2020. године у 60. години након срчаног удара док се опорављао од операције мозга ради уклањања крвног угрушка.