”СВАКО НОВО ДРВО КОЈЕ ЗАСАДИМО ЈЕ ДУГОРОЧНО УЛАГАЊЕ” Павков потписала уговоре са 25 општина СКОРО 100 МИЛИОНА ЗА ОЗЕЛЕЊАВАЊЕ
Министарка заштите животне средине Сара Павков потписала је данас уговоре са представницима 25 локалних самоуправа којима је додељено 98,6 милиона динара за суфинансирање пројеката озелењавања у циљу заштите и очувања предеоног диверзитета и земљишта као природног ресурса у 2026. години.
Павков је истакла да ће средства да буду искоришћена за набавку садница аутохтоних врста дрвећа, подизање нових и обнову постојећих дрвореда, формирање ветрозаштитних појасева, пошумљавање деградираних површина и унапређење јавних зелених површина.
"Радује ме што сам имала прилику да саслушам све представнике локалних самоуправа о њиховим плановима, али и потребама, јер је суштина да разговарамо и наставимо изузетно добру сарадњу. Свако ново дрво које засадимо је дугорочно је улагање у чистији ваздух, очување природе и квалитетнији живот наших грађана", рекла је Павков, наводи се у саопштењу.
Указала је да Министарство заштите животне средине континуирано улаже у пројекте озелењавања широм Србије, јер жели да у свакој локалној самоуправи обезбеди више зелених површина, створи услове за квалитетнији ваздух и отпорније екосистеме.
Према њеним речима, озелењавање је један од најважнијих механизама за очување животне средине, биодиверзитета и прилагођавање последицама климатских промена.
Средства су додељена на основу Јавног конкурса који је Министарство заштите животне средине расписало, а подршку су добили пројекти локалних самоуправа Шабац, Кикинда, Суботица, Нови Сад, Сокобања, Крагујевац, Нови Београд, Врање, Кладово, Зрењанин, Нова Црња, Сурдулица, Вршац, Младеновац, Бачки Петровац, Житиште, Босилеград, Жабаљ, Крушевац, Трстеник, Сомбор, Србобран, Лебане, Стара Пазова и Власотинце.
"Поновићемо још један позив јер је остало још средстава. Локалне самоуправе су наш важан партнер и подршка коју пружамо градовима и општинама није само финансијска помоћ за реализацију појединачних пројеката, већ део шире стратегије усмерене ка очувању природних ресурса", навела је Павков.
Нагласила је да се кроз подизање ветрозаштитних појасева, пошумљавање и уређење јавних зелених површина истовремено штитимо земљиште и повећавамо отпорност на климатске промене.
"Зато ћемо и у наредном периоду наставити са снажним улагањима у озелењавање и заштиту природе широм Србије", поручила је министарка.