Спартак у дербију савладао Раднички и изборио надметање у Европи

У атмосфери протканој великим ишчекивањем да ли ће Спартак Ждрепчева крв, после пуних осам година, поново изаћи на европску сцену, на Градском стадиону у Суботици дочекан је истински дерби 36. кола фудбалске Суперлиге Србије између домаће екипе и њеног великог конкурента, тима Радничког из Ниша.
spartak radnicki, jgrlic

Око 5.000 гледалаца створило је прави, леп фудбалски амбијент, али су им играчи обе екипе остали дужни у првих 45 минута. Међутим, у наставку је домаћин постигао два гола, који су га довели на праг сјајног успеха и учешћа у квалификацијама за Лигу Европе. Трећи пут у овој сезони Спартак је савладао тим Радничког и потврдио да у овом тренутку има квалитетнији и бољи тим.

Већ у првом минуту запретили су гости, када је Синиша Бабић одлично прошао по десној страни, оштро центрирао, а високи Милан Павков био замало кратак. Нишлије су у уводним минутима имале више од игре, а управо је Бабић продорима по десном боку стварао доста проблема одбрани Суботичана. У 15. минуту коначно су одговорили и „плави голубови“, када је Миле Савковић изашао сам пред Живковића, али је себи дао прејак фор и лопта му је побегла у гол-аут. Два минута касније у контри се нашао Јапанац Нобору Шимура, који је улетео у казнени простор по десној страни, шутирао доста снажно, али и непрецизно.

Одушевљење због победе Напретка

Пред почетак јучерашњег сусрета, с пажњом су у Суботици праћене вести о томе шта се дешава на утакмици Напредак – Чукарички. Када су Крушевљани повели с два гола разлике, руководство „плавих голубова“ није скривало одушевљење, као ни пар десетина минута касније, када су „чарапани“ потписали победу над Београђанима, великим ривалом и Спартака и Радничког у борби за треће место.

У 24. минуту у изгледној прилици нашао се Јапанац из редова Радничког Риота Нома, али је закаснио на центаршут Николе Станковића, па је пропала лепа шанса да „Реал с Нишаве“ евентуално стигне до вођства. Домаћин је, утисак је, препуштао средину терена и већи посед лопте ривалу, настојећи да дугим лоптама и контрама дође до гола преко Савковића, Чечарића или Николића. Дефанзивни везиста Нишлија Душан Мићић је у 34. минуту одлично шутирао с 30 метара, али је голман Остојић био опрезан и отклонио опасност.

Важност сусрета, како је време пролазило, као да је све више окивала ноге играчима, па се мало тога занимљивог дешавало на терену. На велики одмор отишло се с најнепопуларнијим резултатом, уз наду гледалаца да ће у наставку пратити занимљивију и ефикаснију игру.

Гужва у ВИП ложи

У свечаној ложи суботичког стадиона владала је велика гужва. Пуно познатих личности из света српског фудбала дошло је да уживо испрати дуел, па су, између осталих, виђени председник ФСС Славиша Кокеза, директор репрезентације Србије Горан Буњевчевић, као и већи број функционера и бивших асова из свих крајева наше земље.

Одмах на почетку наставка, играо се тада 49. минут, Раднички је остао с играчем мање, због најпре жутог, а онда и црвеног картона који је због упорних приговора добио центарфор Милан Павков. И већ у првом следећем нападу, у сјајној прилици нашао се Миле Савковић, али је његов ударац фијукнуо изнад пречке гола Живковића. Недуго потом повредио се и један од најистакнутијих играча Нишлија Синиша Бабић, па су пуна два минута пре уласка резервисте Саше Стојановића, гости имали у пољу само девет фудбалера.

Тончев напустио стадион у 65. минуту

Председник Радничког из Ниша Ивица Тончев, незадовољан суђењем Одбрадовића, у 65. минуту напустио је ВИП ложу Градског стадиона. За њим су исто учинили и остали челни људи нишког суперлигаша.

Спартак, ком није одговарао нерешен исход, кренуо је у општу офанзиву, па је у 57. минуту, на центаршут Главчића, Керкез главом упутио лопту ка голу, али је чувар мреже Нишлија био на висини задатка. У 59. минуту сјајно је центрирао на пет метара Аранђел Стојковић, у стопостотној прилици нашао се Шимура, али је његов ударац главом ипак отишао поред гола. У 63. минуту, после корнера, нову прилику имао је Немања Главчић, голман Живковић је кратко избио лопту, а опасност је рашчистио Никола Станковић.

Већ у следећем атаку „плавих голубова“ Славиша Стојановић је у шеснаестерцу Радничког срушио Бојана Чечарића и судија Обрадовић је без двоумљења показао на белу тачку. Сигуран реализатор најстроже казне био је Немања Николић и Спартак је повео са 1:0. Желели то или не, гости су морали да се отворе, упркос чињеници да су имали играча мање, а то је неминовно отварало простор нападачима Суботичана.

У 78. минуту Срђан Обрадовић је досудио нови пенал за домаћи тим. У налету је био Главчић, с леђа га је ометао Мијаиловић а арбитар  упро прстом на 11 метара. Лопту је поново узео Немања Николић и још једном савладао голмана Живковића, повисивши резултат на 2:0. Одлука о победнику тада је практично била решена, а до краја није виђена више ни једна озбиљнија ситуација пред головима. Играчи из Суботице с терена су испраћени правим овацијама, уз повике из преко 5.000 гледалаца „плави, плави“.

А. Предојевић

Спартак ЖКРаднички Ниш 2:0 (0:0)

СУБОТИЦА: Градски стадион, гледалаца: 5.000, судија: Обрадовић (Јагодина). Стрелац: Николић (из једанаестераца) у 65. и 79. минуту. Жути картони: Мркић, Симуновић, Мијаиловић (Раднички Ниш). Црвени картон: Павков (Раднички Ниш) у 49. минуту.

СПАРТАК ЖК: Остојић 7, Стојковић 7, Керкез 7, Ћаласан 7, Вукчевић 7 (Текијашки), Јочић 7,5, Шимура 7,5, Савковић 7 (Дунђерски), Главчић 8, Чечарић 7,5 (Ђуричин), Николић 8.

РАДНИЧКИ НИШ: Живковић 6,5, А. Јовановић 7, Мијаиловић 6, Симуновић 6, Н. Станковић 6,5, Нома 6,5, Мићић 7,5, Станисављевић – (Мркић 6), Бабић 7 (Са. Стојановић), Сл. Стојановић 6 (Ф. Станковић), Павков 6.