Марко Полетановић: Повукао сам прави потез
Пут га је, као и све фудбалски талентоване младиће из Србије, одвео у иностранство и популарни Маре сада игра и хлеб зарађује у белгијском Генту, тиму који је први пут постао шампион ове земље.
На почетку припрема новосадских црвено-белих, међу осталим играчима, изненадило нас је када смо видели и Полетановића.
- Дошао сам кући да се одморим, не планирам нигде даље да идем и нисам желео да пропустим прилику да обиђем старе другове и с којима сам дуго носио исти дрес и заједно војевао многе битке – објаснио је Полетановић. – Поред тога, желео сам да се видим и с људима из клуба и да се присетимо неких лепих тренутака, а заиста их је било пуно током протеклих година.
Од када је отишао у Белгију прошле зиме, Марко је настојао да прати утакмице свог матичног клуба.
- Трудио сам се да будем у току и, кад год сам био у прилици, пратио сам утакмице Војводине. Наравно, дешавало се да понекад играмо у исто време и да нисам у могућности да видим неки сусрет, али сам, генерално говорећи, био добро информисан о свему што се у Воши догађало.
Када се сада присети дана када се отискао ван граница земље, тешко да је могао да очекује да ће се клуб чији је играч постао окитити титулом шампиона.
- Повукао сам прави потез избором клуба у којем сам наставио каријеру. Истина, ни у сну нисам мислио да ћемо освојити титулу, јер то Генту кроз историју није успевало. Отишао сам да бих играо, а испоставило се да смо узели шампионски пехар и да сам се феноменално уклопио у нову средину. Играо и јесам и нисам, некад мање, а некад више, али, искрено, и стигао сам у клуб неспреман. Сада ћу од почетка припрема бити са саиграчима и спремићу се најбоље што умем, како бих се добрим партијама изборио за место у тиму.
О томе колико је често добијао прилику, Полетановић је рекао:
- Скоро у свакој утакмици сам ушао у игру. Ето, у плеј-офу сам одиграо шест утакмица, три сам почео, а у три сам ушао са клупе и постигао сам један гол и стварно је била то лепа полусезона.
У белгијском фудбалу игра пуно странаца, а каква је ситуација с Гентом?
- И у мом клубу игра доста странаца и мислим да су само седморица или осморица играча белгијски држављани. Чак седморица фудбалера су с Балкана, па смо ту нас тројица из Србије, двојица Босанаца и по један Македонац и Хрват. Они су ми пуно помогли када сам дошао, јер нисам познавао град и језик и њихова пажња ми је и те како била потребна. С Урошем Витасом из Рада сам играо за младу репрезентацију и добро се познајемо, што је био додатни плус. Као што је то било на почетку, с овим саиграчима се и сада свакодневно и ван терена дружим, тако да нисам осетио велику носталгију за Новим Садом.
Како ти се, барем по именима, допада нова екипа коју црвено-бели припремају за сезону која следи?
- Већину ових играча одлично познајем, с доста њих сам и играо и чини ми се да Воша има добар тим и да ће пред њом бити успешна сезона. Пуно тога ће, када говоримо о учешћу црвено-белих у квалификацијама за Лигу Европе, зависити и од тога кога ће извући, али је сигурно да морају да се што боље спреме и уложе максимум знања и труда како би остварили амбиције.
Новосађани су већ почели, а када старт припрема чека шампиона Белгије?
- У Новом Саду сам до недеље,14. јуна се враћам у Гент. Од понедељка почињу тестирања и лекарски прегледи, а онда ћемо отићи негде у планину и почети да тренирамо. Гент је изборио директно право учешћа у Лиги шампиона, тако да ћемо чекати да прођу квалификације и тек онда ћемо сазнати имена ривала.
Од наредне године више Полетановић неће имати право да игра за млади државни тим, па смо га замолили да нам објасни где себе види у годинама које следе, а када је дрес Србије у питању?
- Наравно, остао је још сениорски тим и сви ми сањамо да једног дана заиграмо у репрезентацији. Доста тога ће зависити од даљег развоја моје каријере и тога како ћу играти. С Гентом имам уговор до 2018. године, и верујем да је Белгија права одскочна даска за младе фудбалере. Тамо их је пуно и сви они траже пролаз ка јачим европским лигама, попут шпанске, немачке, енглеске... Имам лепу прилику да и ја заиграм у некој од најјачих лига и надам се да ћу је искористити – казао је Марко Полетановић.
А. Предојевић
Селектор бира
Марко Полетановић прошао је готово све репрезентативне селекције Србије, али се није нашао на списку селектора Младена Додића за учешће на ЕП у Чешкој.
- И играо сам за репрезентацију, али ме често није било међу позваним играчима. Не знам шта је томе разлог, али знам да само од селектора зависи за које играче ће се определити. Нисам позван за ЕП и то је – то. С Мићом Иванићем се стално чујем, надам се да ће и на ЕП пружати добре игре као у домаћем првенству и желим и њему и осталим момцима пуно среће у Чешкој – поручио је бивши капитен Војводине.