Добила КУЋУ НА ПОКЛОН, сачекао ју је ШОК! ЕВО шта мора да ПЛАТИ

Нектретнина на поклон вероватно је нешто највредније што се може даровати. Међутим, често друга страна мора тај поклон и да плати, а обавезе плаћања пореза су специфичне. У зависности од тога ко вам дарује - зависи колики порез ћете бити у обавези да платите. А у неким случајевима, можете бити и ослобођени.
nekretnine
Фото: pixabay.com

Оно што је дефинитивно другачије када се некретнина добија на поклон него када је купите јесте да можете бити ослобођени пореза на њу, али само у једном случају. Марија из Лајковца није била тај случај. Она је морала да искешира.

Наиме, када је недавно на поклон добила кућу у београдској општини Раковица од своје тетке, била је у обавези да плати 1,5 одсто пореза.

- Када се тетка разболела, бринула сам о њој и тада је решила да ми поклони своју кућу, да бих се питала за све ствари око куће. Ето, сматрала је да је лакше него да је наслеђујем - испричала је она.

Каже да имају породичног адвоката који је решио сву папирологију, а да је у том тренутку вредност куће процењена на 80.000 евра.

- На мени је било да платим 1.200 евра пореза - истиче Марија.

Плаћања су ослобођени супружник или деца, такозвани први наследни ред. Такође, родитељи, браћа и сестре и ближа родбина у виду стричева, тетки и ујака, као и наследници у другом наследном реду, уколико су најмање годину дана пре примања поклона живели у истом домаћинству са поклонодавцем. Ако нису годину дана живел онда сплаћају 1,5 одсто вредности некретнине.

Наследници у трећем и даљем наследном реду, као и они који нису у сродству са поклонодавцем – плаћају порез од 2,5 одсто.

Додаје да су, међутим, она и тетка договориле да тај износ поделе, тј. да јој помогне у плаћању.

- Верујем да је та ствар увек договор, као уосталом и поклањање стана или куће. Није то баш поклон у виду изненађења, на то морате да се спремите, да се договорите - рекла је.

Према прописима, уколико је вредност поклона већа од 100.000 динара обавеза је да се на њега плаћа порез. Међутим, када је предмет поклањања некретнина, другачија су решења за утврђивање пореске основице и пореске стопе.

Основица пореза на поклон је тржишна вредност те имовине на дан настанка пореске обавезе. Њу утврђује надлежни порески орган. На ту вредност је могуће уложити жалбу уколико су обе стране сагласне да није утврђена адекватна вредност.

У случају да је некретнина која се поклања ван Србије, или да особа некретнину наслеђује – ослобођена је плаћања пореза у Србији. Међутим, то важи за државе са којима Србија има Споразум о избегавању двоструког опорезивања. Такав споразум имамо са 60 земаља, а међу њима су Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Словенија, Аустрија, Мађарска, Северна Македонија, Грчка…

Провера докумената и уговор о поклону

Пре самог уласка у процес поклањања, потребно је проверити документа, односно правно стање некретнине која је предмет поклона – што обично ради адвокат. Затим, следи потписивање Уговора о поклону, и тада је кључна сагласност обе стран – воља поклонодавца да дарује непокретност без накнаде и воља поклонопримца да ту непокретност прихвати.

Уговор обавезује поклонодавца да свесно некретнину поклања без накнаде, док је обавеза поклонопримца да изрази захвалност. Први мора да буде особа која има пословну способност, дакле, старија од 18 година која самостално може заснивати, мењати и окончати правни однос.

Курир

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести