Оснажене не морају у сигурне куће

СОМБОР: Борба против породичног насиља, као један од државних приоритета, у Сомбору је поодавно добила свој успешано организован модел, на који се угледају и друге средине.

 Својевремено стварање заједничких тимова овдашње полиције и Центра за социјални рад, уз пуну подршку правосудних, али и органа локалне самоуправе, често су истицани као добро промишљен и организован приступ пошасти модерног доба, али и поред несумњивих резултата сомборски борци против породичног насиља не прекидају са иновацијама. Тако је овдашњи Центар за социјални рад уз активисте Сигурне куће која делује у оквиру ЦСС одржао у Бездану едукативну радионицу о економском оснаживању у сигурном окружењу.

Бездан, као једно од највећих села сомборског атара, није случајно изабран као место одржавања радионице, ако ни због чега, а оно зато што  је већи број жена из Бездана био збринут у Сигурној кући у Сомбору. Учесницама едукације се обратила градоначелница Душанка Голубовић која се захвалила Центру за социјални рад и Сигурној кући у Сомбору који су организовали радионицу корисну за грађане.

- Економско оснаживање је наша неопходност да преживимо у време транзиције привреде која је у стагнацији и наше жеље за економским развојем. У том смислу активност сваког појединца и лично ангажовање на економском оснаживању и на реализацији и успешности неког посла од великог је значаја за локалну заједницу - казала је Голубовићка, истичући да је посебно важно економско оснаживање жена које на сваки начин и у сваком друштву представљају стуб без којег ниједна кућа, ниједна здрава породица не може да функционише. - Нажалост имамо насиље у породици и разноразне друштвене навике и понашања која су неприхватљива са становишта локалне заједнице. То доводи и до неких нежељених ефеката, односно да жена буде смештена у сигурну кућу, што није жеља локалне заједнице. Жеља локалне заједнице је да ради на превентиви, а ово је добар пут ка томе, јер економски оснажене жене неће морати да иду у сигурну кућу јер ће имати свој посао, своју егзистенцију. На тај начин жене ће себе изградити као личности које ће на сваки начин представљати стуб породице и онемогућити било какво угрожавање интегритета.

Стручна сарадница Сигурне куће Тамара Савовић, није пропустила прилику да нагласи да се Сигурна кућа труди да буде иновативна и да поред основне улоге на заштити и збрињавању жена настоји да промовише и мировну културу, пре свега због специфичног положаја Сомбора који се граничи са Мађарском и Хрватском и због чега долази до повезивања и мешања различитих култура.

- Кроз рад Сигурне куће у партнерству са Фондом Б92 изникло је социјално предузеће  „Добра башта“ које се бави органском производњом у пластеницима. Реализујући овај пројекат уверили смо се да је женама осим психолошке и социолошке подршке потребна подршка на економском осамостаљивању и оснаживању – навела је Савовић и додала да је ово прва радионица, те да је планирано да се и у осталим сомборским селима организују радионице са намером да се жене подстакну да предузуму кораке ка економској независности.

М. Миљеновић

 

Модел за западну Бачку

У радионичарском раду учествовале су Ксенија Ћосић, председница предузетница Јужнобачког управног округа, Маја Раду, новинарка – волонтерка у Сигурној кући у Сомбору и Блаженка Бероња из Удружња жена „Феронија“ у Бездану. Рад радионице пратио је и Владимир Вукосав, директор Центра за социјални рад у Апатину, са којим је најављена сарадња, а најављена је и намера Центра за социјални рад у Сомбору да постане регионални центар који ће окупљати стручњаке Западнобачког управног округа, како би услуге у области социјалне заштите подигли на виши ниво.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести