Тринаестогодишњи Александар Вишић из Сремских Карловаца свира четири инструмента

Од тренутка када се пре четири године отиснуо у музичке воде, уписавши у Новом Саду Основну музичку школу „Јосип Славенски”, и то тамбурицу у класи професорке Галине Суботин, тринаестогодишњи Александар Вишић из Сремских Карловаца с изузетком једног такмичења на којем је заузео другу позицију, осваја само прва места и звање лауреата.
aleksandar1
Фото: Александар Вишић, фото: Приватна архива

Како каже, у свет музике отиснуо се на предлог своје учитељице Милене Трипић, која је приметила да лепо пева и саветовала родитеље, Александру и Предрага, да га упишу у музичку школу. Признаје да је желео да учи да свира гитару, али пошто није било места за тај инструмент, прихватио је тамбурицу, међутим, сада каже да мисли да је то бољи избор.

„Чини ми се да је тамбурица боља опција од гитаре јер пружа више могућности за музицирање“, каже тај талентовани дечак.

„Има много више активности у које је укључена тамбурица, што је прилика да се испитају све њене могућности и искаже умеће музичара.“


Регресиран превоз награда за успех

Родитељима карловачке деце која похађају основне музичке школе у Новом Саду није нимало једноставно док малишани не стасају и буду способни да сами путују аутобусом. Мајка Александра Вишића каже да је до прошле година возила аутомобилом сина у Музичку школу и чекала да заврши часове. Кад на почетку школске године сазнају какав им је распоред, родитељи деце која иду у музичке школе се договарају када ко може да вози да би тако уштедели на времену и новцу. Александру је локална самоуправа у Карловцима изашла у сусрет тако што му, иако је основац, регресира трошкова превоза, на шта право имају средњошколци. Разлог за то су његови успеси.


Фото: Приватна архива

Иако у такмичарској каријери ниже само успехе, последње две године су му посебно плодоносне. С интернационалног Фестивала словенске музике у Москви, на којем је учествовао као члан тамбурашког оркестра „Вила”, али и наступио као солиста на тамбури, 2017. године донео је титулу лауреата. Исто звање и прва места освојио је лане на Републичком такмичењу ученика музичких и балетских школа Србије, Фестивалу уметничке тамбуре и сродних инструмената „Љубен Илијев”, а наступио је с ансамблом „Новосадски тамбураши” при Школи „Јосип Славенски” на такмичењу у Босни, на којем је оркестар однео прву награду. Носилац је Видовданске награде, коју додељује Град Нови Сад за остварене резултате ученика на државним и међународним такмичењима, а крајем децембра добио је и традиционалну награду „Таленти”, којом покрајинска администрација дарује даровите основце и средњошколце у Војводини.

Нашао се и на билборду у оквиру пројекта „Учим+Знам=Вредим” као део тима талентованих ђака ОМШ „Јосип Славенски”.

Од прошле године, Александар свира и контрабас у класи професора Горана Керлете јер планира да упише средњу музичку школу за тај инстумент.

„Одлука да се посвети и контрабасу проистекла је из чињенице да се тамбура не изучава у средњим музичким школама у Новом Саду, што је апсурд“,каже дечакова мајка Александра Вишић.

„У многим местима у Војводини је заступљена у средњим школама, само у Новом Саду не. Осим тога, иде приватно на часове клавира код професорке Иване Поповић јер му и тај инструмент треба у средњој школи. За своју душу свира и електричну гитару и помало компонује уз помоћ рачунара.“

Када се све узме у обзир, Александар сваког дана одлази у Нови Сад у Музичку школу. Имајући у виду да путује аутобусом и комбинује одлазак у Музичку школу с основном у Карловцима, проводи изван куће дневно око  десет сати. Но, то му није препрека да постигне успех од 5,00 у основној школи. Стигне и да тренира одбојку у карловачком Одбојкашком клубу „Стражилово” и заигра с другарима билијар. Нађе времена и за компјутерске игрице, а најновија занимација му је Рубикова коцка, коју има у неколико варијанти, а успе да је сложи за 29 секунди.

Каже да планира да студира у иностранству. Одабрао је већ минхенску академију, на којој жели да усавршава контрабас.

З. Милосављевић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести