Бајрушевићевој и Кертесу ново суђење за шверц цигарета

БЕОГРАД: Апелациони суд у Београду укинуо је пресуду којом је на пет година затвора била осуђена Бојана Јеремић (Бајрушевић) због кријумчарења цигарета у Србију од 1996. до 2001. године и наложио да јој се суђење понови, објављено је данас на сајту тог суда.
kertes/Tanjug
Фото: Tanjug

Истом одлуком укинут је и део пресуде којом су били ослобођени оптужби некадашњи директор Савезне управе царина Михаљ Кертес, Миодраг Праиловић и Предраг Јованчић па ће се суђење пред Специјалним судом, поновити и њима.

Апелациони суд сматра да се основано у жалбама тужиоца за организовани криминал и бранилаца Јеремићеве указује да је изрека првостепене пресуде у односу на њу неразумљива чиме је првостепени суд учинио битну повреду одредаба кривичног поступка.

Такође, према ставу Апелационог суда, основано се у изјављеној жалби тужиоца указује да је првостепени суд начинио битну повреду одредаба кривичног поступка и у ослобадајућем делу првостепене пресуде због чега је она морала бити укинута и враћена на поновно судење.

У односу на Валентина Попова који је такође био ослобођен од оптужби, суд је преиначио првостепену пресуду и правоснажно одбио оптужбу против њега због наступања апсолутне застарелости кривичног гоњења.

Јеремићева, Праилових и Јованчић се терете за кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица у продуженом трајању, а Керетес за злоупотребу службеног положаја.

Истрага против њих је покренута је током 2007. године, а за то време Јеремићева је била ван земље, па је за њом била расписана потерница.

Међутим, пошто је суд у марту 2008. године прихватио њено јемство од 370.000 евра, које је понудила преко адвоката и повукао Интерполову потерницу, она се вратила у земљу. 

У овом случају истрага се својевремено водила и против Марка Милошевића и Мирајане Марковић због шеврца цигарета. Марко МИлошевић је под сумњом да је у у шверц ушао са Владимиром Ковачевићем, да би, после његовог убиства, посао наставила његова удовица - Бојана Јеремић.

Удовица и син некадашњег председника СРЈ Слободана Милошевића у међувремену су побегли из Србије и добили у Руској Федерацији статус избеглица, па је кривични поступак против њих у прекиду.

Према наводима оптужнице, Кертес је као директор Савезне управе царина, поступајући по налогу и договору са Бојаном Јеремић, давао налоге управнику царинарнице Суботица Лазару Шарцу, према коме је поступак раздвојен, да на граничном прелазу Келебија, приликом увоза цигарета у режиму привременог увоза, ради продаје у слободним царинским продавницама предузећа „Треф рент-а-цар“ и царињења робе, прихвати декларације и друге исправе без икакве провере њихове евентуалне исправности, прегледа робе и без примене одговарајуцих мера царинског надзора.

За узврат је, како се наводи у оптужници од Бојане Јеремић добијао цигарете у количини од 100 до 1.000 боксова, које су му довожене возилом предузећа „Треф рент-а-цар“ из централног царинског магацина Савезне управе царина.

Бајрушевићева је, према укинутој пресуди, од поцетка 1996. године до марта 2001. године, као одговорно лице у предузећу "Треф рент-а-цар", уговарала куповину цигарета са разним инодобављачима ради продаје у слободним царинским продавницама у власништву предузећа „Треф рент-а-цар“.

Потом сачињавала пословну документацију са неистинитим садржајем – фактуре инодобављача са увећаним ценама купљених цигарета или фактуре са увећаним ценама оффсхоре компанија „БВА цомпанy“, „Прима традинг вентурес лимитед БВИ“ и „Фероглас лимитед“ у којима је у то време имала својство одговорног лица.

У укинутој пресуди се наводи да је давала налоге радницима свог предузећа да тако сачињене фактуре приказују нашим царинским органима приликом увоза и царињења цигарета по режиму привременог увоза на границним прелазима Келебија, Батровци и Прешево, а све ради продаје у слободним царинским продавницама предузеца "Треф рент-а-цар".

Потом је, како се даље наводи, давала налоге да се део тако увезених цигарета транспортује у Београд, ради даље продаје крајњим корисницима, без икаквог књиговодственог евидентирања тог промета и без обрачуна и уплате јавних прихода...

Сумња се да је тако прибавила противправну имовинску корист од 7.062.451,54 евра, који је представила као разлику у ценама цигарета по којима су цигарете купљене и цене која је приказана царинским радницима приликом привременог увоза.

Миодраг Правиловић се оптужницом терети да је као запослен у ауто – сервису предузећа „Треф рент-а-цар“ у Београду, поступајући по налогу Бојане Јеремић или службеника рачуноводства предузећа, примао цигарете које су довожене из централног магацина у Суботици, и да их је продавао Предрагу Јованчићу и другим купцима.

Јованцић се терети да је поступајући по плану и договору са Бојаном Јеремић продавао или посредовао у продаји цигарета измеду ње као продавца и већег броја купаца са подручја Београда.

Бојана Бајрушевић је на почетку суђења негирала све наводе оптужнице тврдећи да никада није имала везе шверцом цигарета.

Она је указала да је фирму "Треф рентакар", чији су камиони према оптужници преко границе пуштани без провере документације и прегледа робе, наследила после смрти супруга Владимира Ковачевића 1997. године.

Што се тиче Валентина Попова њему је оптужницом стављено на терет да је радње продуженог кривичног дела злоупотреба положаја одговорног лица извршио у периоду од 21. септембра 1996. гдоине па до 19. марта 1997. године.

"Како је код извршења овог кривичног дела запрећена казна затвора од две до 10 година, Апелациони суд је закључио да је у међувремену у сваком случају наступила апсолутна застарелост кривичног гоњења у односу на њега и то 19. марта 2017. године, односно пре него што су списи предмета стигли у Апелациони суд", наводи се у образложењу пресуде.

Због тога је како се додаје, поводом изјављених жалби, суд по службеној дужности, првостепену пресуду преиначио и према Петрову одбио оптужбу.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести