Суботица: Насиље у породици у благом порасту

СУБОТИЦА: У знак сећања на сестре Мирабел из Доминиканске републике, које је брутално убио диктатор Рафаел Трујиљо,1999. године Уједињене Нације су потврдиле 25. новембар за Међународни дан борбе против насиља над женама.
porodicno nasilje
Фото: Ilustracija

У сусрет том датуму суботички Центар за социјални рад објавио је да је од почетка године до 20. новембра насиље у породици у порасту за три одсто.

У Центру за социјални рад Града Суботице у посматраном периоду евидентиране су 452 жртве насиља у породици и у односу на исти период 2017. године број евидентираних жртава је у благом порасту од три процента, јер је износио 439. И даље, најчешће жртве насиља у породици су женског пола и то 73,7 одсто, док  је мушки пол заступљен у проценту од 26,3.

У саопштењу Центра за социјални рад се наводи да од укупног броја евидентираних жртава насиља у породици највећи број је у старосној категорији одраслих лица, и то 264 лица.

Значајан је и број деце евидентиране као жртве насиља у породици -  92 деце, или 20,4 одсто укупног броја жртава насиља. У односу на претходну годину примећује се смањење броја деце и пораст броја одраслих жртава насиља. У највећем броју случајева пријаву насиља у породици Центру за социјални рад подноси полиција ( 64,6 одсто) , док је знатно мање пријава насиља од стране самих жртава и сродника, наводи се у саопштењу Центра за социјални рад Суботица.

Статистика каже да се насиље у породици најчешће пријављује се телефонским путем ( 61,7 одсто), затим писаним путем ( 21,2 одсто), непосредно (16,8 одсто), а само у једном случају насиље је пријављено електронским путем. На 43,1 одсто пријава насиља у породици реаговало се неодложно у року од 24 сата, а на 50 одсто пријава реаговало се редовно у року од пет радних дана.


Изречено 227 забрана приласка

У Центру за социјални рад прецизирају да су у периоду од почетка године, полицијски службеници изрекли су 347 хитних мера након урађене процене ризика. Од тога су 120 мере привременог удаљења из стана и 227 мера привремене забране учиниоцу да контактира жртву насиља и прилази јој.

Од укупног броја хитних мера које су изрекли полицијски службеници, од стране Основног суда продужено је 319 мера.


Најчешће се пријављује физичко насиље, али има и примера психичког насиља. Насилници су углавном брачни, односно ванбрачни партнери жртава. Чак 163 жртве, или 36,1 одсто укупног броја жртава насиља доживело је насиље од стране брачног или ванбрачног партнера. Деца су најчешће жртве родитеља, што је друга најзаступљенија група сродства, заступљена у проценту од 19,7 одсто од укупног броја.

Најчешће окружење у коме се дешавају ситуације насиља је породица, у 87,8 одсто случајева, али забележени су примери насиља на улици 3,8 одсто, школи 0,4, предшколској установи 0,2, дому 0,2 и на другим местима 7,5 процената. У 35,8 одсто ситуација, реч је о поновљеном насиљу као обрасцу понашања према жртви. У 17,3 одсто жртава доживљава ситуације насиља као повремени инцидент, док за само 12 жртава (2,7 одсто) ситуација насиља представља изоловани инцидент, истиче се у саопштењу.

С. Иршевић

Пројекат „Суботичка хроника” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести