Уставни суд усвојио жалбу оптужених за убиство Ћурувије

Уставни суд Србије усвојио је уставне жалбе на дужину трајања притвора, које су уложили оптужени Милан Радоњић и Ратко Ромић због тога што су у притвору провели по три и по године, од 13. јануара 2014. до 6. јула 2017, када им је замењен мером забране напуштања стана уз електронски надзор. то је јуче саопштила одбрана окривљених, и најавила да ће затражити укидање мере кућног притвора. 

На суђењу четворици бивших радника Ресора државне безбедности, оптужених у случају убиства новинара Славка Ћурувије 11. априла 1999. године, јуче се у Специјалном суду у Београду, грешком као потенцијални сведок, обрео грађанин Ненад Радовић.

Из тврдњи које је Радовић изнео пред судским већем, произлази да је позван грешком због наводно нетачних информација да је крајем деведесетих година прошлог века радио у обезбеђењу просторија тадашњих новина „Дневни телеграф”, у власништву новинара Славка Ћурувије. Суд је, наиме, раније прихватио предлог одбране да сведоче бивши припадници редакцијског обезбеђења због евентуално корисних информација за утврђивање чињеница у поступку, тим пре што су просторије новинана биле у истој згради у којој је Ћурувија имао стан.  

Међутим, Радовић, који је јуче дошао у Специјални  суд, тврдио је да се бавио трговином и да никада није радио у обезбеђењу просторија „Дневног телеграфа”. Одбрана је изразила сумње у истинитост тих тврдњи и најављено је да ће тражити суочење Радовића с раније испитаним бившим радницима обезбеђења  „Дневног телеграфа” чија су сведочења, како наводе, извор информације да је Радовић такође био припадник обезбеђења редакцијских просторија и да их је обезбеђивао и на дан 11. априла 1999. године. 

После јучерашњег претреса, предстоји, како је најављено, читање писаних доказа, чиме се улази у финале тог суђења.

Специјално тужилаштво, у оптужници која је подигнута у јуну 2014. године, наводи да су Ћурувију, док се 11. априла 1999. са супругом Бранком Прпом враћао из шетње кући, у хаустору зграде, иза леђа напали Мирослав Курак, припадник резервног састава ДБ-а, и Ратко Ромић, главни инспектор Друге управе ДБ-а, да је Курак пуцао из „шкорпиона” у Ћурувију, а Ромић дршком пиштоља ударио у главу Бранку Прпу када је покушала да се окрене. 

Бивши начелник РДБ-а Радомир Марковић терети се за подстрекавање на убиство, да је сачинио план и упознао с њим начелника београдског Центра ДБ-а Милана Радоњића, а да је он с Ромићем и Кураком постигао договор о извршењу и пружио им логистику. 


Пресуда на пролеће?

" На пролеће можемо очекивати првостепену пресуду оптуженима за убиство новинара Славка Ћурувије", оценио је јуче адвокат Слободан Ружић након главног претреса у Специјалном суду у поступку за убиство власника и уредника „Дневног телеграфа” и „Европљанина”, преноси ФоНет.

Ружић, пуномоћник породице Ћурувија, изјавио је новинарима
испред зграде суда да на то указује план рада за наставак суђења заказан у марту који је изнела председавајући судском већу судија Снежана Јовановић.

Судија Јовановић је јуче саопштила да би током три дана предстојећег главног претреса требало да се заврши излагање писаних доказа, а да судско веће одлучи и о предлозима одбране.

"То значи да су на самом крају првостепеног поступка", сматра
Ружић. Како објашњава, након одлуке судског већа следе завршне речи тако да се изрицање пресуде може очекивати на пролеће.


Сви оптужени су одбацили било какву повезаност с тим злочином, наводећи да је оптужница с „изразито политичком позадином, да је циљ да се оцрни РДБ, а преко њега и бивша власт, и да је оптужница једини доказ за оптужницу”. 

Оптужени Радомир Марковић је у затвору на издржавању казне од 40 година на коју је осуђен у случају „Ибарска магистрала”. За одбеглим Мирославом Кураком расписана је међународна потерница, а Милан Радоњић и Ратко Ромић су у кућном притвору.

Ј. Јаковљевић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести